Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Záchranná služba středočeského kraje

Liberecká záchranka prohospodařila miliony, kraj podá trestní oznámení

  • 22
Trestní oznámení kvůli problémům v účtech záchranné služby chce podat Liberecký kraj. Radní si nechali provést audit, podle kterého se tam prohospodařily miliony. V době, kdy k chybám mělo dojít, záchrance šéfoval Zdeněk Kubr. Ten pochybení odmítá.

"Výsledky kontrol na záchrance jsou závažné," řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák. "Možná kvůli tomu podáme trestní oznámení na neznámého pachatele."

"Stojím si za smlouvami, které jsem podepsal. Na to proběhla výběrová řízení a měl jsem souhlas jednoho nebo obou náměstků," reagoval bývalý ředitel záchranky Zdeněk Kubr. Z postu jej odvolalo sociálnědemokratické vedení kraje letos v létě.

Pak nechalo provést audit hospodaření. Kubr tehdy řekl, že jej sesadili, protože je členem ODS. "Nemůžu to komentovat, protože nevím, čeho jsem se měl dopustit. Neznám výsledky kontroly a auditu," doplnil Kubr.

Problémy prošetří vedení kraje v pondělí na mimořádném jednání. "Budeme již mít právní rozbor," dodala náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. "Velmi mě překvapilo, že za čtyři roky nikdo na záchranné službě neprovedl kontrolu."

"Levnější alternativu jsem nenašel"

S tím odvolaný šéf nesouhlasí. "Hospodaření kontrolovala kolegyně, také jsme pravidelně dělali audit účetních závěrek. Měli jsme tedy dvojí kontrolu," komentoval Kubr a poznamenal, že na záchrance během jeho působení proběhly dvě větší kontroly.

"Stalo se, že jsem se obhájil. Například měli kontroloři pocit, že nějaké věci nakupujeme dráž a máme předražené pronájmy, ale dokázal jsem, že jsem hledal rok a levnější alternativu jsem nenašel."

Hospodaření záchranky i kraj prověřil dvakrát - nejprve auditem a pak se na účty podívali i jejich kontroloři. "Ve smlouvách se děla řada nezdravých věcí. Zkoumali jsme je podrobně a nebyly v pořádku," uvedl Novák.

Podle auditu nebyly smlouvy mezi záchrankou a jejími dodavateli výhodné. Novák například zveřejnil, že záchranná služba platila příliš drahé pronájmy. Problémy jsou prý i v dalších smlouvách, výběrových řízeních či objednávkách. Audit prošetřil 472 smluv, třicet šest jich je sporných.

Prohospodařené miliony

"U důležité části smluv nebyla prováděna výběrová řízení podle zákona. Jednalo se i o smlouvy na vyšší částky," upozornil před časem radní.

Zda záchranné službě vznikly kvůli špatnému hospodaření škody, Novák neupřesnil. "Lze nějakou škodu předpokládat, ale nechci ji zatím vyčíslit." Upozornil, že některé zakázky mohly být předražené. Ještě před měsícem hovořil Novák o prohospodařených milionech.

Kubr řekl, že záchranku vedl dobře. "V prvním pololetí letošního roku jsme skončili v plusu 9,6 milionu korun. Pokud by nové vedení hospodařilo lépe, měli by mít na konci letoška plus dvacet milionů."

Problémem není jen hospodaření. "Objevují se tam slova jako střet zájmů," naznačila další oblast Vajnerová. To by se mohlo týkat aktivit firmy Česká sanita, která převáží pacienty i pro libereckou nemocnici.

Podle vedení kraje a jejich auditu prodělávala záchranka na prodeji starých sanit této firmě. Česká sanita je společnost, jež patří zaměstnanci záchranky a dlouholetému Kubrovu kamarádovi. Ten ji vlastnil do roku 2005, ale tehdy se jmenovala Plus Makrum.

Kubr firmu prodal svému podřízenému, který s ní začal podnikat, a pracuje pro ni jako odborný garant. Majitel České sanity tvrdí, že ojeté vozy od záchranky nekupoval výhodněji než jiní. Uvedl, že stály osmdesát či šedesát tisíc korun a cenu určoval soudní znalec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video