Masivní darování krve nadměrně zatíží transfuzní stanice, bojí se lékaři. Ilustrační foto

Masivní darování krve nadměrně zatíží transfuzní stanice, bojí se lékaři. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Hromadné darování krve je problém, kritizují lékaři akci policistů

  • 253
Lékaři se s obavami dívají na protestní akci policistů "Upír", při které chtějí jít v říjnu hromadně darovat krev, aby tak zlegalizovali svou stávku a nemuseli do práce. "Není to účelné, dárce si zveme tak, jak je potřebujeme," nastínila primářka Transfuzního oddělení vinohradské nemocnice Jitka Kracíková. Podle odborů by se akce mělo zúčastnit až 5 000 lidí.

"Ano, tolik krve najednou je problém," řekla iDNES.cz Kracíková. Dárce si totiž klinika zve podle krevních skupin tak, jak je zrovna potřebuje.

Podle lékařky Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Zuzany Petrové by mohly minimálně pražské stanice koordinovat svůj postup, možná i přímo s policií. "Kapacita transfuzních oddělení je celkem veliká, ale samozřejmě by bylo vhodné předem se s nimi dohodnout, kolik dárců je pro ně únosných i vzhledem k následné potřebě transfuzních přípravků v nemocnicích. Jistě by nikdo nechtěl, aby darovaná krev nenašla své příjemce," sdělila iDNES.cz

Problém je i to, že odebranou krev není možné skladovat moc dlouho. Například červené krvinky lze uchovat 42 dní a krevní destičky pouze pět dní. Jen plazmu je možné při udržení správné teploty skladovat i několik let. "Jsme raději, pokud odběry krve jsou přiměřeně rozloženy v čase," dodala. Některé složky nevydrží příliš dlouho.

Akce Upír

Akce Upír, jak ji Unie bezpečnostních sborů ministerstva vnitra pojmenovala, by se měla uskutečnit v první den krajských voleb, tedy v pátek 12. října. Policisté, hasiči a příslušníci dalších složek nesmějí ze zákona stávkovat, v případě obecného zájmu jim ale nadřízení musí poskytnout volno.

Unie nesouhlasí s plánovaným snižováním rozpočtu v následujících letech. V roce 2014 by například měly bezpečnostní sbory dostat ze státní kasy o osm miliard méně než letos.

Štefan Novák z občanského sdružení Klubu dárců krve, krevní plazmy, krevních destiček a kostní dřeně si všímá i dalších stránek věci. "Odběry zaplatí transfuzní stanice, takže je tu i tento ekonomický efekt. Stanice to navíc extrémně administrativně zatíží, protože s prvodárci je potřeba vyplnit rozsáhlý dotazník ohledně jejich zdraví," sdělil.

Policisté zahltí stanice

Po vyplnění dotazníku ještě následuje zkušební odběr, kdy se zjišťuje jak krevní skupina zájemce, tak vhodnost jeho krve. Poté dárce čeká pohovor, kde se výsledky vyhodnotí, a až pak je na řadě vlastní darování krve.

Velký nápor prvodárců z řad policistů a hasičů tak může způsobit, že transfuzní stanice budou zcela vytížené a běžní dárci, kteří už třeba mají i sjednaný termín, se ani nemusí dostat na řadu.

Na to upozornila i Petrová. "Transfuzní oddělení zvládnou odbavit hodně dárců, ale jejich kapacita není nekonečná a krev se následně musí také zpracovat. Bylo by určitě vhodné dohodnout se na rozumných podmínkách odběru s jednotlivými transfuzními odděleními předem, aby mohla případně informovat své stálé dárce o výjimečné situaci," řekla.

Unie bezpečnostních sborů je ale podle všeho připravena na všechny varianty. "O tomto problému jsme uvažovali, uvědomuji si, že některé odběry nemusí proběhnout, ale i na to zákon pamatuje. V tu chvíli má příslušník nárok na cestu do místa odběru, úkony na místě a cestu zpět do služby i v případě, že k odběru nedojde," řekl šéf unie Zdeněk Buřič. Podle něj zatím účast na akci přislíbilo asi 5 000 lidí.

"Pevně doufám, že vláda ustoupí od finanční likvidace bezpečnostních sborů a akci odvoláme. V opačném případě věřím, že se příslušníci sjednotí a půjdou v co největším počtu," dodal Buřič.

Hasičské odbory jsou proti Upírovi

Akci Upír ale nekritizují jen lékaři, postavil se proti ní i Odborový svaz hasičů. "Nehodláme spoluobčany ani na jeden den svojí nečinností ohrožovat a nehodláme hasiče vystavovat nebezpečí ztráty vysokého společenského kreditu a hasičské odbory riziku nařčení z populismu a politizace jejich činnosti," uvádějí v prohlášení s tím, že stále o penězích jednají a připravují různé možnosti veřejného protestu.

"Akce Upír však mezi naše varianty z výše uvedených zákonných důvodů nepatří a termín, připadající na den voleb, také ne," dodávají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video