Česká lékařská komora připravila petici za zachování kvalitního zdravotnictví, která bude k dispozici v ordinacích. (ilustrační foto)

Česká lékařská komora připravila petici za zachování kvalitního zdravotnictví, která bude k dispozici v ordinacích. (ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lékaři nemají 1. března léčit, ale odpočívat. Na protest proti Hegerovi

  • 151
Česká lékařská komora vyhlásila na 1. března protestní akci Den zdraví lékařů. Budou podle prezidenta komory Milana Kubka odpočívat nebo půjdou k lékaři na prohlídku. Komora připravila i petici za zachování kvalitního zdravotnictví. Protestuje tak proti politice ministra Leoše Hegera.

"Lékaři nemají čas chodit na kontroly. Věřím, že nás pacienti podpoří," řekl Kubek na tiskové konferenci k březnové protestní akci.

Lékaři mají podle vlastního uvážení buď absolvovat preventivní prohlídky případně další vyšetření u svých kolegů, anebo v zájmu svého zdraví odpočívat - čerpat dovolenou nebo náhradní volno.

Cílem protestu není podle komory poškodit pacienty, ale prokázat jednotu lékařského stavu tak, aby si toho veřejnost všimla. Lékaři nebudou objednávat na 1. března pacientky na plánované zákroky a vyšetření. Provoz zdravotnických zařízení bude omezen.

"Soukromí lékaři ambulantní specialisté, které by uzavření praxí ekonomicky poškodilo, mohou získat potřebná unikátní rodná čísla vyšetřováním svých kolegů. Tímto způsobem si můžeme navzájem pomoci," uvádí lékařská komora na webu.

Komora připravila i petici za zachování kvalitního zdravotnictví, která bude k dispozici v ordinacích. V petičním výboru je mimo jiných i prezidentská kandidátka Táňa Fischerová, plastický chirurg  Jan Měšťák či Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska ale není k obavám důvod, péče letos bude zajištěna, komora prý straší lidi zbytečně.

"Podpisem pod petici vyjádří občané nesouhlas se snižováním investic do zdravotnictví," poznamenal šéf lékařské komory.

Výdaje na zdravotnictví jsou nejnižší v Evropě, tvrdí komora

Zatažení pacientů do sporu lékařů o peníze považuje Nosek za neseriózní. Za zneužití postavení lékaře pak považuje Nosek to, že by pacienti měli podepisovat v ordinacích petice.

"Určitě pacient v tomto případě není úplně v ideálním postavení, protože si nemyslím, že je schopen posoudit, zda obsah petice je pravdivý. Faktem je to, že raději vyhoví svému lékaři, ke kterému příště opět půjde s prosbou o řešení svého zdravotního problému, než by vyjádřil nějaký názor svým podpisem," podotkl Nosek.

Komora si od akcí slibuje zachování kvality českého zdravotnictví, do kterého podle Kubka stát investuje stále méně. "Výdaje na zdravotnictví jsou nejnižší v Evropě," sdělil Kubek.

Příjmy systému budou letos podle plánů zdravotních pojišťoven, jak je projednávala vláda, 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta, výdaje 230,849 miliardy s růstem 1,5 procenta.

Největším dlužníkem za zdravotní péči je podle Kubka stát, který platí zdravotní pojištění za děti, nezaměstnané nebo seniory.

Pacienti se stali i rukojmími zdravotních pojišťoven, kterou mohou změnit jen jednou ročně, doplnil Kubek

Komora se obává poklesu dostupnosti a kvality péče

Podle něho je Česko dost bohaté, aby každý jeho občan mohl dostat kvalitní zdravotní péči a nemusel se bát, že nedostane potřebné léky a operaci, když je bude potřebovat. Nová úhradová vyhláška a seznam zdravotních výkonů, jež vydal ministr Heger, to podle něj neumožní.

"Pan prezident Kubek straší každý rok tím, že vyhláška poškodí pacienty a zdevastuje české zdravotnictví. Já bych oponoval. Zdravotnictví je jediný segment, který za posledních pět let zachovává růst pět až deset procent. I letos je plánován celkový růst výdajů o dvě procenta na 228 miliard korun.K obavám tedy důvod není," vypočetl pro ČTK Nosek.

Podle Kubka i po akci Děkujeme, odejděte odcházejí do zahraničí mladí a kvalifikovaní lékaři, a lékaři v Česku tak stárnou. Česká medicína se podle něho vrátila do konce 19. století.      

Kvůli nečinnosti ministra Leoše Hegera doplácí podle šéfa lékařské komory pacienti mnoho za léky. Prodloužil se dojezdový čas záchranné služby. Pojišťovny se podle něho chystají na redukci ambulancí a tím vším se stává české zdravotnictví nebezpečné.

Nosek připomněl, že v minulých obdobích vždy zvyšovaly ambulance objem péče a stoupaly jim úhrady od pojišťoven. Ne vždy prý byly tyto peníze využity účelně. Krachu ambulancí se Nosek neobává, za posledních 20 let se podle něj nestalo, aby nějaká ambulance z ekonomických důvodů zkrachovala. "Situace, jak ji líčí pan prezident Kubek, vůbec není nastolena," zdůraznil.

ČLK dlouhodobě kritizuje chystané změny v síti nemocnic. Nyní vyzývá k protestům i soukromé lékaře, prý jim klesnou příjmy až o 20 procent a hrozí jim ztráta smluv s pojišťovnami. Pojišťovny totiž hodlají ambulantní síť upravit, na vyjednávání o nových smlouvách si daly rok.

Česká lékařská komora také připraví ústavní stížnost, řekl novinářům Kubek. Podle Noska je otázka, zda rozhodnutí o zneplatnění části vyhlášky bude mít reálný dopad. Pojišťovny už podle vyhlášky platí. "Máme půlku února, takže tento typ protestu má smysl spíše formální, mediální než reálný," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video