Diskuze

Lesy se kvůli kůrovci nenávratně mění, na holinách vyrostou listnatější

České lesy procházejí nejviditelnější změnou za poslední století. Usychají stromy, které tu normálně rostly. Ubývá hlavně jehličnanů, smrkových lesů, náchylných na sucho a kůrovce, a v lesích je nahrazují odolnější listnáče.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MZ

Lesy se kvůli kůrovci nenávratně mění

No kéž by. Smrky vysázené v pravidelných řadách nejsou lesy. A když zmizí, tak si mi po nich stýskat nebude.

1 0
možnosti
VH

V52í20t 35H72r40a74d75i95l

21. 6. 2018 11:10

Jestli to nebude tím, že tam ty smrky prostě nepatří a že se sice soudruzi pokusili poručit větru a dešti, ale ten se nenechal... Mi se na základní škole učili, že lesy v ČR jsou dle nadmořské výšky listnaté - smíšené - a pak někde na horách jehličnaté...

1 0
možnosti
RP

Ano, pozdně feudální a kapitalističtí soudruzi.;-D;-D

Ty smrky tam nasázeli prottě proto, že i když tam původně nerostly, tak tehdy pořád tam docela dobře prosperovaly.

Jabloně či rybíz na zahradě taky sázíte, i když ta zahrada třeba nemá pro toto ovoce ideální podmínky. Nadmořskou výškou, , půdou, vodou atd. Stačí, že se na té zahradě urodí dostatek. úplně stejně to bylo se smrky.

4 0
možnosti
Foto

Usychají kvůli špatnému umělému zalesňování. Řekl bych že se naopak mění do původního stavu. Nicméně pravda je že v minulosti naše země nebyla tak zalesněna obecně. To je možné i pozorovat na různých hradech jak jsou dnes šíleně zalesneny v okolí a výhled do okolí je téměř nulový.

3 1
možnosti
RP

Ony jsou zalesněny proto, protože už pár stovek let není potřeba výhled do širokého kraje a není potřeba mít kolem hradu volné prostranství, kde by na útočníky pražilo v létě slunce a kde se na ně z hradu dobře střílelo.

Proto bylo v době, kdy hrady měly vojenský význam, kolem nich pusto. Ale ještě dříve před hrady byl na těch pahrbcích bezesporu hustý les.

4 1
možnosti
JD

J46a65n 14D66r23t42i74n43a

21. 6. 2018 10:34

V Beskydech (alespon na Roznovsku ze ktereho je spousta obrazku v galerii) neni sucho. Podle CHMI se da lehce zjistit ze srazky za posledni pulrok jsou velmi blizko dlouhodobeho prumeru. V tom rozhodne problem neni. Kurovec radi - ale podle slov lesaku se kterymi jsem mluvil nejde o katastrofu, oni tomu rikaji druhova obmena lesa a povazuji to za docela prirozeny proces. Beskydy (alespon roznovsko coz je jejich jizni cast plus Vsetinske vrchy a Javorniky) maji navic tu vyhodu ze uz dnes je tam spousta lesu listnatych. Kolem Bystricky usychaji smrky, ty co jeste zustavaji uz to maji urcite taky spocitane. Ale protoze je tam spousta listnacu, tak vznikaji jen mensi paseky ktere se velmi rychle zazelenaji. Kousek od naseho domu kompletne vytezili smrkovy les (pred vema a pred deseti lety) a hned tam nasadili nove stromky. Uz za dva roky jsou tam pekne male buky, na tom druhem pozemku je po deseti letech uz pekny vzrosly smiseny les.

2 0
možnosti
RP

Ono totiž se ze Skandinávie dostal do jesenických a beskydských lesů agresívnější druh kůrovce a lesáci se tomu přizpůsobili.

Kromě toho v povodí rožnovské Bečvy není příroda tolik poškozena intenzívním zemědělstvím a okolní stávající lesy okolních hor v údolí rožnosvské Bečvy zřejmě udržují vláhu.

0 1
možnosti
PH

Opravdu je řešení snadné. Zrušme dotace. Pak se nebude vyplácet spalovat tolik dřeva, nebudeme ho tolik potřebovat. No a tu energii můžeme získat tím, že budeme spalovat třeba ty ropné produkty, které dnes spotřebovávají dotované lesnické stroje.

0 1
možnosti
PH

Nechápu co řešíme s nedostatkem dřeva. ČR je dlouhodobě výrazným vývozcem dřevní suroviny. Na druhé straně dovážíme výroky ze dřeva ze zahraničí. Většina lidí má pane Komrsko nábytek Ikea a ten je ze severské borovice, ne ze smrku. To jsou dva rozdílné stromy. Oba sice mají jehličí, ale jen na smrk jde kůrovec ;-)

0 3
možnosti
JK

J86a40n 12K54o78m31r12s60k20a

21. 6. 2018 11:43

Materiál na nábytek z Ikei, byť je to severská firma, nemusí pocházet z téhož místa.

Většina lidí nemá nábytek z Ikei ;-D Ale asi máte pravdu, že má většina lidí nábytek z lamina. A lamino, jak je známo, se vyrábí z "odpadu" tzn. piliny, třísky, krajiny apod. Praha není ČR. Přestože si myslí Pražáci že jsou pupek světa, tak na vesnicích nás buranů, jak nás Pražáci přátelsky oslovují, žije 9 miliónů lidí.

O pěstování lesních stromků něco vím ;-) Borovice má zase své škůdce. Kromě toho dřevo na řezivo z borovice je křehčí než smrkové.

0 0
možnosti
DH

D32e80n61i25s 19H43u79m88l

21. 6. 2018 10:11

Fakt je, ze ekologove meli pravdu, ze kaceni kurovce nezastavi. Jestlize clovek zpusobil premnozeni jednoho druhu, tak se logicky premnozi jiny druh ktery na nem parazituje, a to i kdyby se clovek stavel na hlavu

6 1
možnosti
RP

Není pravda. Ale napadené stromy se musí vykácet a odkornit do několika dnů, není možné fungovat tak, že se na napadené stromy vyhlásí výběrové řízení a potom se kácí až za několik měsíců, až kdo výběrové řízení vyhraje a vyřídí se námitky těch, co prohráli. Kdy kůrovci jsou přirozeně dávno vylítlí a dávno už likvidují další stromy.:-(

Poděkujte našim hloupým či podplaceným politikům, žy přinutili státní české lesnictví takovým způsobem fungovat.

3 0
možnosti
TK

řešení je jednoduché netěžit nechat v rizikových oblastech na místě vyroste krásný les. samozřejmě v nižších polohách těžit pokud se uzná za vhodné.

1 5
možnosti
JK

Vysadba listancu je stale nedostatecna, pokud je aktualne v CR 70% lesu jehlicnany skladajici se ye smrku a borovice tak lonska vysadba 54% listancu znamena, ze stale se sadi 46% jehlicnanu coz je strasne moc. Potrebujeme, aby v CR bylo idealne 70-80% listnatych stromu coz by znamenalo, ze dnes se maji sadit vyhradne listnate stromy...

7 1
možnosti
PH

Problém je, že z těch 46% jehličnanů se sází naprostá většina smrků :-/

0 0
možnosti