Na Instagramu se mladík z Liberecka chlubil trestnými činy. Skončil ve vazbě

  • 201
Je to na Instagramu, dnes mezi dětmi výrazně populárnější sociální síti než Facebook, nebezpečný trend. Lidé v Česku páchají věci na hranici i za hranicí zákona a tisíce jejich sledujících to komentují a obdivují. Někteří vyhrožovali lidem pobodáním nebo hrozili vystřílením školy. Jeden z případů převzala policie. Mladík vystupující pod přezdívkou angry_dany skončil ve vazbě.

Redakce iDNES.cz před dvěma měsíci příspěvky na Instagramu monitorovala. A narazila na desítky trestných činů či přestupků zdokumentovaných samotnými aktéry. Lidmi, kteří se chlubí i tím, že jsou nepostižitelní, protože policie sociální sítě údajně neřeší.

Nyní ovšem vyšel najevo první známý případ, kdy řádění vysílané do virtuálního prostoru má velmi reálné důsledky. Dvacetiletý mladík vystupující pod přezdívkou angry_dany skončil po článku iDNES.cz ve vazbě. Stíhá ho kriminálka. Za jeho činy, kterými se sám chlubil na internetu, mu hrozí až tři roky vězení. I když se později na Instagramu pokoušel odvolat na to, že jeho chování je pouze vtip.

Muž z Liberecka na svém profilu pravidelně ukazoval, jak řídí opilý, živí se krádežemi či jak s nožem v ruce sugestivně vyhrožuje, že pořeže kolemjdoucí v ulicích Tanvaldu. Tomu všemu přihlížely více než tři tisíce sledujících. Převážně šlo o děti.

Za trestný čin násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci mu teď hrozí šest měsíců až tři roky ve vězení. Na konečné výši trestu by mohlo mít vliv i to, že dvacetiletý muž měl se zákonem problémy už v minulosti. Před lety zapálil před diskotékou v Držkově osobní automobil. Tehdy mu za poškození cizí věci hrozil až rok ve vězení, nakonec vyvázl s podmínkou a s veřejně prospěšnými pracemi.

Policie nynější vyšetřování komentovat nechce. „Informace o konkrétních osobách nejsme oprávněni podávat,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

„Za mřížemi je skvěle“

Podle informací iDNES.cz ovšem mladík k velkému překvapení tisíců svých sledujících, kteří ho považují za celebritu, skončil ve vazební věznici. „Snad ho nezavřeli,“ spekuloval na sociální síti třeba fanoušek pod přezdívkou FelixMelichar.

Na internetu propagují nelegální sázky, reklama cílí hlavně na děti

Angry Dany ovšem do redakce z vazby poslal dopis, ve kterém si život za mřížemi pochvaluje. „Můžu se jen válet a užívat si života bez stresu a problémů, které jsem venku měl. Například to, že jsem bydlel pod mostem,“ píše v dopise. Chlubí se, že nemusí řešit, kde se večer umyje či kde si vypere prádlo.

Mimochodem pro představu: lidé ve vazbě vstávají kolem šesté hodiny ráno, jídlo dostávají třikrát za den, ale musí ho sníst na cele.

„Co se týče návštěv, tak ta je vězněným osobám ve výkonu vazby přiznána jednou za dva týdny na 90 minut, kdy za nimi můžou přijít až čtyři osoby z řad rodinných příslušníků,“ uvedla mluvčí liberecké vazební věznice Radka Šmucrová. V závislosti na typu nařízené vazby a na finančních možnostech jednotlivých obviněných mají uvěznění možnost telefonovat s blízkými či si s někým dopisovat, tedy zasílat a přijímat korespondenci. Večerka ve vazební věznici je v deset večer.

Drogy na Instagramu

Angry Dany není zdaleka jediný, kdo se chlubí vlastní kriminalitou na sociálních sítích. Skoro rutinou se už stávají právě nabídky na prodej drog. Možnost koupit si extázi, marihuanu, ale i další omamné látky většinou jednotliví uživatelé inzerují skrz takzvané stories, tedy dočasné příspěvky, které za čtyřiadvacet hodin samy z Instagramu zmizí. Za tu dobu některé z nich vidí desítky tisíc lidí.

Pro policii je přitom i kvůli dočasnosti „důkazů“ obtížné s fenoménem bojovat. „Policejní prezidium orgán na sledování sociálních sítí nemá. Kriminalita na internetu a její pachatelé spadají pod jednotlivé místní služebny v místě, kde k ní dochází. V případě, že jde o větší skupinu lidí, přebírá situaci Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. K expertům na kyberkriminalitu se tak dostane jen zlomek případů.

Kolik kauz z internetu skončí policejním stíháním, není jasné. Statistiky odhalené kriminality na sociálních sítích neexistují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video