Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství
22:40

Milé čtenářky, milí čtenáři, volební on-line reportáž nyní končí. Další informace o povolebním vyjednávání naleznete v jednotlivých článcích. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme pěkný zbytek večera.

22:32

Jihomoravské ANO jednalo s KDU-ČSL. Podle lidovců byla schůzka seznamovací a jednání budou pokračovat. Dohoda ale zatím uzavřena nebyla. ANO totiž podle informací jedná i s dalšími stranami, které se do zastupitelstva Jihomoravského kraje dostaly.

22:19

Vítězné ANO v Olomouckém kraji jedná o povolební spolupráci s ČSSD, Koalicí pro Olomoucký kraj a ODS. Jednání mají skončit v neděli odpoledne.

22:17

ANO v Královéhradeckém kraji, které zatím míří do opozice, označilo dohodu pěti stran za pokus o podvod na voličích. Lídryně Klára Dostálová přirovnala vznikající koalici k někdejší opoziční smlouvě. „Nevěříme tomu, že by se pět stran dokázalo naprosto zásadně zpronevěřit svým volebním programům. Pokud k něčemu takovému skutečně dojde, bude se opravdu jednat o jeden z největších podvodů na voliče od roku 2000,“ uvedlo hnutí v prohlášení. ANO i nadále počítá s tím, že se uskuteční zítřejší dohodnutá jednání o možné koalici.

22:16

Největší počet hlasů v 1.kole senátních voleb získal starosta Chrastavy Canov (18 698 hlasů), nejméně na postup do finále potřeboval hokejista Šlégr (3 644 hlasů).

16:33

Přehledně: ANO zvítězilo v 9 krajích, ČSSD ve 2, Starostové pro Liberecký kraj a KDU-ČSL shodně v jednom.

22:03

Policejní dohru mělo místní referendum v obci Podolí na Uherskohradišťsku, které jeho organizátoři spojili s termínem krajských voleb. Občané se v referendu vyhlásili proti prodeji pozemků ležících v biocentru Hluboček místní podnikatelce a zastupitelce. Referendum se konalo ve vypjaté atmosféře, starosta přistoupil na vyvěšení výsledků na úřední desku u obecního úřadu až poté, co lidé organizující referendum přivolali policii. O referendum byl v obci velký zájem, z 675 oprávněných voličů dorazilo 387 (57%), o 65 více než ke krajským volbám, jež se přitom konaly několik set metrů od hlasovací místnosti pro referendum.

21:51

ANO se chce pokusit o vlastní koalici v Královéhradeckém kraji. Hnutí chystá na zítra jednání se stranami, které jsou nyní v již ohlášené koalici všech proti ANO. Lídryně Klára Dostálová však odmítla odpovídat na dotazy iDNES.cz a odkázala se na prohlášení, které její štáb vydá v nejbližších minutách.

21:05

Příště musíme dostat k volbám mladé, hodnotí Kalousek výsledky TOP 09

přečíst článek
21:38

Předseda středočeské KDU-ČSL Vacek rezignuje na funkci. Reaguje tak na volební neúspěch, koalice KDU-ČSL, SZ a SNK ED se v tomto kraji nedostala do zastupitelstva.

21:36

Mezi postupujícími dvojicemi v 27 senátních obvodech je 11 žen. Čtyři z nich senátorský mandát obhajují. Nikde ale nebude ve druhém kole jen ženský duel.

21:32

V Královehradeckém kraji byla dohodnuta první dohoda o možné povolební koalici. Ta by měla zahrnovat pět stran a chybí v ní vítězné hnutí ANO. Ve vedení kraje by měla být ČSSD, ODS, lidovecká koalice pro kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Novým hradeckým hejtmanem by měl být Jiří Štěpán z ČSSD.

21:30

V obci Bernatice v Jihočeském kraji budou na základě rozhodnutí volební komise přepočítány přednostní hlasy. 

21:11

26 % lidí, kteří nešli k volbám, by volilo hnutí ANO Andreje Babiše. Neúčast nejvíc poškodila TOP 09 a piráty, které by volilo 10 % nevoličů, zjistila agentura Median.

21:04

KDU-ČSL i ODS chtějí jednat s vítězným ANO o koalici v Moravskoslezském kraji. Strany vítají, že se rozpadne dosavadní koalice ČSSD a komunistů.

21:03

V Královéhradeckém kraji začali o vytvoření krajské koalice jednat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. V kraji vítězné hnutí ANO by v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici.

20:59

Strana TOP 09 se dle svých slov nebrání vstupu do koalice ve Středočeském kraji. Podmínkou však je, aby byla schopna prosazovat svůj program. Vyjednávat o případné koalici je ochotna se všemi stranami s výjimkou KSČM. Volby v tomto kraji vyhrálo hnutí ANO s téměř 21 % před stranou Starostové a nezávislí s 18,4 % a třetí ČSSD s 13,75 % hlasů. „Budeme jednat se všemi demokratickými stranami, a pokud bude zájem o naši přítomnost v koalici, tak budeme rádi, nicméně klíčové je pro nás prosazovat náš volební program,“ zdůraznil lídr středočeské kandidátky TOP 09 Petr Tiso.

20:26

Hejtman je pedofil, útočily před volbami plakáty. Kampaň řeší policie

přečíst článek
20:18

Jednání o podobě nové krajské koalice v Olomouckém kraji již začala. Vítězné hnutí ANO navštívila v jejich volebním štábu delegace druhé ČSSD. „Ještě nás čeká schůzka s dalším partnerem (Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty - pozn. red), nicméně si myslím, že se jednání posunula mílovými kroky kupředu. Není vyloučeno, že bychom se mohli už dnes dohodnout na nějakém půdorysu, který by mohl být pro kraj funkční,“ řekl lídr ANO Oto Košta.

20:17

Piráti očekávali ve volbách větší úspěch, řekl ČTK předseda Ivan Bartoš. Strana uspěla ve třech krajích, kde působí aktivně. Hranice si ale Piráti stanovili ve čtyřech. Strana také očekávala větší volební účast. Očekávaný úspěch se podle Bartoše dostavil v Karlovarském kraji, kde pravděpodobně bude mít tři zastupitele. „Je to naše bašta, dlouhodobě tam dosahujeme dobrých výsledků,“ uvedl Bartoš.