ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Část lidí v nouzi nedosáhne na mimořádnou pomoc, nesplňují nároky

  • 388
Dávka mimořádné okamžité pomoci má lidem zajistit jednorázovou podporu v případě, že se ocitli v tísni. V době pandemie, kdy je kvůli vládním omezením značná část lidí bez práce, se tak na úřady obrací lidé ve finanční nouzi. Ne vždy je jim však uznán nárok na dávku, přestože nemají peníze. S problémem se potýkají například rodiče samoživitelé.

Někteří lidé si stěžují, že jim úřady upírají nárok na dávku mimořádné okamžité pomoci. A to navzdory tomu, že se ocitají ve finanční tísni. Objevují se také případy, kdy úředníci jednají v žádostech o sociální dávku chybně, nebo dokonce protizákonně.

Mimořádná okamžitá pomoc má sloužit lidem, kteří se ocitli nevlastní vinou v tísni. Občany v nouzi na dávku opakovaně odkazovala ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo upozorňuje, že úředníci musí posoudit každou žádost a nesmí při tom posuzovat, jakým majetkem člověk disponuje.

Nárok na okamžitou pomoc

Především samoživitelé se ozývají s tím, že jim nebyla uznána pomoc od státu přesto, že jsou ve finanční tísni. Úřady prý argumentují tím, že byli doposud finančně soběstační a za poslední tři měsíce se svými příjmy vystačili.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Problém je také, pokud úřady započítávají „papírové příjmy“, které má žadatel sice uznané, ale reálně je vůbec nedostává. V případě samoživitelů to mohou být třeba alimenty.

Paní Zuzana M. pracovala donedávna v penzionu. Poté, co se musel z vládního nařízení zavřít, o práci a část výdělku přišla. Následně začala pobírat ošetřovné, tedy 60 % z denního vyměřovacího základu, což zkomplikovalo její finanční situaci.

Za březen totiž nemá plnou výplatu a ošetřovné má teprve dorazit. Na konci minulého měsíce navíc po dohodě se zaměstnavatelem kvůli nedostatku práce rozvázala pracovní poměr. Nemohla proto zaplatit nájem za březen v plné výši.

„Žádala jsem o mimořádnou okamžitou pomoc na nájem, abych ho mohla alespoň doplatit,“ popsala pro iDNES.cz svou zkušenost. „Z úřadu se mi ozvali před Velikonocemi. Paní mi do telefonu řekla, že se MOP (Mimořádná okamžitá pomoc) nedá žádat na nájem a že v březnu stav ještě nebyl tak kritický,“ dodává.

Její situace je však momentálně problematická. Kromě nájmu musí také řešit, z čeho zaplatit jídlo pro své dva syny. Žena bude muset také řešit placení dubnového nájmu, a jelikož je momentálně nezaměstnaná, tak i peníze do budoucna.

„Rodina mi pomáhá tím, že nám dává jídlo. Starší syn je u otce na střídavé péči. Jsem ráda, že je tam, protože já bych ho tady neuživila,“ líčí svou aktuální situaci.

Máte pračku? Na pomoc zapomeňte

Objevují se také případy, kdy úřady lidem už při prvním kontaktu oznámí, že na dávku nemají nárok. Ze zákona by přitom měly přijmout všechny žádosti, které mohou případně zamítnout později.

„Jedna paní nám psala, že chtěla žádat o mimořádnou okamžitou pomoc a úřednice jí řekla, že má prodat pračku a mobil a až poté požádat,“ popisuje zkušenost z terénu ředitelka komunikace Klubu svobodných matek Petra Krainová. 

Koronavirus v Česku

Pracovníci zdravotnické záchranné služby se chystají na odběr vzorku pro test...
V centrální laboratoři Nemocnice Na Bulovce probíhá testování vzorků pacientů s...
Výdejní okénko hostince v příměstské části Zborná, nedaleko krajského města...

Pračka ani telefon přitom nejsou žádným nadstandardem, který by žadatele vyřazoval. Sociální a majetkové poměry se navíc podle MPSV v době mimořádných opatření u MOP neposuzují.

„Pak se také stává, že úředníci po telefonu řeknou, ať žádost vůbec nepodávají, protože na ni údajně stejně nedosáhnou. To oni ale nesmějí, úřad musí každou žádost přijmout a až poté ji případně nemusí vyhovět,“ dodává Krainová.

Takový přístup je protizákonný. „Odepřít člověku uplatnění žádosti o MOP ze strany zaměstnanců Úřadu práce není možné. Úřad práce je jako každý správní orgán povinen přijímat jakékoliv žádosti, které jsou v jeho kompetenci. Z uvedeného důvodu není možné, aby zaměstnanci Úřadu práce ČR predikovali výsledek hodnocení a žádosti nepřijímali,“ uvádí mluvčí MPSV  Kristýna Křupková.

Podle ředitelky komunikace Klubu svobodných matek se nejedná o plošný problém a záleží spíš, s jakým úředníkem se člověk setká. S tím, že člověku zamítne úřad MOP kvůli tomu, že byl poslední tři měsíce soběstačný, se však organizace setkává plošně. Na problém narazila uvnitř své členské skupiny, kde si na něj rodiče začali stěžovat.

„Žádala jsem prodloužení příspěvků na dítě. Doložila jsem vše potřebné, pouze místo formuláře od úřadu práce jsem doložila potvrzení příjmu od zaměstnavatele. Paní z úřadu mi zavolala, že s takovým potvrzením mi to nemůže schválit a že o peníze přijdu. Zaměstnavatel mi příslušný formulář odmítl potvrdit,“ svěřila se Klubu svobodných matek jedna se samoživitelek. 

„Po obvolání Inspektorátu práce a MPSV jsem se dozvěděla, že paní z úřadu ze zákona musí akceptovat jakékoliv potvrzení o příjmech a zaměstnavatel není ze zákona povinen mi potvrdit jejich formulář,“ dodala s tím, že jí úřednice nakonec při druhém kontaktu pod tlakem ustoupila a dala za pravdu.

S podobnými případy má zkušenost také Spolek pro ochranu žen. Na něj se začaly v době koronakrize obracet ženy, kterým nebyl uznán nárok na pomoc ve formě dávky. Spolek proto vypracoval seznam věcí, které by měly ženy vědět v případě, že o příspěvek žádají. 

„Nezapomeňte, že nejlepší obranou proti zvůli některých úředníků je znalost předpisů,“ vysvětluje na webu. Podle spolku je nejdůležitější žádost o dávku podat, uschovat si její kopii a spisovou značku a v případě chybného rozhodnutí úřadu se s těmito dokumenty odvolat k vyšším orgánům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video