Předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. (28. dubna 2020) | foto: Michal Šula, MAFRA

Babiš to nezvládá, říkají ODS a TOP 09. Vláda nevidí důvod žádat o důvěru

  • 1596
Opozice požádala premiéra Andreje Babiše, aby po nouzovém stavu podal s vládou demisi, protože podle ní řízení státu nezvládá. Kabinet to ale odmítl s upozorněním, že vláda má možnost vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Předsednictvo občanských demokratů v úterý vyzvalo menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, aby po skončení nouzového stavu požádala o důvěru. Jinak bude frakce ODS ve Sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě, oznámil šéf ODS Petr Fiala. Demisi premiéra požaduje také TOP 09. Buď vyvodí zodpovědnost sám, nebo to za něj uděláme my, napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Vláda nebude po skončení nouzového stavu o důvěru, řekl ministr vnitra Jan Hamáček. Opozice může hlasování vyvolat, dodal.

V případě pádu vlády bude ODS podle Fialy na takovou situaci připravena. Vláda a premiér jsou podle něj zodpovědní za „fatální nepřipravenost“ na druhou vlnu epidemie koronaviru, promrhali čas a prostředky, k tomu opakovaně lhali a nemají dostatek dat, usneslo se předsednictvo. 

„Vláda ani v pondělí nepředložila žádná data, která by zdůvodňovala, proč ke konkrétním krokům přistoupila. Premiér a vláda opakovaně lhali veřejnosti. Minulý týden jsme se ještě snažili věřit, že vláda rozhoduje na základě predikcí a analýz. Pondělí nás definitivně přesvědčilo, že vláda data nemá a neví, jak zemi a její občany chránit,“ řekl Fiala po jednání předsednictva.

Opatření, která kabinet přijal v pondělí večer, je podle Fialy nutné respektovat, ODS se ale za ně nemůže postavit. Uzavření prvních stupňů škol má za neodůvodněné.

„Velkým selháním je i to, že vláda nepředložila současně návrh okamžitých kompenzací pro lidi a firmy, které opatření vlády postihla. Restrikce bez kompenzací uvrhnou statisíce lidí do existenčních problémů,“ poznamenal předseda ODS. 

Babiše kritizuje také předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová. Na Twitteru zveřejnila projev, který podle ní měl z jeho úst zaznít. „Místo toho jsme slyšeli náhodný generátor slov o matematických modelech, který nemohly pochopit ani jeho kartářky,“ napsala. 

Koronavirovou krizi podle ní vláda nezvládla a přeje si, aby premiér po skončení nouzového stavu podal demisi. „Buď Andrej Babiš vyvodí zodpovědnost sám, nebo to za něj uděláme my,“ dodala Adamová v prohlášení.

Vláda v pondělí dál zostřila omezení proti šíření koronaviru, vedle uzavření restaurací a barů až na výdejová okénka rozhodla o úplném uzavření škol mimo mateřských. Situaci sice celý den konzultovala s bezpečnostními experty, hejtmany a opozicí, té ale podle vyjádření ODS nedala prostor na její názor. 

S kritikou nesouhlasí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. „Opozice má představovat alternativu. Očekával bych konkrétní výhrady k vládním krokům od stínového ministra zdravotnictví či vnitra, či návrh jiného postupu,“ uvedl Hamáček na Twitteru. ODS podle něj umí jen obecné fráze “vláda to dělá špatně” v podání předsedy Petra Fialy, popřípadě nenávistné útoky v podání nově zvolené senátorky Miroslavy Němcové. 

Hlasování o nedůvěře až po konci epidemie

Nouzový stav, jak o něm rozhodla vláda, má trvat 30 dnů, tedy do 3. listopadu. K tomuto dni jsou navázána také poslední opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit, to ale pouze se souhlasem Sněmovny.

Hlasování o osudu vlády by se mohlo podle Fialy uskutečnit až tehdy, kdy Česko epidemii koronaviru zvládne. „Výraznou politickou změnu mohou přinést jenom volby,“ dodal.

Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěry Sněmovny předloni v červenci díky toleranci KSČM. Hlasování o důvěře vyvolané opozicí ustál nynější kabinet zatím dvakrát, a to předloni v listopadu a loni v červnu kvůli aférám kolem premiéra. Loni v dubnu vyzvala vládu k opětovnému předstoupení před poslance se žádostí o důvěru opoziční KDU-ČSL, kvůli obměně ministrů. Babiš tehdy lidovcům vzkázal, že pro takový krok není důvod.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video