Komunisté v 50. letech za jedinou noc zničili rodinu z Kroměřížska, soudy nyní rozhodují o rehabilitaci obětí. (Ilustrační snímek.)

Komunisté v 50. letech za jedinou noc zničili rodinu z Kroměřížska, soudy nyní rozhodují o rehabilitaci obětí. (Ilustrační snímek.) | foto: Koláž - iDNES.cz

Komunisté chtěli statek, tak rodinu z Kroměřížska pozavírali do ústavů

  • 730
Soudy se zabývají dalším z otřesným případů komunistické zvůle z 50. let. O rehabilitaci usilují členové rodiny Pecníkových, které komunisté násilím odvlekli ze statku v Chrášťanech u Hulína na Kroměřížsku. Matka skončila v blázinci, dědeček ve starobinci a dcery v dětském domově. Soudy zatím rehabilitovaly jen první dva členy rodiny.

V noci na 9. prosince 1951 přestala rodina Pecníkova téměř existovat. Do jejich domu tu noc vnikli ozbrojenci a všechny odvlekli pryč: maminku do blázince, dědečka do starobince a dvě děti do dětského domova. Otce už v té době neměly - zahynul v koncentračním táboře za německé okupace.

Takto tvrdě komunistický režim zasahoval proti sedlácké rodině, protože potřeboval její statek pro vznikající družstvo. A vše se odehrálo bez soudu. Dědeček ve starobinci za čtyři dny zemřel.

Nyní se osudem rodiny zabývá soud.

Neměli nárok na odškodné

Výjimečně brutální případ je neobvyklý i dnes. Ovšem něčím jiným: zatímco tisíce politických vězňů odsouzených do vězení se už dávno domohly rehabilitací, v tomto případě je to problém. Nikdo totiž nebyl oficiálně odsouzen a nikdo vlastně ani neskončil ve vězení. Byli sice všichni zavřeni, ale jinde - v léčebně či sociálních ústavech.

"S takovýmto případem jsem se dosud nesetkal," říká advokát Lubomír Müller, který se na podobné soudní pře specializuje. A také zastupuje obě dcery, které tehdy skončily na tři roky v dětském domově a dnes se domáhají rehabilitace pro sebe a své blízké.

"Byť podobné rozhodnutí zřejmě v tuzemsku dosud nepadlo, máme za to, že všechny okolnosti umožňují posoudit tento případ jako hodný rehabilitace," řekl soudce Karel Rašín. Jenže to mluvil jen o jednom členovi rodiny - o dědečkovi Václavu Pecníkovi. Ten byl v pondělí posmrtně rehabilitován. Stejně tak matka Marie za dva roky strávené v psychiatrické léčebně.

Rehabilitace v případě maminky umožňuje potomkům získat odškodnění, ale v případě dědečka je to jen rozhodnutí bez praktického dopadu. "Jedná se o akt spravedlnosti," říká advokát.

Soud ovšem prozatím nerehabilitoval obě dcery. Dnes dvaasedmdesátiletou Irenu a o rok mladší Marii. Protože advokát Müller se na místě odvolal, bude o tom rozhodovat krajský soud.

Děti bránily dveře, ozbrojenci skočili dovnitř oknem

Příběh rodiny Pecníkových je otřesný i na tehdejší poměry. Komunisté si rodinu vybrali zřejmě proto, že v domě nebyl hospodář, a tak bylo snadné je v noci přepadnout.

Dvanáctiletá Irena a jedenáctiletá Marie držely klíč zevnitř, když se ozbrojenci pokoušeli paklíčem otevřít dveře. Pak ovšem skupina neznámých mužů rozbila okno, vnikla do domu a všechny obyvatele odvezla. "Já chci umřít doma," křičel dědeček, když jej odnášeli.

Přepad sice šetřil Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, ale nikdo potrestán nebyl. Není ani jasné, kdo komando vyslal. Příběh Pecníkových zpracoval do své knihy Cena facky zlínský spisovatel Josef Holcman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video