Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Na bizarní úřady máme peněz dost, na platy učitelů ne

  • 163
Různé propočty ukazují, že člověk půl roku pracuje jen proto, aby státu zaplatil daně. Druhou půlku roku vydělává na sebe. Ale tušíme vůbec, na co všechno ty miliardy, které zaplatíme na daních, vlastně jdou? Tady je pár příkladů.

Zaplatili jste si například vyšlechtění několika nových odrůd různých rostlin, třeba kříženců chryzantém. Jedna nová kytka se jmenuje Jitřenka, jiná zase Slavěna. Něco šlo také na zpracování metodiky pro pěstování popínavých květin ve velkých květináčích.

Pokud se vám zdá, že není možné, aby stát tahal peníze z vašich kapes na takové věci, hluboce se mýlíte. Zabývá se tím Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu, což je instituce zřízená státem. Mimochodem, dalšími výsledky výzkumu v tomto ústavu jsou podle výroční zprávy třeba lavice zahradní bez opěry nebo lavice zahradní s opěrou.

Uvádím zde tento ústav jen jako příklad – podobných institucí, které platí stát, jsou desítky. Stačí se podívat na internetové stránky www.statnisprava.cz, kde je sáhodlouhý seznam.

Dozvíte se tam, že prostřednictvím daní platíte třeba ÚHUL nebo NÚLK. Ten první úřad se zabývá "inventarizací lesů" a jeho úkolem je sestavovat "Zprávu o stavu lesa". Pokud jste si až dosud mysleli, že od toho máme státní Lesy ČR, teď už víte, že je od toho někdo jiný. A teď, co je to NÚLK. Jde o Národní ústav lidové kultury. Vydává třeba Národopisnou revue, pořádá akce jako Rok na vsi nebo Slovácký verbuňk. Ale nedokážou národopisné festivaly pořádat i soukromníci?

A pak tady máme třeba státní Vinařský fond, k jehož cílům patří dělat za státní peníze reklamu českému vínu. Ale pokud ji vinaři potřebují, proč si ji nezaplatí ze svého?

Evropské spotřebitelské centrum si zase platíme proto, aby lidem pomáhalo reklamovat zboží, které si koupí v cizině. A tak za naše peníze řeší třeba případ pana P., který si koupil přes internet ve Francii fotoaparát. Ten mu přišel, ale pan P. zjistil, že tam není český návod. To ho rozčililo, chtěl zboží vrátit. S pomocí centra to dokázal.

Přidejme ještě jednu trochu známější instituci – víte, co dělá Státní plemenářská inspekce? Kontroluje dojivost u krav, užitkovost u prasat nebo to, zda je otcem telete z Kotěhůlek skutečně býk z Horní Dolní. Není však hlavně starostí zemědělce, aby měl krávy, které dávají dost mléka, prasata, která dávají maso, a chov, který je dobrý?

Z výroční zprávy vyplývá, že letos se vydali třeba kontrolovat "skupinu beranů a kozlů předváděných na nákupních trzích". Pokud našli beránka či kozla nejistého původu, buď "byl původ došetřen a opraven, nebo byl beránek odporažen". Tak za toto všechno (a ještě mnohem více) si platíme stovky milionů, možná miliardy. Nebylo by lepší trochu to proškrtat a raději zaplatit učitele, policisty a lékaře, na jejichž platy nemáme peníze?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video