Andrej Surňak

Andrej Surňak - Andrej Surňak (4. března 2005) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Koho Gross volá, když mu teče do bot

  • 163
Když vypukla Grossova bytová aféra, nechal se jeden z ministrů v kuloárech slyšet: "Samozřejmě, že je to chyba. Ale nejen Grosse. Hlavně lidí kolem něj. Ti prostě nemohou dopustit, aby se vystresovaný premiér do takové situace vůbec dostal a zamotal se do vlastních výroků."

Odpověď na otázku, jak je možné, že se něco takového stalo, je možná jednoduchá.

Grossovi tehdy totiž chyběly "opory", na něž byl po celou dobu své politické kariéry zvyklý a bez nichž se znenadání ocitl v nejtěžší chvíli své kariéry. A které se teď znovu vracejí.

Když má premiér opravdu vážné potíže, namísto svých oficiálních poradců spoléhá na své osvědčené spojence. Kvůli bytové aféře se tak do blízkosti premiéra znovu dostal lobbista Andrej Surňak.

Kde je doktor Janeček?
Bez těch lidí se totiž neobejde žádný špičkový politik. Angličtina pro ně má termín "spin doctor". Jejich úkolem je - stručně řečeno - zařídit, aby se o jejich klientovi v médiích objevovaly jen takové věci, které má pod kontrolou.

Jenže Gross někoho takového v lednu postrádal. Krátce předtím se totiž ČSSD v nepříliš dobrém rozešla s agenturou Crane Andreje Surňaka, která tuhle práci pro Lidový dům a Grosse dělala od roku 2001.

"Kdyby řekl, že mu na byt půjčil jeho přítel František Janeček, dělaly by si z toho noviny dva dny legraci, ale tím by to celé skončilo," říkali tehdy premiérovi spojenci a jedním dechem dodávali, že "tohle by se za Surňaka nestalo".

PORADCI ŘEŠÍ I SOUKROMÍ PREMIÉRA

Lidé, které si s sebou premiér Stanislav Gross přivedl na Úřad vlády jako experty na konkrétní věcné problémy, připouštějí, že se při poradách nevyhnou ani diskusím o některých soukromých problémech předsedy vlády, o nichž v minulých týdnech informovala MF DNES a po ní i další média.

"Ono se to nedá úplně oddělit. Plně respektujeme, že to má soukromý aspekt. Panu premiérovi radíme ohledně toho, jaké to může mít politické dopady. Jinak samozřejmě ty nejintimnější věci řeší ve svém nejbližším okolí, a to je rodina," řekl Grossův politický poradce Otto Novotný.

Jeho kolega Marek Hrubec, který má podobně jako Novotný na starost především programové otázky, potvrdil, že na poradách s premiérem se logicky nelze vyhnout ani jeho mediálním aférám.

"Někdy mluvíme i o těchto věcech, samozřejmě promýšlíme různé modely. Já jsem expert na program a ty věci, které se týkaly soukromého života pana premiéra, jdou mimo mě," uvedl Hrubec.

V čele "odborného útvaru předsedy vlády", jak se tým Grossových poradců oficiálně jmenuje, stojí bývalý čelný představitel Občanského fóra Ivan Fišera. Přímo mu podléhá dvanáct Grossových poradců, mezi nimi například bývalý velvyslanec v Jugoslávii Ivan Bušniak či bývalá náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Běla Hejná, která loni neúspěšně kandidovala do Senátu.

A jak podle Fišery probíhají porady s Grossem? "Je to velmi inteligentní člověk. Jeho názory se vyvíjejí v debatě. Není to tak, že by přišel s nějakým výrazně odlišným názorem a my ho v debatě přesvědčili o opaku," uvedl Fišera.

Kromě jeho týmu funguje na Úřadu vlády jako "superporadce" pro národní bezpečnost exministr obrany Miroslav Kostelka. Ten je zároveň ředitelem sekce předsedy vlády.

"Radím panu premiérovi z hlediska našeho vztahu k Severoatlantické alianci a Evropské unii," uvedl Kostelka. Na dotaz, zda s ním premiér probírá i své "soukromé aféry", Kostelka rázně odvětil: "Nemá potřebu se mě na to ptát."

Vliv na premiérovo zejména mediální vystupování má i mluvčí vlády Věra Dušková. Připustila, že jednou, když měl mít Gross důležité vystoupení, zafungovala i jako imagemaker a poradila mu, co si má vzít na sebe a jaký má mít účes.

Zajímavou roli sehrála Dušková, když Gross vysvětloval okolnosti své údajné půjčky od strýce Františka Vika. Zprostředkovala kontakt mezi premiérem a bývalým novinářem Rostislavem Rodem, který tvrdí, že půjčil Vikovi a pak i mezi Rodem a šéfem neparlamentní strany Česká pravice Michalem Simkaničem. Ten tvrdí, že koupil Rodovu směnku a spálil ji. S Rodem i Simkaničem se přitom Dušková zná.

Gross však dodnes tvrdí, že řekl pravdu: na byt mu půjčil jeho nemajetný starý strýc František Vik, který si zase půjčil od podnikatele Rostislava Roda. Jisté je, že tím nepřesvědčil ani už zmíněného Andreje Surňaka, který se, jak tvrdí, o vlastní vůli znovu vypravil koncem ledna za premiérem na Úřad vlády.

"Nerozuměl jsem tomu, protože jestli něco pan premiér není, tak to není člověk, který by si neuměl poradit v nějaké mediální situaci. Chtěl jsem se ho zeptat, jakou logiku má jeho chování," řekl Surňak v nedávném rozhovoru pro BBC.

Byli jsme pod tlakem
Surňak tvrdí, že se s premiérem hned neshodl - doporučoval mu prý, aby ihned zveřejnil své kompletní příjmy. To Gross odmítl, podle Surňaka to byla chyba. Další radu svého mediálního guru už premiér o pár dní později poslechl: namísto protiřečících si výroků začal hrozit žalobami.

"Já jsem pouze doporučil ten právní postup a v podstatě právní kancelář, která je dobrá a už jednou se osvědčila," pochlubil se Surňak v již citovaném rozhovoru.

A vzápětí se začal rodit i další bod "zahlazovací" kampaně: "omluva" za premiérovy výroky během celé kauzy - například ten, že díky publicitě kolem podnikání Šárky Grossové s Libuší Barkovou premiérova rodina možná ještě slušně vydělá.

Nebo ten Šárky Grossové, že se "v této zemi nedá podnikat". A samozřejmě, za všechny rozpory v premiérových slovech.

Stanovená taktika byla jasná a Surňak ji sám naznačil v rozhovoru pro iDNES: "Celá rodina byla pod velkým tlakem." Když pak premiér předstoupil 5. března před televizní kamery, jeho vzkaz byl podobný.

"Chtěl bych se vám omluvit za vysvětlování svých osobních záležitostí, která mohla v některých případech působit zmatečně. Musím se přiznat, že jsem necítil zprvu ochotu vysvětlovat záležitosti, které jsem mylně považoval za soukromé," prohlásil Gross.

Surňakův vstup na scénu pochopitelně neunikl Grossovým odpůrcům. Šéf lidovců Miroslav Kalousek dokonce prohlásil, že Surňak v "komerční dohodě" s Hospodářskými novinami stojí za zveřejněním některých nejasností o Kalouskově majetku z poslední doby.

Hospodářské noviny to odmítly a žádají po Kalouskovi omluvu. Ten se k ní nechystá a důkazy zveřejnit nehodlá: "Nebudu nic vysvětlovat, jsem si ale jist, že bych případně u soudu uspěl," tvrdí.

Kalouskovo obvinění popírá i Surňak. A ačkoliv se jeho role v celé kauze rýsuje čím dál zřetelněji, dál tvrdí, že s premiérem nemá v podstatě nic společného. "Nepracuji pro něj. V tom je myslím řečeno vše. A dál se k tomu už nebudu vyjadřovat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video