ČSSD navrhuje Janu Vaňhovou na náměstkyni hejtmana. Komunisté si o tom ještě chtějí promluvit.

ČSSD navrhuje Janu Vaňhovou na náměstkyni hejtmana. Komunisté si o tom ještě chtějí promluvit. | foto: Karel Pešek, MF DNES

ČSSD navrhuje Vaňhovou na náměstkyni hejtmana. Komunistům se to nelíbí

  • 19
Složení vlády Ústeckého kraje je po středečním jednání zase o krok blíž. Komunisté, kteří v kraji vyhráli volby, chtějí mít v jedenáctičlenné radě šest křesel, zbylých pět připadne ČSSD, s níž si komunisté dohodli koalici už v pondělí. Spor může vzniknout o funkci pro dosavadní hejtmanku Janu Vaňhovou.

"Právě jsem předložil panu Fišerovi (Arno Fišera, krajský předseda ČSSD) náš návrh," oznámil severočeský šéf KSČM Oldřich Bubeníček ve středu krátce po 16 hodině. "V návrhu je, že chceme 6 křesel v radě a našimi prioritami je zemědělství a venkov a doprava," doplnil.

Podle informací MF DNES má být Bubeníček s největší pravděpodobností hejtmanem, jeho statutárním zástupcem další komunista a bývalý předseda výboru Regionální rady Severozápad Jaroslav Komínek, jenž by zároveň měl na starosti resort dopravy. V krajské radě mají za komunisty usednout ještě Jitka Sachetová, jíž má připadnout venkov a zemědělství, Pavel Vodseďálek, Radek Belej a Ladislav Drlý.

MF DNES zjistila i jména sociálních demokratů v radě. Náměstkyní hejtmana má být dosavadní hejtmanka Jana Vaňhová. Dalšími radními za ČSSD mají být děčínský primátor František Pelant, Martin Klika, Pavel Csonka a Arno Fišera, případně za něj jako náhradník Jan Szántó.

Staré tváře ve vedení kraje zůstanou

Komunisté po volbách sice proklamovali, že nechtějí ve vedení kraje spolupracovat s lidmi zapletenými do korupčních skandálů, nakonec to ale podle obsazení lidmi z ČSSD vypadá, že vládnout budou opět ti, kteří tu byli u moci poslední roky. Vaňhová, její náměstek Fišera a radní Klika by ve vedení kraje zůstali.

"Myslím, že o některých jménech si budou muset vyjednávací týmy ještě promluvit," reagoval Bubeníček. Podle zdroje uvnitř KSČM bude boj ještě o Vaňhovou. Někteří komunisté jsou totiž přesvědčení, že není nejvhodnější, aby dosluhující hejtmanka, jež je spojená s tím, co se dělo v Ústeckém kraji poslední roky, zastávala znovu tak vysokou funkci.

Komunisté ihned po volbách tvrdili, že touží po trojkoalici s ČSSD i Severočechy.cz, od počátku ale bylo jasné, že takový model nemá šanci. Při vyjednávání s oběma stranami vyšlo najevo, že se neshodnou. Vyplývalo to i z otázek, které komunisté dávali svým partnerům.

To na mě nezkoušejte, prohlásil lídr Severočechů

Otázky zněly: Jak si představujete práci v trojkoalici? Jak si představujete práci v dvojkoalici? Jak byste pracovali v opozici? Jaké máte představy o počtu křesel ve výborech? A jste pro prolomení limitů?

Komunisté i ČSSD se v názorech na těžbu shodují, zatímco Severočeši.cz od začátku nekompromisně prohlašují, že jsou proti prolomení limitů.

"Jsme pro pokračování těžby, ale s podmínkou," říká lídr KSČM Oldřich Bubeníček. "Podmínka znamená, že s tím lidé, kterých se to týká, budou souhlasit a těžaři je odškodní," přibližuje Bubeníček.

Hlavním důvodem spojenectví s ČSSD ale byla podrážděná reakce lídra Severočechů.cz Jiřího Zelenky na dotaz, jak by si představovali práci v opozici. "Tak to na mě ani nezkoušejte," prohlásil. Podle komunistů to vypadalo, jako by byl přesvědčený, že ho KSČM nutně potřebuje k vládnutí. Proto snahu o trojkoalici komunisté vzdali a spojenectví uzavřeli jen s ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video