Kinský získá zpět půdu na Choceňsku

  • 87
Choceň - František Oldřich Kinský získá zpět 1,5 hektaru pozemků v Újezdě u Chocně. Potomek šlechtického rodu žije v Argentině. O majetek přišel na základě Benešových dekretů. V případě dalších tří sporů čeká soud jen na potvrzení o doručení rozsudku. Majetek Kinských má celkovou hodnotu 40 miliard korun.

"Účastníci se vzdali odvolání, takže další rozsudky nabudou právní moci během několika dnů. Čekáme jen, až se nám vrátí doručenky," uvedl předseda okresního soudu v Ústí nad Orlicí Jiří Blohoň.

Ministr kultury Pavel Dostál se obává, že první pravomocný rozsudek o vydání majetku může být precedentem. "Dneska je to jeden a půl hektaru, zítra to bude sto hektarů lesa a pozítří to může být palác Kinských," vyjádřil se Dostál pro Českou televizi.

František Oldřich Kinský podal celkem 157 žalob na určení vlastnictví. Podle právního zástupce Jaroslava Čapka už brzy přibudou další dvě.

"Prokázal jsem, že můj klient totiž během války tento majetek řádně zdědil po smrti svého otce v roce 1938.  Po roce 1945 okresní národní výbory vydávaly na základě Benešových dekretů konfiskační vyhlášky," uvedl Čapek.

Podle advokáta je ve vyhláškách uvedeno, že je konfiskován majetek otce Kinského, který byl ale v tu dobu již sedm let po smrti.

"Mému klientovi bylo navíc v té době devět let, takže by úřady musely jednat s jeho zákonným zástupcem, což neučinily. Proto označuji všechna jejich jednání za správní potraty a považuji je za neplatná," podotkl Čapek.

Obhájce Kinského argumentoval, že jeho klient nikdy neztratil československé občanství a o majetek nikdy nepřišel. Podle Blohoně musel okresní soud vycházet z rozhodnutí odvolacího krajského soudu.

"Kinský se nedomáhá restituce. Soud se také v tomto případě vůbec nemohl zabývat tím, zda se Kinští kamarádili s Henleinem, nebo ne. V době, kdy byl majetek zabaven jeho otci, byl podle rozhodnutí již vlastníkem majetku, respektive vlastníkem byl jeho opatrovník. Na základě toho žádal o vydání majetku," vysvětlil Blohoň.

Kinský nechce zpět jen majetek ve východních Čechách, mimo jiné zámek a pozemky v Heřmanově Městci, Chocni nebo rybníky, které vlastní Rybářství Litomyšl. Tento spor sice Kinský loni prohrál, ale odvolal se ke Krajskému soudu v Hradci Králové a nadřízený soud rozsudek zrušil.

Svitavský okresní soud se k němu vrátí po prázdninách. "Podrobnosti v tuto chvíli neznám, vím jen, že advokát Rybářství předložil argumenty, kde se například ptá, kdo je vlastně Kinský, protože není na voličském seznamu Argentiny," podotkl předseda soudu Blohoň.

Získat zpět by mohl i palác Kinských na Staroměstském náměstí, kde nyní sídlí Národní galerie. Spor o něj by měl podle informací místopředsedy Obvodního soudu Prahy 1 Jaromíra Jirsy proběhnout také letos.

František Oldřich Kinský se narodil v roce 1936 Matyldě a Oldřichu Ferdinandovi Kinskému. Podle historických dokumentů se oba v době ohrožení republiky v roce 1938 podíleli na odtržení Sudet a jejich připojení k německé říši.

Kinští jsou staročeským rodem, který má svůj původ na počátku třináctého století a v průběhu dalších let se postupně rozdělil na několik větví. Jednou z nich je i choceňská rodová větev, do níž patří i sedmašedesátiletý František Oldřich Kinský, který žije od čtyř let v Argentině.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video