Test na covid Univerzity Karlovy jde na trh. Odhalí i chřipku, cena zůstane

  • 73
Nejen koronavirus, ale i chřipku typu A či B odhalí nový test, který představila Univerzita Karlova v čele s rektorem Tomášem Zimou a dceřiná společnost GeneSpector. Zima slibuje, že cena zůstane, nová diagnostika ale zvýší kapacitu laboratoří. Obdobné testy vyvíjí více společností v České republice, zatím však nenašly využití, protože nenastal souběh covidu a chřipkové sezony.

Test bude podle Zimy stát stejně jako jiné testy na covid-19, celková cena by tedy neměla překročit 1 700 korun. Pacient však místo jednoho výsledku dostane tři. „Pro laboratoře, které od nás testy odebírají, se nic nezmění,“ dodal.

Když test potvrdí, že je pacient na koronavirus negativní, ale pozitivní na jeden z typů chřipky, pacienti se můžou doléčit dostupnými antivirotiky. „U pacienta s těžkým průběhem respiračního onemocnění je tento závěr velice důležitý, zejména v případě urgentního příjmu, kde bude po otestování jasné, zda musí být pacient předán na speciální oddělení JIP pro onemocnění covid-19 nebo na běžné oddělení,“ uvedl Zima.

Test by se postupem času mohl rozšířit o detekci dalších infekčních původců, například rhinovirů, které jsou příčinou rýmy.

Jak podotýká Stanislav Kmoch z I. lékařské fakulty, který se na vývoji testu podílel, test nepředstavil nic převratného. „Nevymysleli jsme nic unikátního, jen jsme aplikovali metody, které roky používáme pro transport vzorků na dlouhé vzdálenosti,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Podobné sady jsou v nabídce některých společností již měsíce, zatím ovšem nenašly velkého použití, protože souběh chřipkové sezony se zvýšeným výskytem SARS-CoV-2 předtím nikde nenastal.

Náš test není unikát, může ale znásobit kapacitu laboratoří, tvrdí vědec

Jedním ze záměrů bylo také, aby laboratoře toho zvládly více. Na základě sdílených laboratorních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky nyní regionální nemocnice provádí průměrně 50 až 300 testů denně, velké laboratoře pak 800 až 1 200. „Kapacita testování je limitována kapacitami jednotlivých laboratoří, nikoliv naší testovací sadou,“ upozornil Kmoch.

Rozsah vyšetření se totiž zvýší tehdy, když se zvýší množství odběrů, pracovníků v laboratořích, nebo také díky robotickým pipetovacím přístrojům. Ty totiž nebudou dělat jeden, ale rovnou 96 vzorků za hodinu. „Když se takto testovací kapacita navýší, naše sada může zvýšit kapacitu testů až o dvojnásobek nebo trojnásobek,“ popsal.

Univerzita Karlova plní své sliby – představuje avizovaný test na COVID-19, chřipku A a chřipku B univerzitní dceřiné společnosti GeneSpector s.r.o. a konkrétní výsledky této společnosti v boji proti COVID-19.

Podle Zimy se intenzivně pracuje na tom, aby převážně fakultních a regionálních nemocnic mohly plnit náročnější úkoly. „Jedna z největších laboratoří byla díky automatizaci a protokolům GeneSpector schopna dosáhnout rekordních 5 546 testů za den,“ podotkl. Test samotný pak výsledky odhalí zhruba za hodinu a deset minut.

Příprava nového výrobku probíhala na pracovištích Univerzity Karlovy, především v laboratoři Stanislava Kmocha. Společnost GeneSpector, která testy vyrábí, vznikla před několika měsíci v reakci na pandemii, zatím za sebou tedy nemá žádnou historii.

Kombinované testy na detekci několika virů se v Česku vyrábí také například ve firmě GeneProof.


Video