Jiří Schams v afghánské misi

Jiří Schams v afghánské misi | foto: Nadační fond Regi Base I.

Parazituje na jméně mého syna, říká matka. Od nadace se distancuje i armáda

  • 5
Rodina zesnulého válečného veterána Jiřího Schamse obvinila nadační fond Regi Base I z toho, že parazituje na jméně vojáka, který přežil útok sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Od nadace a jejích sesterských organizací se nyní distancovala i Armáda ČR. Zakladatel nadace Hynek Čech se ale brání tím, že mu „Regi“ dal povolení přezdívku používat a že spory vyvolává jeho sestra Petra.

„Je to dlouhodobý spor, který vznikl ještě za synova života, když si nadace Regi Base I nechala udělat ochrannou známku na požívání přezdívky mého syna. On sám se ale od nadace pana Čecha distancoval. Ale nejde s nimi vůbec komunikovat,“ nastínila pro MF DNES Jiřina Schamsová, matka zesnulého vojáka.

Spor se podle ní vyostřil nyní, kdy o Regim vznikla kniha právě ve spolupráci s nadací Hynka Čecha. S jejím vydáním rodina Jiřího Schamse nesouhlasila.

„Ten spisovatel dosud napsal jednu knížku pohádek pro děti. A hned po tom chtěl psát dokument. Na to přece není fundovaný. Jednou jsme se sešli a já jsem mu řekla, že nechceme, aby něco psal. On odpověděl, že si může psát, co chce,“ stěžuje si Schamsová.

Bojovník s nezdolnou vůlí. Jiří Schams zůstane ikonou českých veteránů

Se spisovatelem mluvila podle svých slov asi hodinu, ale do knihy mu nepřispěla žádnými detaily, protože o misích svého syna nic nevěděla. „Knížku jsem nečetla, nedal mi ji k posouzení. Do úst mi mohl vložit cokoliv, co slyšel od jiných,“ dodává matka.

Do knihy přispěla příběhy a obrazovými materiály nadace Regi Base I, kterou vede Hynek Čech. Podle něj se do tvorby zapojila i Regiho rodina.

„Paní Schamsová podepsala smlouvu s Národním institutem, že dostane 50 procent ze zisku knihy. Je to skvělá žena, která chodila i na naše akce podpořit veterány. Problém je její dcera, Regiho sestra Petra. Podle mě se jí padesát procent ze zisku zdálo málo. A tak vznikl tenhle pseudoskandál,“ popisuje pro MF DNES Hynek Čech, jehož nadace, která v současné době pomáhá šedesáti vojákům, policistům nebo hasičům, se o Regiho starala od roku 2011.

Hynek Čech ke sporu s rodinou Schamsových:

  • „Jiřímu Schamsovi jsme dlouhodobě jako Nadační fond REGI Base I. pomáhali a samotný fond vznikl právě ve spolupráci s Jiřím Schamsem již roku 2011.“
  • „Žádost Jiřího Schamse, abych zanechal podnikatelských aktivit, které souvisí s jeho jménem, byla vyřešena již v roce 2014 v rámci jednání s panem Schamsem, u kterého nebyla jeho rodina přítomna. Pokud by tomu tak nebylo, tak by patrně podnikl on a jeho rodina další právní kroky, abych v podnikatelských aktivitách nemohl pokračovat. To se nicméně nestalo, neboť jsem svolením Jiřího Schamse disponoval.“

Regi mi dal svolení

Jiří „Regi“ Schams byl český voják, kterého v roce 2008 v Afghánistánu vážně zranil sebevražedný útočník. Příslušník Vojenské policie měl velmi špatnou prognózu. Navzdory střepině v hlavě a dlouhodobému kómatu přežil, i když upoutaný na invalidní vozík. Začal spolupracovat s podnikatelem Hynkem Čechem a stal se tváří Nadačního fondu Regi Base I.

V roce 2014 však spolupráci s fondem prostřednictvím advokáta Lukáše Proška, jehož dopis má MF DNES k dispozici, ukončil a o půl roku později zemřel na rakovinu slinivky.

Zemřel Jiří Schams, válečný veterán zraněný sebevrahem v Afghánistánu

„Když jsem se to dozvěděl, tak jsem za ním jel. Říkal jsem mu, že mu seženeme nějaké léčení v Izraeli. Že se o něj postaráme. Nedělali jsme to zištně, nikdy jsme jako nadace nedostali od státu ani korunu. Ale řekl jsem mu, že jestli chce, abych to ukončil, tak to ukončím. Ale on řekl ne, pokračuj,“ vypráví Čech, který neplánuje název své nadace měnit ani nyní. Podle něj má registrovanou značku a jméno zesnulého vojáka nijak nepoškozuje.

„Na příběhu parazitují pochybné existence“

Od fondu se osobně distancoval vrchní praporčík armády Peter Smik. „Hyenismus nemá mít v nezištné pomoci lidem své místo,“ napsal. A dodal, že na Schamsově příběhu „parazitují pochybné existence“.

Také podle oficiálního stanoviska Armády ČR Čech využívá jméno a příběh válečného veterána. „Stojíme za rodinou zesnulého štábního praporčíka i. m. Jiřího Schamse, známého jako Regi. Podporujeme Vojenský fond solidarity. Naši pomoc, cílenou zejména na pozůstalé padlých vojáků, poskytujeme jeho prostřednictvím,“ uzavřela armáda.

Jiří „Regi“ Schams

  • Narodil se 22. září 1972 v Praze.
  • Po základní vojenské službě zůstal u armády a přihlásil se do mírových sborů, sloužil v Bosně a Hercegovině.
  • Nastoupil do šesté speciální brigády v Prostějově, se kterou byl nasazen v Kosovu. Poté se stal příslušníkem útvaru Speciálních operací Vojenské policie (SOG).
  • V roce 2003 odjel na mírovou misi do Iráku, kde chránil nemocnici, o rok později se tam vrátil, aby si doplnil kvalifikaci zdravotníka pro polní podmínky (Combat Medic). Po návratu domů si zdravotnickou kvalifikaci prohluboval, praxi získával i jako dobrovolný člen pražské záchranné služby. A opětovně se vydal do Kosova a Iráku.
  • V roce 2007 nastoupil službu v Afghánistánu.
  • Dne 17. března 2008 spolu s kolegy doprovázel dánské humanitární pracovníky ve městě Gerešk, které se kvůli své strategické poloze stalo terčem sebevražedných atentátníků. Při sebevražedném útoku zemřeli dva Dánové, čtyři Afghánci a český velitel ochranného oddílu Milan Štěrba. Jiří Schams byl těžce zraněn, v hlavě mu uvízla střepina.
  • Regi přežil dlouhý pobyt v afghánské nemocnici, transport do Česka a po dalších dvou měsících umělého spánku se v pražské vojenské nemocnici probral. Byl ochrnutý, neviděl na jedno oko a prakticky nedokázal komunikovat.
  • V roce 2014 mu lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky. Zemřel 7. ledna 2015.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video