Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v březnu 2016

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v březnu 2016 | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jedna z podmínek splněna. Ovčáček ode dneška může i kandidovat na prezidenta

  • 396
Jiří Ovčáček pracuje na Pražském hradě už téměř šest let a zákoutí nejslavnější české památky zná takřka nazpaměť. A klidně je možné, že by se současný mluvčí prezidenta Zemana na Hradě usídlil i na další roky. Dneškem totiž splnil jednu z podmínek pro kandidaturu na českou hlavu státu - slaví 40. narozeniny.

Někdejší novinář Ovčáček působí jako prezidentův mluvčí od konce roku 2013 a za uplynulých pět let jeho přístup k této funkci mnohokrát přitáhl pozornost. Ovčáček například intenzivně využívá sociální sítě, zejména Twitter, kde neváhá sáhnout k ostřejším výrazům i kontroverzním vyjádřením. Proto byl opakovaně terčem kritiky, někteří politici tvrdí, že jeho vystupování je v rozporu s postavením úředníka.

Někteří lidí tvrdí, že se Jiří Ovčáček chová spíše jako Zemanův viceprezident než mluvčí, on sám se přitom považuje za bojovníka. 

„Jasně jsem deklaroval, že budu pana prezidenta bránit proti útokům. V tomto směru se někteří politici mimořádně činili. To samé platí pro řadu médií. Jsem voják v první linii, kde se střílí. To je realita,“ řekl například Hospodářským novinám.

Ovčáček pochází z pražské úřednické rodiny, studoval na Arcibiskupském gymnáziu, odkud ale odešel ve třetím ročníku poté, co se vedení školy nelíbily jeho nazeleno obarvené vlasy. Po maturitě se zapsal na andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou však nedokončil. 

Po roce 2000 se začal věnovat žurnalistice, působil ve čtrnáctideníku radnice Prahy 10 a v září 2002 nastoupil na inzerát do komunistických Haló novin, kde nakonec strávil dva roky.

KVÍZ: Jak dobře znáte mluvčího Hradu Ovčáčka?

„Byly to stranické noviny, takže jsem popisoval stranické události. Není to moje výkladní skříň, ale životní zkušenost, nezříkám se jí,“ vzpomínal na často připomínaný začátek jeho profesní dráhy. Poté krátce působil v Blesku a mezi roky 2005 a 2007 pracoval pro ČSSD vedenou Jiřím Paroubkem, se kterým se ale nerozešel v nejlepším. Předtím, než nastoupil na Pražský hrad, působil Jiří Ovčáček, o kterém vznikla i divadelní hra, téměř šest let jako politický redaktor v deníku Právo.

Když se stal mluvčím prezidenta Miloše Zemana, nebyl Jiří Ovčáček veřejnosti příliš známý. Zpráva o tom, že bude mluvit za Hrad tehdy vycházela bez jeho fotky. Od prosince roku 2013 se vypracoval na nejcitovanějšího mluvčího v České republice, kterého lidé znají lépe než leckterého ministra. 

Volba prezidenta ČR

  • Zvolen může být občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. 
  • Zvolen nemůže být občan odsouzený za velezradu nebo za hrubé porušení Ústavy.
  • Navrhovat kandidáta může nejméně 20 poslanců nebo 10 senátorů, anebo každý, jehož návrh podpoří petice podepsaná nejméně 50 000 občany. 
  • Volbu vyhlašuje předseda Senátu, koná se tajným hlasováním a právo volit má každý občan, který ke dni volby dosáhl 18 let.

Často svými výroky působí jako hromosvod, který přitahuje nevoli, jež míří na prezidenta. Po Zemanově prohlášení, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek s titulkem Hitler je gentleman, se z Ovčáčka stal načas i „detektiv“, neboť po článku, jehož existenci se nepodařilo nikdy potvrdit, zhruba rok pátral.

Přestože byl sám novinářem, na žurnalisty jako mluvčí často na sociálních sítích útočí a média kritizuje. Jak se jeho vztah k médiím za pět let v roli prezidentova mluvčího změnil, odpověděl tak, že se výrazně změnila žurnalistika. Řada médií podle něj není nezávislá a vedou kampaň proti Miloši Zemanovi a premiéru Andreji Babišovi (ANO).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video