Tak měl po rekonstrukci vypadat zámek Buštěhrad. Kvůli podivné zakázce  bylo obviněno spolu s Rathem deset lidí.

Tak měl po rekonstrukci vypadat zámek Buštěhrad. Kvůli podivné zakázce bylo obviněno spolu s Rathem deset lidí. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Pancová musí zůstat ve vazbě. Mohla by uprchnout, obává se soud

  • 19
Kateřina Pancová musí zůstat ve vazbě. Okresní soud shledal, že existuje riziko útěku. Vazební důvody naopak podle soudu pominuly u předsedy představenstva společnosti Puro-Klima Martina Jireše a šéfa stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského. Žalobce si ale podal stížnost a oba tak ve vazbě nadále zůstávají.

Jedna z hlavních postav v kauze Rath, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, zůstane za zdmi liberecké vazební věznice. Okresní soud pro Prahu-východ sice konstatoval, že už nehrozí pokračování trestné činnosti, nicméně se bává, že by Pancová mohla uprchnout za hranice.

"V tomto případě soud dospěl k závěru, že s ohledem na právní kvalifikaci a některá zjištění plynoucích z operativních úkonů, nelze vazbu nahradit žádným jiným opatřením," vysvětlil právník Pancové Tomáš Sokol. Proti rozhodnutí si na místě podal stížnost, kterou se bude zabývat krajský soud.

Pancová figuruje v korupčním případu kolem poslance Davida Ratha jako jeden z iniciátorů manipulací s eurodotacemi a uplácení. Na odposleších, které unikly ze spisu je například zachyceno, jak s Rathem probírají, co udělá s úplatky (více čtěte zde).

Policie ji zatkla spolu s Petrem Kottem ve vile v Rudné u Prahy, chvíli po předání sedmimilionového úplatku tehdejšímu středočeskému hejtmanovi Rathovi. Ve sklepě pak protikorupční detektivové našli přes 30 milionů korun.

Dva obviněné soud pustil, žalobce nesouhlasil

Na rozdíl od Pancové už podle soudu není vazba nutná u dvou dalších obviněných, šéfů firem Konstruktiva Branko a Puro-Klima Pavla Drážďanského a Martina Jireše.

Obvinění v kauze Rath

Jsou ve vazbě

  • David Rath, poslanec, bývalý hejtman
  • Kateřina Pancová, ředitelka Nemocnice Kladno
  • Petr Kott, bývalý poslanec, partner Pancové
  • Pavel Drážďanský, ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucia Novanská, členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš, předseda představenstva firmy Puro-klima

Byli propuštěni z vazby

  • Ivana Salačová, ředitelka firmy FISA
  • Tomáš Mladý, obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko

Jsou od počátku stíhání na svobodě

  • Václav Kovanda, manažer stavební firmy Pohl
  • Jindřich Řehák, jednatel firmy Hospimed
  • Jan Hájek,  manažer společnosti B Braun Medical

"Soud neshledal důvody pro další pokračování předstižné vazby," řekl soudce Jiří Wažik, který má případ Martina Jireše na starost. Obdobně soud rozhodl i v úterý o Drážďanském.

Nicméně proti závěru vazebního zasedání si v obou případech podal stížnost státní zástupce Petr Jirát. Oba muži tak zůstanou ve vazbě minimálně do rozhodnutí Krajského soudu v Praze, ke kterému stížnost poputuje.

Důvodem, proč chce Jireše státní zástupce ponechat ve vazební věznici, je obava z další trestné činnosti. Žalobce ani soud se neobávají, že by mohl předseda představenstva Puro-Klimy uprchnout.

Firma Puro-Klima, jejíž představenstvo Jireš vede, figuruje například mezi dodavateli pro centrum akutní medicíny kladenské nemocnice. Byla i v konsorciu, jež v roce 2009 vyhrálo kritizovaný a údajně předem připravený tendr na dodávku přístrojů v Ústeckém kraji.  V roce 2008 dodala bez soutěže vybavení v Královéhradeckém kraji, za což jeho zdravotnický holding dostal pokutu od ÚOHS.

Média v minulosti upozornila také na podezřelé dodávky pro Fakultní nemocnici Motol. Firma, jež vznikla již v květnu 1989 jako družstvo, měla v roce 2010 tržby 1,4 miliardy korun a zisk skoro 90 milionů korun před zdaněním.

Firma Konstruktiva Branko pak figuruje v případě údajně předražené rekonstrukce buštěhradského zámku. Firma ji měla "vysoutěžit" ve fingovaném tendru.

Příští týden bude soud jednat o bývalém poslanci Petru Kottovi a člence představenstva společnosti ML Compet Lucii Novanské.  Na svobodu se tak zatím dostali jen dva obvinění - na konci června Ivana Salačová a v polovině srpna Tomáš Mladý.

Rathovu stížnost řeší soud

Žádostí o propuštění z vazby bývalého hejtmana Davida Ratha se okresní soud zabýval již v srpnu. Stanovil mu kauci 14 milionů korun, proti čemuž se ohradil politik i státní zástupce. Tyto stížnosti posuzuje v těchto dnech středočeský krajský soud (o stížnosti více čtěte zde).

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům v případě vybavení pro kolínskou nemocnici a pro kladenský domov důchodců a dodávky zdravotnické technologie pro mladoboleslavskou nemocnici (vše o případu Davida Ratha čtěte zde).

Mandátový výbor v pondělí doporučil poslancům politika k dalšímu stíhání vydat (o jednání výboru čtěte zde). Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video