Cedule koupání na vlastní nebezpečí provozovatele nezbavuje zodpovědnosti

  19:34aktualizováno  19:34
Koupání v jezeře areálu Lhota je na vlastní nebezpečí. Tuto informaci si může každý návštěvník přečíst na webu i na ceduli před přírodním koupalištěm nedaleko Prahy, které je vyhlášené hlavně pro dobrou kvalitu vody. Minulý týden tam utonuli dva sedmiletí chlapci vietnamského původu.

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Svědci z místa popsali pro deník Blesk, že jejich matky žadonily zaměstnance koupaliště o pomoc, ti jim však nevěnovali pozornost. 

Případem se teď zabývají středočeští policisté. „V této chvíli případ vyšetřujeme a nic nového k tomu zatím nemáme,“ sdělila pouze jejich mluvčí Lucie Nováková.

Provozovatelé jezera Lhota se k tomu odmítli jakkoliv vyjádřit. Avšak to, že návštěvníky ve svém provozním řádu upozornili, že se tam koupou na vlastní nebezpečí, ještě neznamená, že jsou zbaveni odpovědnosti za úrazy, které si lidé v areálu způsobí. 

„Cedulí se nevyviní. Pokud je to hlídaný areál, platí se do něj vstupné, má provozovatel spoluzodpovědnost za to, co se v něm stane,“ popsal právník Jiří Matzner. „Je to stejné jako v restauraci, kde je u věšáku cedulka: Za vaše věci neručíme. Když mi ovšem z věšáku odcizí kabát, měla by mi restaurace škodu vynahradit,“ dovysvětlil.

Tragická statistika

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni utopilo 181 lidí, mezi nimi bylo i několik dětí. Podle vodních záchranářů je u nás tonutí nedořešeným tématem. I přes svoji vnitrozemskou polohu totiž vykazuje Česká republika v přepočtu na jednoho obyvatele dvakrát více utonulých než v  evropských přímořských zemích, jako jsou Španělsko či Velká Británie. V celosvětovém měřítku jsou pak počty utonulých na jednoho obyvatele v Česku shodné s Argentinou. 

Přesto se někteří provozovatelé koupališť skutečně domnívají, že upozorněním na koupání na vlastní nebezpečí jsou zbaveni zodpovědnosti.

Například koupaliště Bukovina ležící severozápadně od Mnichova Hradiště má na svém webu rozsáhlý provozní řád, v němž jasně říká, že nejsou odpovědni za škody, poranění a úrazy, které si způsobili návštěvníci svou neopatrností nebo nedodržováním tohoto řádu. A provozovatel koupaliště Bukovina Jan Hasal to potvrzuje. „Návštěvníci za sebe nesou odpovědnost. Je to dáno v provozním řádu a každý má možnost do něj u kasy nahlédnout,“ říká Hasal.

Podle právníka Matznera v případě utonulých sedmiletých chlapců ve Lhotě mohli pochybit i jejich rodiče, kteří je nemuseli dostatečně kontrolovat. K tomu svědci vypověděli, že na místě byl plavčík, který neseděl tam, kde měl. Ten teď rovněž může být za tragický osud chlapců zodpovědný.

Případy se většinou odloží jako nešťastná událost

K čemu vyšetřovatelé nakonec dospějí, je otázkou. Vzhledem k tomu, že šlo o malé děti, příliš podrobností zveřejňovat nechtějí. Oslovení odborníci se shodují, že případy utonutí, kterých je v Česku každý rok okolo dvou set, se většinou uzavřou, aniž za to někdo nese vinu. „Převážně se takové případy odloží jako nešťastná událost, protože to nikdo neudělal schválně,“ podělila se o svou zkušenost mluvčí policistů z Ústí nad Orlicí. Právě na Orlickoústecku v rybníku nedaleko Lanškrouna utonula loni v létě dvouletá holčička.

Za utonulé vietnamské chlapce se konala pietní akce, přišlo 150 lidí

„U nás je problém, že pozůstalí většinou případ nedají k soudu, takže to pak už nikdo neřeší,“ konstatoval vodní záchranář Josef Švec. Podle něj je velký problém i to, že v zákoně není stanovena povinnost mít plavčíka, který je vyškolený na záchranu tonoucího ve vodě. Provozovatel koupaliště je pouze povinen zajistit zdravotnický dozor, jenž poskytne první pomoc.

Něco jiného by ovšem bylo, kdyby se neštěstí stalo na rybníku či jezeře, které nikdo nehlídá a je volně přístupné. V takovém případě je pak na odpovědnosti každého, jestli se v něm odváží koupat. Stejná pravidla platí, pokud se člověk koupe na soukromém pozemku. 

To je příklad třeba středočeského lomu Velká Amerika. Oficiálně je tam plavání zakázáno, přesto se tam stále lidé spouštějí po lanech. Zakázáno je i koupání v nádržích, které jsou zdrojem pitné vody, a pravidla plavebního provozu omezují koupání v plavebních drahách.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Najdete na iDNES.cz