Václav Havel se zatím k odpovědi na otevřený dopis nedostal.

Václav Havel se zatím k odpovědi na otevřený dopis nedostal. | foto: Radek Miča, MAFRA

Izrael bude s Havlem krýt své válečné zločiny, píší Kavan a Filip

  • 530
Zapojení Václava Havla do kampaně proti bojkotu izraelského zboží nezůstalo bez odezvy. Čeští propalestinští aktivisté ho vyzvali, aby raději místo Izraele, který prý jen "bude s Havlovým jménem krýt válečné zločiny", podpořil palestinské Araby. Pod výzvu se podepsali i Jan Kavan a Vojtěch Filip.

Organizace International Solidarity Movement ČR a Přátelé Palestiny napsaly Havlovi otevřený dopis. "Žádáme Vás, abyste se v duchu svého humanismu i Vy postavil na stranu lidských práv (...) a neposkytoval prestiž svého jména režimu, jenž jej použije k ospravedlnění svých válečných zločinů," stojí v něm.

Příjem dopisu potvrdila Havlova tajemnice Sabina Tančevová. "Zatím jsme se k tomu nedostali kvůli jiným povinnostem," řekla iDNES.cz.

Havel sám si dopis "vysloužil" tím, že figuruje v iniciativě španělského expremiéra José Maríi Aznara na podporu Izraele. Ta má vylepšit obraz židovského státu ve světě, kde Izrael čelí bojkotu svého zboží. (více zde)

SPOR O SVATOU ZEMI

Kritici Izraeli vyčítají např. okupaci Západního břehu Jordánu, pokračující výstavbu osad či příliš tvrdý postup vůči Palestincům. Obviňují ho i z válečných zločinů. Izrael to odmítá a tvrdí, že činí jen kroky nezbytné ke své obraně.

Arabské státy se v minulosti několikrát pokusily Izrael zničit a mnohé odmítají uznat jeho existenci. Během válek Izrael dokázal obsadit například Východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu či Golanské výšiny.

Otevřený dopis podpisem podpořilo několik činitelů, mezi nimi i Jan Kavan nebo Vojtěch Filip. Ti se nijak netají tím, že v izraelsko-arabském konfliktu stojí na palestinské straně.

Pro komunisty je protiizraelský postoj stálicí od 50. let, kdy se definitivně ukázalo, že nový stát na Blízkém východě (přes existenci levicových vlád) se nestane nástupním prostorem Moskvy na Blízkém východě.

Kavan zase jako poradce expředsedy Sněmovny Miloslava Vlčka při jeho návštěvě Blízkého východu tajně jednal se poslanci zvolenými za Hamas, který EU řadí mezi teroristické organizace (Vlček ho za to pak vyhodil, původní článek čtěte zde).

Kavan později o Hamasu prohlásil, že se brzy dohodne s umírněným palestinským hnutím Fatah, což prý přiblíží mír na Blízkém východě.

Načasování: Lieberman v Praze, mírové jednání

Otevřený dopis se dostal na veřejnost v době, kdy svět upírá pozornost k obnoveným izraelsko-palestinským mírovým rozhovorům. Zatím sice žádný průlom nepřinesly a doprovází je značná míra skepse, žádná strana ale zatím "dveřmi nebouchla". (více o rozhovorech čtěte zde)

Dnešek je také dnem, kdy do Prahy zavítal izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Setkal se s českými politiky včetně svého protějšku Karla Schwarzenberga. Více než aktivní oficiální návštěva to ale spíše byla zdvořilostní mise, na níž se politici ujistili o vzájemné podpoře. Česko v EU patří mezi nejvýraznější zastánce Izraele.

HNUTÍ HAMAS

Hnutí islámského odporu (Hamas) vzniklo z idejí egyptského Muslimského bratrstva v roce 1987. Ve své chartě deklaruje cíl zničení Izraele ozbrojeným bojem. V roce 2006 Hamas s přímočarým programem nečekaně vyhrál palestinské volby nad zkorumpovaným Fatahem. O rok později při násilných střetech Hamas zcela ovládl pásmo Gazy, Fatah si udržel kontrolu nad Západním břehem Jordánu. EU považuje Hamas za teroristickou organizaci, hnutí samo zdůrazňuje i své civilní aktivity, například budování škol a sociálního systému. Stálo za mnoha útoky na izraelské cíle.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video