Picka střídá výsadkář. Klaus jmenoval generála Pavla do čela armády

  9:01aktualizováno  9:01
Před dvaceti lety velel osmadvaceti československým vojákům, kteří ve válkou zmítané Srbské Krajině hledali ostřelované Francouze. Třiapadesát obklíčených mužů po týdnu hledání v horách, kdy šlo jeho mužům o život, přivezl. V pátek se Petr Pavel stal náčelníkem generálního štábu.

Petr Pavel, nastupující náčelník generálního štábu Armády ČR (27. června 2012) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Jsem si plně vědom složitosti úkolů armády v situaci současného snižování rozpočtových výdajů a věřím, že se s tím utkáte úspěšně," řekl novému šéfovi štábu při jmenování Klaus. Dodal, že je připraven být mu vždy nápomocen. Pavlovi popřál, aby nelehkou funkci vykonával úspěšně a aby se mu dařilo zůstávat svým a nepodléhal vnějším tlakům.

Pavel poznamenal, že dnešek by pro něj mohl být naplněním pořekadla o "maršálské holi v tornistře prostého vojáka". Zdůraznil ale, že je spíše na začátku cesty plné tvrdé práce, často s nejistými výsledky. "Já si kromě hrdosti v rostoucí míře uvědomuji i odpovědnost, která zavazuje a která je větší než ta, které jsem kdy byl ve vojenské kariéře vystaven," řekl po jmenování nový šéf štábu.

Ale ještě na chvíli zpět. Jak to bylo před těmi dvaceti lety v Srbské Krajině?

Kolona československých obrněnců musela v místech tvrdých bojů mezi Srby a Chorvaty často prchat před dělostřeleckou a minometnou palbou.

"Dobrovolníci, kteří se do akce přihlásili, byli obyčejní kluci, jichž si na ulici nevšimnete - žádní svalnatci či vyholené lebky... a já je za jejich odvahu i obětavost obdivoval. Nezlomili se, když kolem padaly dělostřelecké granáty, ani když nás Srbové zajali hnali nás pod samopaly jako živé štíty k linii Chorvatů... To byly chvíle, kdy jsem už nevěřil, že vyvázneme živí," vzpomíná Pavel.

Nyní ho čeká mise zcela jiné povahy - ale i na tu bude potřebovat sílu. "Pokusím se udělat vše pro to, aby si armáda po rozpočtových škrtech zachovala alespoň minimální schopnosti a tudíž i důvěryhodnost v očích spojenců v NATO," řekl generál MF DNES.

Pavel byl paradoxně už několikrát "na odstřel". Nadřízení ho přehlíželi kvůli schopnostem i vzdělání na prestižních válečných školách Velké Británie. Šibovali s ním od čerta k ďáblu a nabízeli podřadné funkce. Byl kvalifikovanější než oni, takže v něm viděli nebezpečného konkurenta, jehož je nutné v tichosti zlikvidovat.

Jeho blízcí naopak oceňují generálův přístup k lidem - při výcviku sice chtěl po svých lidech enormní výkony, ale všechno dělal s nimi.

Není takového muže na pozici šéfa armády, které politici rok za rokem berou stále víc peněz, škoda? "Má rezignace by byla signálem, že to už nemá smysl. Dokud budu vidět sebemenší šanci na řešení, tak to nevzdám," říká generál.

Pavel velel v armádě nejprve výsadkové průzkumné četě, později rotě. Působil u vojenského zpravodajství, má za sebou práci v různých mezinárodních štábech. V roce 2003 například zastupoval českou armádu na velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení. U příležitosti Dne vítězství ho 8. května letošního roku prezident Václav Klaus povýšil do hodnosti generálporučíka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz