Galerista Jan Třeštík (13. prosince 2012)

Galerista Jan Třeštík (13. prosince 2012) | foto: Profimedia.cz

Kšeft s obrazy trestal soud osmi lety vězení, Třeštík je známý z kauzy Picasso

  • 3
Soud ve středu uložil pražskému galeristovi Janu Třeštíkovi osm let vězení za zpronevěru a podvody s uměleckými díly. Soud zajistil muži majetek a zakázal mu jej převádět, zatížit, poškodit či zničit. Verdikt není pravomocný, Třeštík vinu odmítá. Na místě se odvolal a podal stížnost. V minulosti byl pravomocně shledán vinným za pokus o nelegální vývoz vzácného obrazu Pabla Picassa.

Součástí trestu je i maximální, a to desetiletý zákaz působení ve vedení firem. Třeštík vinu zásadně odmítá.

„Jde o závažnou trestnou činnost majetkového charakteru, která byla spáchána nikoliv ojedinělým jednáním. Jedná se o soustavné podvodné získávání finančních prostředků, případně zpronevěřování finančních prostředků klientům. Spáchal dva zvlášť závažné zločiny, u kterých je trestní sazba od pěti do deseti let odnětí svobody,“ zdůvodnila výši uloženého trestu předsedkyně senátu pražského městského soudu Silvie Slepičková.

Za polehčující okolnost označila dosavadní řádný život obžalovaného. Přitížila mu však ziskuchtivost a promyšlenost jeho skutků včetně obstarávání falešných dokumentů. Trestní oznámení na Třeštíka podali poškození klienti.

Obžaloba se týká mimo jiné obrazu Kruh a skvrna, jehož autorem je Vasilij Kandinskij. Podle rozsudku nechal Třeštík obraz bez vědomí jeho majitele odvézt po skončení výstavy v Národní galerii do kasina v Rozvadově a následně ho zase převezl do Prahy, kde ho v roce 2018 předal jako zástavu za své nesplacené závazky jinému podnikateli.

Tomu ovšem nesdělil, že není oprávněným vlastníkem obrazu. Ze zachycené komunikace mezi oběma muži je podle soudu zřejmé, že podnikateli nešlo konkrétně o daný obraz, ale o vrácení jeho peněz. Třeštík mu podle soudkyně obraz předal proto, že chtěl oddálit řešení celé situace.

Na tento případ v minulosti upozornil server Seznam Zprávy. Podle něj se galerista hájil mimo jiné tím, že Kandinského obraz vydal, protože ho daný podnikatel tvrdě vydíral podpálením galerie a chtěl po něm vrátit peníze dřív, než byla půjčka splatná.

V Praze ho v roce 2018 předal jako zástavu za své nesplacené závazky jinému podnikateli. Tomu ovšem nesdělil, že není oprávněným vlastníkem obrazu.

Podle rozsudku si navíc Třeštík ponechal finanční prostředky, které dostal od klienta na nákup originálů od malířů Oskara Kokoschky a Hanse Hofmanna. Obrazy se mu nepodařilo získat, peníze ale nevrátil a použil je k vlastním účelům.

Soudu se nepodařilo ověřit informaci, že je Třeštík prohrál v casinech. „Ve výpovědi z přípravného řízení ale na několika místech zmiňoval hraní hazardních her a prohrání částky,“ uvedla Slepičková. „Na co finanční prostředky vynaložil, podle mínění soudu až tak podstatné není,“ uzavřela.

Vystavuje se Picasso. Galeristovi Třeštíkovi kvůli němu hrozí vězení

Třeštík už byl v minulosti pravomocně shledán vinným za pokus o nelegální vývoz vzácného obrazu Pabla Picassa, justice mu ale tehdy neuložila trest.

Kauza se týkala toho, že neoprávněně vydal osvědčení k vývozu díla Sedící žena do Švýcarska. Porušil tak předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou, protože osvědčení mohlo vydat jen ministerstvo kultury.

Chtěli Picassa prodat, říká šéf Národní galerie o podivném vývozu obrazu

Neprokázalo se ale, že by si toho Třeštík byl vědom. Vinu popíral, případ označoval za zveličenou administrativní chybu. Malba se za hranice nakonec nedostala – nejasností ve vývozních dokumentech si všimli celníci na ruzyňském letišti a dílo tam zadrželi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video