Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Falešná lékařka se dostala i ke kojencům

  12:22
Opatrně zatlačím na kliku a ta povolí. Vcházím do tmavé místnosti s nápisem "Zde se přezujte". Pár kroků a jsem na jednotce intenzivní péče nemocnice v Kolíně, kde leží nemohoucí pacienti a kam by se nikdo nepovolaný neměl dostat. Sestra za kulatým pultem sedí zády a nevšímá si mě.
Reportérka MF DNES díky bílému plášti bez problémů prochází oddělení nemocnice v Kolíně

Reportérka MF DNES díky bílému plášti bez problémů prochází oddělení nemocnice v Kolíně | foto: Michal SváčekMF DNES

Od dalších kroků mě odradí jen špinavé boty, jinak by zde cesta k pacientům byla otevřená. Stačí jen bílý lékařský plášť a dostat se k nim může kdokoliv.

Cílem testu MF DNES, při kterém se redaktorky v roli falešné lékařky vydaly do nemocnic, je zjistit, zda jsou pacienti a jejich majetek v bezpečí. Výsledky testu budí přinejmenším rozčarování.

Cokoliv si přejete
Tak třeba chorobopisy. Stačí bílý plášť a redaktorky MF DNES se bez problémů dostanou k chorobopisu neznámého člověka - v kolínské nemocnici i ve dvou pražských, Na Homolce a Všeobecné fakultní.

Zapůsobil jednoduchý trik: přečíst si jméno některého z lékařů u vchodu do oddělení. A na dveřích pokojů jméno pacienta. Pak zajít na sesternu a říct: "Ukážete mi chorobopis pana X. Y.? Posílá mě doktorka ta a ta, chce vědět, jakou měl včera teplotu."

"A vy jste medik?" ujistí se jen sestra z pražské Nemocnice Na Homolce a hledá chorobopis pacienta.

Právě Homolka přitom oficiálně patří ke dvěma nejbezpečnějším nemocnicím v zemi - jako jedna ze dvou má mezinárodní akreditaci, tedy značku bezpečnosti a kvality. Sestře z chirurgie však můj bílý plášť stačí.

"Posílá mě paní doktorka kvůli chorobopisu pana B. z pětsetdvacítky. Jakou měl dnes teplotu?" ptám se. Sestra nemůže kartu najít, tak volá kolegyni. Ta ji najde a diktuje: "Dnes ráno..." Poděkuju a jdu. Kdybych chtěla jakékoliv jiné údaje o nemoci kteréhokoliv pacienta, dostanu je.

Podobně je na tom o den později moje kolegyně, redaktorka MF DNES, v převleku za falešnou lékařku v Plzni. Nemá problémy ve fakultní ani v soukromé nemocnici Mulačova.

Miminka bez dohledu
Chvíli bloumá po porodnickém oddělení fakultní nemocnice. Sestry ji zdraví jako první a nikomu nepřijde nápadné, že redaktorka-lékařka nemá povinnou vizitku se jménem. Ve třetím patře sestra dává miminka do vozíku, aby je odvezla k maminkám. Nebyl by problém dítě vzít, seběhnout po schodech a unést ho.

Když později MF DNES zjišťovala reakce ředitelů nemocnic, většinou si sice sypali popel na hlavu, ale jedním dechem se hájili: na potřebné zabezpečení jednotlivých oddělení nemáme peníze.

"Je to starý objekt. Nedělali jsme tam už žádná zvláštní zabezpečení, protože se za tři měsíce stěhujeme do nové budovy. Bohužel personál je nevšímavý. Klidně se stane, že někdo přijde v montérkách na oddělení a odnese si televizi. A všichni se domnívají, že je to zaměstnanec, přitom jde o zloděje," uvedla například ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová.

Jen v jediné z testovaných nemocnic mohla redaktorka gratulovat personálu. U svaté Anny v Brně. Na všech dveřích je tu místo kliky koule, bez klíčů nelze vejít. Ztroskotal taky pokus dostat se k chorobopisu.

"Kdo jste?"
Na jednotce intenzivní péče přijde po zazvonění sestra otevřít osobně. "Jdu za pacientem," hrne se falešná lékařka dovnitř. Sestra jí však zastoupí cestu a chce vědět, co je zač.

"Posílá mne docent Gregor," zkouší to redaktorka. "Pan docent mi nevolal, že sem někoho posílá, dovnitř vás nepustím," uzavírá sestra hovor a hned nato i dveře.

Totéž se odehraje o patro níž na běžném lůžkové oddělení chirurgie. "Nemáte vizitku. Vy jste medička?" říká sestra a zvedá telefon. "Pan docent vás sem neposlal. Kdo jste?"

Jak probíhal test

Všeobecná fakultní nemocnice, Praha
Redaktorka se prošla oddělením dětí a dorostu, když sestry viděly bílý plášť, nezajímala je. Prošla se lůžkovým oddělením gynekologie a šestinedělí. Zamířila na geriatrii a požádala o kartu jednoho pacienta - dostala ji.

Ředitel Jan Bříza: "Třeba šestinedělí, to je oddělení, kde leží dospělé ženy, a navíc těhotenství není nemoc. Vždycky tam je velký spor ohledně volnosti návštěv. Na gynekologii jsme před rokem a půl zavedli čipové karty se čtečkami na dveřích. Po čtyřech měsících jsme museli projekt zrušit kvůli odporu tatínků."

Nemocnice Na Homolce Praha
Lůžkovým oddělením gynekologie šla redaktorka, aniž by si jí personál všiml. Promluvila s pacientkami a totéž se opakovalo na lůžkovém oddělení neurologie. Na lůžkovém oddělení všeobecné chirurgie si vyžádala chorobopis - dostala jej.

Ředitel Vladimír Dbalý: "Chybou bylo, že si sestra nevšimla, že "lékařka" nemá identifikační kartu. Chceme zavést v celé nemocnici systém uzavřených zón, kam bude moci vstoupit jen personál na čipovou kartu. Bude to stát miliony korun a ani toto není stoprocentně bezpečné opatření."

Oblastní nemocnice Kolín
Lůžkové oddělní v nové budově, 3. patro - redaktorka si přečte jméno pacienta a jde si na sesternu vyžádat chorobopis. Dostane jej. Ve 4. patře se dostane na jednotku intenzivní péče otevřenými dveřmi, aniž by si jí kdokoliv všiml. Totéž se opakuje v budově chirurgie. Ze dveří vyjde vizita, ale nikdo si nevšímá falešné lékařky.

Ředitel Luděk Rubáš: "Kdysi byly nemocnice nedobytné hrady, teď jsou otevřené všem. To je zájem pacientů i nemocnice. Pokud má návštěvník nepřátelské úmysly, tak je to problém. Ale pokud začneme zkušenost s terorismem přenášet na veřejné prostory, tak to nebude dobře.

Fakultní nemocnice Plzeň
Na Gynekologicko-porodnické klinice Na Slovanech míjí redaktorka chvíli po konci návštěvní doby recepci. Prochází všechna tři patra budovy s pokoji pacientek a maminek. Nikomu není nápadné, že nemá vizitku se jménem. Narazí i na osamocené děti na převozním vozíku.

Ředitelka Jaroslava Kunová: "Klinika je starý objekt. Nedělali jsme tam už žádná zvláštní zabezpečení, za tři měsíce se stěhuje do nové budovy. Nepřichází však v úvahu, aby někde stály děti na chodbě a nebyl tam personál. Dole na recepci by si všimli, že odnášíte dítě, určitě by vás zastavili."

Mulačova nemocnice, Plzeň
Redaktorka se prošla internou, dostala se dovnitř bez potíží otevřenými dveřmi. Na pokoji se pobavila s pacientkami. Na gynekologicko-porodnickém oddělení seděly sestry v jedné místnosti, ale na nic se neptaly.

Reakce vedení nemocnice: Ředitel ani jeho zástupce včera nebyli v práci. Primář interny Zdeněk Pašek se odmítl vyjádřit. Primář gynekologie Zdeněk Kestřánek řekl, že oddělení je kromě návštěvních hodin zamčené.

FN u svaté Anny, Brno
Redaktorka se pokusila dostat za pacientem na oddělení JIP 2. chirurgické kliniky. Zaštítila se jménem přednosty docenta Gregora. Nepovedlo se. Setra si vše ověřila a dál ji nepustila. Podobně to dopadlo i ve druhém případě, kdy se redaktorka snažila na lůžkovém oddělení chirurgie získat chorobopis pacienta.

Ředitel Roman Kraus: "Jsem rád, že náš systém funguje. Každý musí mít identifikační kartu s fotografií, jménem a zatavenou stříbrnou pečetí, zfalšovat se nedá. Vizitku nosí i medici. Dveře na lůžková oddělení jsou zavřené a každý měsíc děláme namátkové kontroly, jestli je někdo nenechává jen přivřené."
Autoři:

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Téměř polovina seniorů nad 80 má registraci, někteří už znají termín

Téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů, je zaregistrovaná v rezervačním systému na...

Ministr Petříček má covid. Kromě únavy je bez vážnějších příznaků

Ministr zahraničí Tomáš Petříček má koronavirus, po pozitivním antigenním testu absolvoval i PCR test, který to...

Vojáci míří na pomoc proti koronaviru do dalších devíti míst v Česku

Vojáci od pondělí pomáhají kvůli pandemii koronaviru v dalších šesti nemocnicích a sociálních zařízeních. V úterý pak...

Děti by musely před školu už i v pět ráno, kdyby měly mít antigenní testy

Jak by mělo ve školách fungovat každotýdenní antigenní testování žáků na onemocnění covid-19 si zástupci školských...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...