V Motole provedli unikátní operaci. Zavedením elektrod léčí inkontinenci

  • 7
Inkontinencí trpí až šest procent populace, převážně se s ní potýkají ženy. Ve Fakultní nemocnici Motol lékaři provedli speciální terapii, takzvanou sakrální neuromodulaci, která může problém s únikem moči vyřešit. Unikátní operace spočívá v zavedení malého neurostimulátoru do pánevní oblasti.

„Jakmile je neurostimulátor implantován, propojí se prostřednictvím elektrod se sakrálními nervy a začíná vysílat elektrické impulzy nízké intenzity do nervového okruhu. Ten řídí funkci močového měchýře a tím ji upravuje tak, aby mozek dával pokyny k močení stejně jako u zdravých lidí,“ vysvětluje urolog Michal Rejchrt z Urologické kliniky v Motole.

V Motole podstoupila pacientka nejdříve testační fázi, kdy jí byla do blízkosti třetího křížového nervu umístěna elektroda. Ta je napojena na zevní stimulátor, který bude mít pacientka u sebe.

V dalších dvou až třech týdnech se bude vyhodnocovat, jestli je pro pacientku tato metoda vhodná a jestli se funkce močového měchýře zlepšila. Teprve poté následuje další fáze, kdy se vymění zevní stimulátor za stimulátor, který se umístí do podkoží, konkrétně do oblasti horní části hýždě.

„Průměrně baterie stimulátoru vydrží šest až sedm let. Ale v současné době je na trhu nový stimulátor, který lze opakovaně mimotělně dobíjet a jeho životnost je až patnáct let,“ dodal Rejchrt.

Inkontinence je častá, ale umíme si s ní poradit novou metodou, říká lékař

„Ve srovnání s jinými postupy má sakrální neuromodulace mnohem lepší výsledky. Inkontinenční příhody dokážeme díky této terapii snížit až o pětadevadesát procent,“ dodává Rejchrt.

Problém inkontinence vzniká, když je narušena komunikace mezi nervovým systémem a dolními močovými cestami. To se projevuje buď zadržováním moči nebo hyperaktivitou močového měchýře, včetně neodkladného nucení na močení a močovou inkontinencí. Odhaduje se, že v Evropě má problémy s ovládáním močového měchýře až 45 milionů lidí.

V zahraničí je tato terapie poměrně běžnou záležitostí. U nás se příliš nevyužívá, mnoho lidí o ní neví. Michal Rejchrt předpokládá, že se metoda časem prosadí i do běžné praxe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video