Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Je otázka, čím Rusové diplomatickou paritu podmíní, říká exministr Svoboda

  19:36
Exministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že rozhodnutí Ruska o srovnání počtu diplomatů je velmi překvapivá, ale dobrá zpráva. „Můžeme přemýšlet nad tím, jestli je to jen otázka získání času. Jestli to bude něčím podmíněno. Může to být podmíněno čímkoliv,“ reagoval Svoboda.

Cyril Svoboda | foto:  František Vlček, MAFRA

Rusko přistoupilo na dorovnání diplomatů a pracovníků. Je to překvapivá zpráva?
Teď jsem si informaci sám ověřoval na ministerstvu zahraničí. Je to překvapující vývoj, že Rusové řekli, že jsou ochotní jednat o paritním zastoupení. Můžeme přemýšlet nad tím jestli je to jenom otázka získání času. Každopádně je to první pozitivní výsledek. Teď se musí začít jednat. 

Může ještě Česko zastavit vyhoštění?
Nemůže, to by ztratilo tvář. A Rusko vezme buď všechno zpět, nebo ne. Vyjednávat nějaké kompromisní řešení, že půlka odejde a půlka zůstane, to se mi zdá mimo realitu. Ale možné je všechno. 

Srovnáme počty diplomatů, souhlasilo Rusko. Pivoňka v Moskvě zůstane

Takže je to definitivní?
Představte si, jak bychom vypadali před sebou samotnými. A před celým světem, kdybychom udělali takto razantní krok a pak řekli, že jsme to asi přehnali a vzali to zpátky. To si myslím, že není možné.

O čem jednání o paritě budou a jak dlouho potrvají?
To je otázka, jak budou dlouhá. O čem se bude jednat to uvidíme. Také uvidíme, kdo bude protagonistou jednání. Zatím není jasné, zda bude vyjednávat ministr nebo vládní zmocněnec pro česko-ruské vztahy. Jestli to bude něčím podmíněno. Ono to také může být podmíněno čímkoliv. Oni mohou říct, dobře budeme jednat. Ale součástí paritního zastoupení bude třeba, že se udělá něco jiného. Mohou chtít nějaké další podmínky. To už je jenom otázka jednání. Každopádně Rusko řeklo: dobře, začneme jednat. Jaké bude jednání a kdo bude hlavní vyjednavač za českou stranu je důležité, protože se bude vyjednávat velmi tvrdě. Pochybuji o tom, že to bude jednoduché vyjednávání bez podmínek.

Jsou v tom třeba postranní úmysly?
Sám jsem překvapen výsledkem, který považuji za dobrý. Nicméně to neznamená, že Rusové nemají strategii. Mají a paritu budou něčím podmiňovat. Teď je důležité, aby to bylo důstojná dohoda: já pán, ty pán.

Vyjednávat musí někdo s osobnostní výbavou

Co tedy mohou chtít?
Může dojít k tomu, že se ustálí zastropování. Řekne se, že zastropování na české straně je takové a na ruské straně je stejné. Ale když o tom chtějí Rusové jednat, tak již zvolili nějakou strategii. Bude velmi důležité, kdo bude za Česko vyjednávat. Nemůžeme říct, že nebudeme o ničem jednat. Musíme si sednout za stůl.

Kdo by měl o tom vyjednávat?
Myslím si, že by měl vyjednávat ministr nebo speciálně pověřený člen vládou. Tohle se nemůže podcenit. Při vším úctě to zřejmě nebude velvyslanec. Tohle musí vyjednávat někdo, kdo na to má osobností výbavu.

Slovensko vyhostí tři ruské diplomaty. Pseudosolidarita, zní z Moskvy

Slovensko se dneska jako první země přidala k Česku a vyhostila tři ruské diplomaty...
Jsem velmi rád, že Slovensko projevilo tuto solidaritu. Já jsem to od našich bratrů Slováků očekával a jsem rád, že jsou první.

Takže to bylo očekávatelné?
Slováci mě potěšili.  My bychom také asi byli stejně vstřícní a první, kdo by pomohli Slovákům. Takže to očekávám také od našich bývalých spoluobčanů a našich nejbližších přátel. Ještě to očekávám od Britů, protože nám to podle mě dluží za Skripala.

Myslíte, že teď to udělají všechny země V4?
Pokud argumentujeme v Evropské unii, jak je V4 důležitá a drží pohromadě, tak by to měla udělat. Ale já mám malou naději, že to udělají Maďaři. Ale uvidíme, budeme potěšeni, když to udělají. Počet není důležitý, ten nehraje roli. Roli hraje symbolika, že dotyčný stát vyslovuje tento solidární krok s Českou republikou. Jestli jeden nebo dva, to není důležité.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek řekl, že Česko využilo článku 11. Kdy se naposledy tento článek ve světě použil a je jeho využívání časté?
Možná se někdy nějak využil. Vyhostit jednu, dvě nebo tři osoby se děje relativně často. Kroky toho typu se dělají zřídka kdy. Asi by nám odborníci na dějiny našly případy, ale je to tak výjimečné, že já si nepamatuji případ, že by se tak někdy stalo. Ale nejsem historik.

Proč dalo Česko čas na odjezd ruských pracovníků čas až do konce května?
Podle mě to proto, že je to tak masivní a rozsáhlé. Musí se stěhovat všechny rodiny a zajistit chod zdejších budov. Je tam také otázka řady nájmů, takže si myslím, že tam je hodně technických otázek, které je třeba řešit. Můžete poslat zpátky dvacet lidí ze dne na den, ale nemůžete takhle masivně, aby to nemělo vliv na administrativně-technický chod zastupujícího úřadu.

Takže je to především kvůli tomu, aby se stihli sbalit?
To je otázka na ministerstvo. Já spekuluji. Myslím si, že je to s ohledem na to, jak je to masivní. Ti lidé bydlí v mnoha bytech s řadou vybavení, děti chodí do škol.

Rusko už jedná se svými příznivci

Jde současnou eskalaci nějak zastavit, nebo se to teď bude hrotit dál a dál?
Odhaduji, že to nezůstane bez odezvy a může se stát, že Rusko bude zasahovat i v jiných oblastech, aby se to dotklo třeba i našich spojenců. Udělá třeba velkou diplomatickou ofenzivu. Jsem přesvědčen, že již nyní jednají v zemích našich spojenců, kde mají své kamarády a přátelé, aby Česko nemělo dobrou podporu. To je velmi sofistikovaná diplomatická aktivita. Rusko nebude přímo jednat s vládami, ale ruští diplomaté budou jednat se svými příznivci.

Europoslanec a bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že ruští diplomaté by se na ambasádě v Praze mohli v krajním případě zabarikádovat. Je tohle podle vás možné?
To by mohli, ale proč by to dělali. Tak nezískají sympatie, které pořád ještě někde může Rusko nabrat. To se mi zdá zvláštní, ale vyloučit to nemohu.

Autor:

Fotbalový sponzor v Rozstřelu: Ztratí se i dvě miliardy. Po kritice čelil výhrůžkám

  • Nejčtenější

Ve třídách bez roušek, ve firmách od 1. 7. bez testů. Na akce může více lidí

Roušky ve třídách od úterý končí ve většině krajů, s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje, sdělil...

Turisté zadržení na letišti měli potvrzení o testu, který neabsolvovali

Část českých turistů zadržovaných v sobotu několik hodin na Ruzyni po návratu z Tuniska přiznala, že jim český lékař v...

Na letišti v Praze zadrželi Čechy z dovolené kvůli problémovým testům

Policie zadržela v sobotu při vstupní kontrole na letišti Václava Havla v Praze Čechy vracející se z dovolené v...

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Agresor napadl v metru tátu s dětmi, policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky napadení v metru. Třicetiletý útočník na lince B nejprve slovně napadl a poté i zbil muže,...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Častěji bývá smířený víc pacient než rodina, říká zakladatel mobilního hospice

Premium „Péče o nevyléčitelně nemocného pacienta v domácím prostředí je náročná jak psychicky, tak fyzicky. S pomocí mobilního...

Drastická preventivní kampaň nemá v Česku obdoby, říká zástupce pojišťoven

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven a místopředseda rady vlády pro bezpečnost silničního provozu Jan Matoušek v...

Sbohem, Kocúre. Olomoucký železniční depozitář se letos poprvé otevřel lidem

Železniční nadšenci z Hané v sobotu uspořádali odemykání točny v depozitáři ČD Muzea. Pro návštěvníky to byla...

Jak se pro Masaryka našel zámek Lány. Paroží se bál, luxus musel pryč

Premium Když Češi v roce 1918 svrhli habsburskou monarchii, začali budovat republiku bez pompy a barokních ceremoniálů. Brzy se...

Kanceláře, 53 m2 - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Kanceláře, 53 m2 - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Boleslavská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
12 100 Kč/měsíc

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...