Některé uhelné elektrárny mají podle koncepce zůstat (ilustrační snímek).

Některé uhelné elektrárny mají podle koncepce zůstat (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Aktivistům vadí koncepce energetiky. Je to gigantická devastace, tvrdí

  • 236
Nevládní ekologické organizace spolu s představiteli obcí ohrožených těžbou uhlí a uranu kritizují návrh nové energetické strategie, která má být schválená na konci srpna. Stávající zdroje energie lze podle nich zcela nahradit obnovitelnými zdroji či zemním plynem.

Ekologičtí aktivisté ve středu představili webový portál energetickakoncepce.cz, díky kterému bude moct veřejnost diskutovat a posílat své připomínky úřadům. Týká se státní energetické koncepce, kterou pro příštích 30 let navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním bodem je posílení podílu jaderných elektráren na výrobě elektřiny v Česku a naopak omezení energie z uhlí. Dotace do obnovitelných zdrojů chce stát výrazně omezit.

"Jde o celkové směřování energetiky, která se podle nás ubírá zcela opačným směrem. Usilujeme hlavně o snížení závislosti na jádru a vyšší energetickou úspornost," řekl Jan Rovenský ze sdružení Greenpeace.

Pavel Gebauer, který má na ministerstvu na starosti energetiku, příklon k jaderné energii ospravedlňuje snižováním emisí skleníkových plynů. "I přes ambiciózní snahy a větší důraz na energetickou efektivitu a podporu obnovitelných zdrojů se to nedá zvládnout bez vybudování dalších jaderných zdrojů. Výpadek uhlí se musí něčím nahradit," vysvětlil Gebauer.

Místa ohrožená těžbou uhlí a uranu

Hnědé uhlí: Černice, Horní Jiřetín, potenciálně i Litvínov a Důl československé armády

Černé uhlí: Beskydy, převážně pak Frenštát, Karviná

Uran: Jeseníky, Liberecko a zejména Stráž pod Ralskem, Dolní Rožínka u Žďáru nad Sázavou

Uhlí z české energetiky ale zcela nezmizí, a ochránci proto mluví o pokračující "gigantické devastaci". Podle starosty Trojanovic Jiřího Novotného právě probíhá příprava na vyuhlení Beskyd. Gebauer namítá, že o zahájení těžby a prolomení limitů se zatím nehovoří. Současné zásoby uhlí by totiž měly vydržet alespoň do roku 2035.

"V Beskydech zatím neprobíhá těžba, nýbrž průzkum, a ten životní prostředí zatěžuje minimálně," řekl Gebauer. Ekologičtí aktivisté se ale obávají, že ministerstvo chce limity zrušit co nejrychleji to půjde.

Předmětem kritiky ekologů a starostů je i těžba uranu, která se ale podle Gebauera z dlouhodobého ekonomického hlediska vyplatí. "Navíc zkoumáme i vhodné neinvazivní technologie," tvrdí.

Koncepce podle ekologů také neřeší problém klimatických změn, se kterým souvisí i upřednostňování spalování odpadu namísto recyklace. Spalování je podle Gebauera ale pořád lepší variantou než skládka, kterých je u nás požehnaně hlavně kvůli směšně nízkým skládkovacím poplatkům. Například na skládce v Lánech stojí odložení pneumatiky 642 korun, přičemž běžná pneumatika se v přírodě rozkládá přibližně 400 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video