ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Místo občanky mobil. Policisté v terénu přijímají eDoklady, někdy tápou

  • 6
Policie v terénu od dubna akceptuje eDoklady, tedy občanský průkaz nahraný v aplikaci. Jde o dobrou zprávu například pro řidiče, kteří s sebou od začátku letoška nemusí vozit řidičský průkaz, jelikož policii nově stačí předložit občanku. Redaktor iDNES.cz si ověření s policistou vyzkoušel.

„Dobrý den, ukažte mi váš mobilní telefon,“ začíná policista kontrolu. Vybrané údaje se mu nakonec opravdu podařilo na telefon načíst, celá akce ale trvala mnohem déle než prosté vytažení plastové kartičky. Policistovi nejdříve aplikace hlásila chybovou hlášku, poté se nedařilo nahrát QR kód kvůli slunci, které zhoršilo viditelnost v místnosti. Napotřetí se už údaje načíst podařilo.

„Tady vidím vaše jméno, fotografii, číslo dokladu a věk,“ ukazuje policista obrazovku služebního mobilu. Údaje vybral záměrně, pro kontrolu nepotřeboval vědět například pohlaví nebo platnost dokladu. I to je podle Ivana Bartoše, místopředsedy vlády pro digitalizaci, jednou z výhod eDokladů, které Digitální a informační agentura (DIA) spustila na konci ledna.

eDoklady v datech (k 9. 4.)

  • Více než 350 tisíc registrovaných uživatelů.
  • 539 registrovaných obcí, soudců nebo notářů.

„I přesto, že plastové kartičky platí i nadále, je třeba připomínat i výhody, které občanka v mobilu má, například, že díky lepšímu zabezpečení protistraně, která vás identifikujete, nasdílíte jen data, která schválíte,“ sdělil Bartoš. Policie začala digitální alternativu občanky přijímat dokonce o 3 měsíce dříve, než je povinné.

„V terénu je nyní zhruba 6,5 tisíce mobilních zařízení a ten slib, že jsme v terénu schopni obyvatele zkontrolovat, tímto naplňujeme. Těším se, až se eDoklady stanou běžnou součástí našich životů,“ dodal David Fulka, náměstek policejního prezidenta pro lidské zdroje, informační a komunikační technologie a inovace.

Občanku v mobilu už přijímá policie v terénu. Úřady ji zatím moc nevyužívají

Dvacet tisíc nových uživatelů za týden

Policie podle svých slov problémy s identifikací lidí mobilem nemá, od července bude tato možnost také na policejních služebnách. Tam nepůjde o prokázání se mobilem na mobil, ale o naskenování QR kódu na mobil člověka, který na služebnu k policistům přišel. Takový postup nyní využívá například ministerstvo vnitra, kam se vydal redaktor MF DNES minulý týden.

„Jasně, není problém,“ sdělil mladý policista na recepci na dotaz, jestli se novinář může prokázat eDoklady a vytáhl několikastránkový vytištěný tahák. Po několika minutách listování ale nadšení opadlo, pomoci musel až starší kolega, který na papíře našel vytištěný kód a celá akce nakonec dopadla úspěšně, i když s velkým zpožděním. „Kdybychom takhle kontrolovali každého, máte frontu až na zastávku,“ poznamenal starší policista.

Tisková konference vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) a...

Elektronické doklady si i přes porodní bolesti zatím stáhlo více než 350 tisíc lidí. „Jen za poslední týden vzrostl počet uživatelů aplikace o 20 tisíc,“ informoval Martin Mesršmíd, ředitel DIA. Nástup eDokladů je naplánován do tří oficiálních fází. Od července se mezi povinné ověřovatele přidají kromě zbytku policie také soudy, finanční úřady, úřady práce či živnostenské úřady. Od 1. ledna přibudou také všechny samosprávy nebo pošta.

Přibližně od roku 2026 začne Evropa postupně přecházet na celoevropskou peněženku digitální identity. „Jsme napřed, lidé budou mít čas si na eDoklady zvyknout, přechod tak bude jednodušší,“ řekl Bartoš. Mezi další doklady, které by mohly v aplikaci v budoucnu přibýt, zmínil pirátský ministr řidičský průkaz, kartičku pojištěnce nebo potvrzení o studiu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video