ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Přežili covid, ale zdraví jim ničí dál. Z některých pacientů jsou invalidé

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Tisíce lidí trpí po covidu dušností, velkou únavou, nespavostí, poruchami paměti a řadou dalších potíží. A jen někteří dostali invalidní důchod. „Potřebujeme pomoc. Chybí informace a centra komplexní péče,“ stěžují si členové podpůrných skupin lidí s postcovidovými potížemi.

Před pandemií covidu pracoval osmačtyřicetiletý lékař Petr Přibyl na urgentním příjmu Fakultní nemocnice Olomouc a jezdil se záchrannou službou, pak přešel na covidovou jednotku. Aby se chránil, koupil si vojenskou obličejovou masku s filtrem, se kterou vydržel čtyři měsíce. V listopadu 2020 se také nakazil. Ale zatímco jeho kolegové, kteří prodělali infekci před ním, se záhy vraceli do práce, Přibyl skončil na tři týdny mezi pacienty covidové jednotky s oboustranným těžkým zápalem plic a podporou kyslíku. Dnes je z něj invalidní důchodce.

Následky nemoci covid-19 jsou kumulativní a každé další prodělání nemoci přetrvávající příznaky zhoršuje. Tato infekce se zřejmě chová podobně jako ionizující záření, jehož účinky se celoživotně sčítají.

Marián Hajdúchmolekulární biolog

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video