Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chtěl se vyhnout pokutě od finské policie, platit ho donutil český soud

  • 31
Lístek o pokutě za rychlou jízdu uloženou ve Finsku vyhodil Liberečan Miroslav Kopal do koše. Doufal, že mu to projde. S tím, že mu zaplacení přikáže rozsudkem liberecký krajský soud, vůbec nepočítal. Ale stalo se. Soudy varují - podobných případů bude přibývat. A řidičům hrozí i exekuce.

"Tenkrát jsem ve Finsku dostal za rychlou jízdu pokutu sto čtyřicet čtyři euro a zákaz řízení na dva měsíce, sebrali mi i pas. Peníze nevybírají v hotovosti, měl jsem je zaplatit v bance. To jsem ale bohužel neudělal," přiznal Miroslav Kopal.

"Když mi přišla obsílka od soudu, hodně mě to překvapilo. Myslím, že s tím zatím čeští řidiči vůbec nepočítají," dodal.

Zpochybňovat pokutu třeba kvůli jazykové bariéře finštiny prý nechtěl. S rozsudkem souhlasil. "Neplatil jsem sice víc, než kolik mi tehdy vyměřili, kdybych se ale chtěl odvolávat a platit advokáta, velmi by se mi to prodražilo."

Podobné případy zatím české soudy neřešily. Podle soudců krajského soudu jich bude přibývat. Systému právní pomoci budou zahraniční policisté stále více využívat i díky tomu, že je země součástí Schengenského prostoru.

"Zahraniční policisté konají rychle, ani řízení u nás netrvá dlouho. Po vynesení rozsudku jen do dotyčné země sdělíme, že jsme věc vykonali," vysvětlil soudce libereckého krajského soudu Petr Neumann.

Soud provinilce předvolá a vynese verdikt

Scénář je zhruba následující: soudům nejprve přijde kopie rozhodnutí zahraničních policistů. Případ řeší soud z regionu, kde má dotyčný člověk majetek. Provinilec pak dostane předvolání.

"Ve veřejném zasedání uznáme soudní nebo správní rozhodnutí, kam patří i pokuta. A vydáme rozsudek," upozornil soudce Neumann.

Pokutu musí řidič zaplatit podle kurzu platného ke dni rozhodnutí soudu. Když ji bude dál ignorovat, čeká jej nemilosrdná exekuce.

Na pokutách uložených zahraničními policisty český stát paradoxně vydělává. Zaplacená suma totiž zůstává v České republice a nepřeposílá se za hranice.

"Zaslané výzvy k zaplacení by lidé neměli vyhazovat nebo je ignorovat, když s pokutou v zahraničí souhlasili," varovala soudkyně libereckého krajského soudu Eva Drahotová. Soudila už dokonce prvního profesionálního řidiče, který stál před krajským soudem kvůli v cizině nezaplacené pokutě.

Před dvěma roky ho zadrželi rakouští policisté. Náklaďák s návěsem tehdy řídil po silnici přesto, že auta nad 3,5 tuny měla v tu dobu zákaz. Policisté mu napařili pokutu 300 euro. Krajský soud kauzu obdržel loni v září, rozhodl letos v lednu.

"Muž tvrdil, že s ním policisté přestupek projednali a on s pokutou souhlasil. Složenku, kterou mu poslali domů předal prý zaměstnavateli, který prý slíbil, že ji zaplatí. Ale neudělal to," přiblížila kauzu soudkyně Drahotová.

Přestupky českých řidičů, které v zahraničí zachytí elektronický radar, skončí téměř jistě v koši. Stejně jako ty, které spáchají cizí řidiči v České republice.

"Je to otázka spíš na policii, ale stát se může, že zahraniční policisté budou důsledně vymáhat projednané přestupky," upozornil Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy.

"Důležité je, aby si řidiči nastudovali alespoň základní právní normy a předpisy, aby pokuty neplatili zbytečně," uvedla Veronika Benediktová, mluvčí policejního prezidia.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video