Chcípl PES pořádal silvestrovské setkání. Debata s lidmi nad cukrovím, říká

  • 84
Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES v pátek uspořádalo poslední letošní setkání. Ve 14:30 se jeho členové a podporovatelé sešli na Staroměstském náměstí v Praze, aby za zvuků koled posvačili a debatovali. Na rozdíl od předchozích akcí Chcípl PES nezorganizoval demonstraci, ale poklidné setkání u diskuzních stolků. Akce však byla předčasně rozpuštěna.

Po půl druhé bylo u radnice na Staroměstském náměstí rušno. Pro příznivce hnutí Chcípl PES zde byl připraven stan, kam si mohli chodit pro pivo, klobásy a cukroví. Situaci z dálky sledovala policie, v pozadí hrály vánoční koledy. Několik návštěvníků přineslo na setkání českou vlajku.

Akce skončila však předčasně, přibližně o hodinu dříve. Organizátorům, kteří akci pojali jako silvestrovské setkání, chybělo povolení k záboru. Městská policie pořadatele vyzvala k zastavení nepovoleného prodeje a odjezdu jejich dodávek. Místopředseda hnutí Jiří Janeček řekl, že zkrátí délku akce, počítají však s pokutou za nepovolený zábor.

Jak organizátoři avizovali, poslední letošní setkání se neslo v přátelském duchu. Demonstrací bude v roce 2022 dost, avizuje Chcípl pes na svých facebookových stránkách. Dodali, že chtějí „dodat lidem naději a víru do příštího roku“.

V příštím roce hnutí Otevřeme Česko - Chcípl pes mimo jiné plánuje na 9. ledna pochod Prahou pod názvem Devět kroků ke svobodě se začátkem na Václavském náměstí, 11. ledna chtějí na pražském Malostranském náměstí protestovat proti přijetí nouzového stavu. Více informací se nachází na stránkách hnutí.

Hnutí se vymezuje proti opatřením spojeným s epidemií covidu-19 a proti očkování. Jeho příznivci se během roku setkávali na demonstracích jak v Praze, tak v menších městech. 24. prosince členové Chcípl PES nalévali na Staroměstském náměstí polévku bezdomovcům.

Šlo podle nich o symboliku, že normální život může stále fungovat. Chtěli také poukázat na absenci tradičního každoročního rozdávání rybí polévky lidem bez domova.

Lidé bouchali poklicemi u České televize. Vadí jim, jak informuje o covidu

Jenom několik dní předtím příznivci hnutí demonstrovali před Českou televizí. Asi 300 až 400 lidí se sešlo na Kavčích horách, aby dali najevo svou nespokojenost se způsobem informování o covidové krizi. Účastníci za zvuku sirén a pokliček prošli od hlavní budovy ČT k budově zpravodajství a zpět. Provolávali hesla: „Všechny lháře do žaláře“, „Proč nám lžete?“ nebo „Co vám za to dali, abyste nám lhali?“

Týden předtím demonstrovalo na Václavském náměstí okolo 5 tisíc lidí. Protestovali proti plánu na povinné očkování a poukazovali na problémy, do kterých se kvůli protiepidemickým opatřením dostali živnostníci. Upozorňovali také na možný odchod policistů či příslušníků hasičského sboru ze služby, pokud bude očkování pro tyto profese povinné. 

18. prosince hnutí uspořádalo demonstraci v Brně. Asi osm stovek lidí se sešlo na piazettě Janáčkova divadla, kde se vystřídalo několik řečníků. Mezi nimi byl bývalý poslanec Lubomír Volný nebo předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Poté se dav vydal na pochod centrem města. Protest hlídala policie, která po skončení akce uvedla, že šlo v podstatě o poklidné setkání.

Výzva vládě

Olbert a Janeček nedávno představili výzvu vládě a Parlamentu. Mimo jiné v ní píšou, že společnost neohrožuje covid, ale „je ohrožena destabilizací ekonomiky, destabilizací záchranných a policejních složek, rozkladem vzdělávacího systému a omezováním osobních svobod jednotlivce“. Také kritizují ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který podle nich donutil k odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara odmítajícího povinné očkování ve svém sboru.

Olbert a Janeček ve výzvě dále navrhují do 30 dnů vypsat referendum o (ne)setrvání v Evropské unii nebo zpřístupnění odborníkům s jiným, než oficiálním názorem vstup do medií, jako je veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video