Diskuze

PEREME SE S ČEŠTINOU: Psaní velkých písmen (1. díl)

Český pravopis je obtížný, ale není nenaučitelný. Připravili jsme pro vás proto seriál, ve kterém probereme klíčové jevy. Kurz je určen jak žákům, které na jaře čekají přijímací zkoušky, tak i komukoli jinému, kdo si chce ověřit své znalosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Ten test je spíše pro mladé. Vzhledem k tomu, že právě psaní velkých písmen se velice často mění, starší nemají šanci.

0 0
možnosti
PM

P58e56t51r 95M56a70l18ý

22. 3. 2018 17:26

Zase tak často se nemění. Poslední, menší úprava pravidel proběhla v roce 1993. :-)

Co se spíše mění, jsou typy pojmenovávaných skutečností. Příklady uváděné v oficiálních příručkách už poněkud ztratily na aktuálnosti. Pravidla jsou už léta prakticky stejná. Mění se pohled na některé hraniční případy, kdy je těžké se rozhodnout, zda se jedná o vlastní jméno. Mnoho lidí navíc aplikuje v češtině pravidla z jiných jazyků (hlavně z angličtiny), čímž se zvětšuje nejistota těch, kteří to dobře neovládají.

0 0
možnosti
TK

T33o42m73á39š 72K45a71t97z

16. 3. 2018 21:30

Český jazyk je krásná řeč a pro drtivou většinu z nás i řeč mateřská. V žádném případě se nepovažuji za odborníka, ale z mnoha důvodů považuji zvládnutí pravidel mateřského jazyka za jednu ze základních dovedností a znalostí každého občana České republiky a myslím, že podle toho by se k tomu také měl každý stavět.

Nikdo není dokonalý a nějaká ta gramatická chyba, víceméně z nepozornosti, je pochopitelná a tolerovatelná. Ovšem když si pročítám internetové diskuze, zejména na Novinkách, chce se mi plakat a křičet zároveň. A když se pokusím alespoň na ty nejkřiklavější případy upozornit, jsem ještě napadán. Nedělám to proto, že bych si chtěl na někom jak se říká "honit triko", prostě se jen snažím lidem dát najevo, že by se měli nad svými "výtvory" zamyslet a než je odešlou do éteru, alespoň si po sobě těch pár řádků přečíst. I když - zpětnou kontrolou se snad dá napravit chyba z nepozornosti, ale určitě ne hrubě nezvládnuté účivo z prvních pěti tříd základní školy.

0 0
možnosti
PM

P73e44t26r 19M71a39l10ý

22. 3. 2018 17:31

Já při čtení také často pláču, a nejen u diskusí. Ale nekřičím. Myslím si, že nemá smysl upozorňovat lidi na chyby, kterých se dopustili při psaní. To nemá nikdo rád. Můžete to sice myslet dobře, ale prostě pak budete „grammar nazi“.

0 0
možnosti
MV

Takže nezbývá než připustit, že naučit se to skutečně na 100% nedá, neboť u některých názvů je pro správné psaní potřeba znát i původ daného názvu, což je asi nerealizovatelné, když jen obcí je skoro 6 a půl tisíce.

0 0
možnosti
MT

Ten úřad v Praze 9 se nejmenuje Obecní úřad Praha 9, ale Úřad městské části Praha 9. Když už nás chce autor poučovat. Jinak v Praze 9 bychom možná nějaký obecní úřad i našli (spíš asi místní), ale ten se pak bude jmenovat úplně jinak.

5 0
možnosti
SK

Když porovnám zdejší svérázný výklad se stejně svérázným vyhodnocením testu, vychází mi z toho, že Gymnázium Na Zatlance je podle pana Kostečky název nějakého města, městské čtvrti, sídliště, osady, vesnice apod. (oficiální název gymnázia Na Zatlance ovšem je "Gymnázium, Praha 5, Na Zatlance 11" - viz http://apl.czso.cz/irsw/detail.jsp?prajed_id=1937418).

0 0
možnosti
ID

Byla bych moc rada, kdyby cestina uz prestala byt tak krute slozita pri kapitalizaci nazvu. Pokud jde o slozity nazev, v anglictine se jednoduse napise vsechno s velkymi pismeny a je po problemu. V cestine mnohdy jeden nevi zda je nektere slovo jeste casti nazvu anebo uz s nim nema nic spolecneho. Proc si to tak komplikovat?

2 3
možnosti
MS

A to Vam nestaci odstraneni hacku a carek? :-P A predstavte si, ze treba v cinstine vůbec velka a mala písmena nemaji ;-) ...

3 0
možnosti
JK

J57i82r17k49a 87K55o22c23h

14. 3. 2018 14:14

Řekl bych, že diktát s "obecnými" nepříliš rozšířenými zeměpisnými názvy je zavádějící a nepomůže vám sebelepší znalost pravidel. Viz ona Mokrá pod Černou horou - podle vyhodnocení by to mělo být takto správně, tzn že ta Mokrá je pod horou, která se jmenuje Černá (hora). Ale co když je to vesnice Mokrá, ležící nekde poblím (jižně) pod obcí Černá Hora. A protože obec Černá Hora existuje ... jak si to mám zdůvodnit jaké h napsat, když nevím kde ta Mokrá leží (ještě zřetelnější zmatek by to byl, kdyby Mokrá nebyla pod ale u což může být i u Černá hory i u Černé Hory)

8 0
možnosti
SK

Zrovna k tomuto stačí vědět, že když je jedno místo jižněji než jiné, tak to rozhodně neznamená, že je pod ním. Natož aby se podle toho tvořily zeměpisné názvy. Mimochodem, kolik znáte zeměpisných názvů, kde se předložkou "pod" vyjadřuje poloha vůči jinému sídelnímu útvaru? A kolik znáte názvů, kde se předložkou "u" vyjadřuje poloha u vodního toku nebo u kopce či hory?

0 0
možnosti
MB

Tak snad budou mít tenhle kurz povinný i místní redaktoři:-)

5 0
možnosti
SK

Žádná sláva, některá pravidla jsou v tom výkladu hodně zkreslená nebo nesmyslně vysvětlená.

0 0
možnosti