Mikrogramy novičoku se v Česku testují, nejde o výrobu, tvrdí armáda

  • 1502
Látky ze skupiny jedů, označované jako novičoky, mezi než patří i látka A230, Česká republika syntetizuje, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany. Tyto látky vznikají za účely obranného výzkumu a v množství několika mikrogramů, což podle mezinárodních úmluv není považováno za výrobu. Vzorky jsou okamžitě po testování zničeny.

„Pro úkoly detekce, ochrany a bezpečnosti občanů ČR byly i tyto látky zařazeny k testování jejich chemických vlastností, tak jako i jiné bojové otravné látky jako například sarin nebo tabun,“ uvedlo ministerstvo. Látky jsou podle něj chemicky syntetizovány ve specializované laboratoři za přísného bezpečnostního režimu, a to maximálně v rozsahu několika mikrogramů.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že podle informací, které dostal od Vojenského zpravodajství, se v Česku novičok vyráběl. S takovým nařčením přišlo dříve i Rusko, které naopak Britové podezřívají z provedení útoku na ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. 

Podle ministerstva obrany však nejde o výrobu, látku totiž přímo v laboratoři připravují výzkumníci a ihned po testování ji ničí. 

„Jde o takzvanou mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky České republiky vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule,“ dodalo ministerstvo obrany.

Premiér v demisi Andrej Babiš komentuje sdělení tajných služeb o novičoku:

Jakoukoliv „českou stopu“ v případu otravy ruského agenta odmítá i  ministerstvo zahraničních věcí. „Co považujeme za patrně nejdůležitější, je fakt, že nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A234 a jedná se tedy o jinou variantu, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně,“ dodalo ministerstvo.

Jak uvedl i Zeman, Vojenský výzkumný ústav v listopadu zkoumat látku A230, nikoliv A234. Podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) bylo navíc pro otrávení Skripala použito otravné látky A234 50 až 100 gramů. Tedy mnohonásobně více, než kdy bylo v české laboratoři syntetizováno. 

Vzhledem k citlivosti všech údajů, které se týkají problematiky bojových otravných látek, jejich testování, výroby, použití, výskytu a dalších podrobností, které by mohly být využity například teroristy, nebude prý ministerstvo obrany ani zahraničí v této věci poskytovat žádné další informace.

Co je novičok?

Agent Skripal měl být podle britských odborníků otráven látkou s označením A234, Zeman naproti tomu hovořil o tom, že se v Česku vyrábí látka A230. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Podle Daniela Juna, toxikologa Univerzity Obrany, je takzvaný novičok skupina látek nazvaných A230, A232, A234, A242 a A262. Dodal, že když se pracuje na výrobě takového jedu, vzorky se číslují vzestupně a ty vhodné se vybírají dál. Výzkumníci pracující na novičoku tak mohli začít třeba jednoduchým vzorcem A1 a skončit třeba u nejsložitějšího A300.

Co zabije ruského špiona Skripala a proč jed novičok v Česku nemáme

Obecně se jako novičok podle Juna označuje skupina látek, které byly údajně vyvíjeny v bývalém Sovětském svazu v rámci tajného programu s kódovým označením „Foliant“. Vzorečky těchto nervově paralytických látek vynesli na světlo lidé do programu zaangažovaní, oficiálně je ale nikdo nepotvrdil. Proč jed novičok v Česku nemáme, vysvětluje Jun podrobněji v jendom z našich předchozích článků

Vzorce jsou podle Juna dostupné na webu, například v internetové encyklopedii Wikipedii. Údajný novičok si tak podle Juna na jejich základě může vyrobit kterýkoliv odborník. „Je to podobné jako s autem. Když se vám dostanou do rukou jeho plány, doma si ho nevyrobíte. Ale odborník s vybavenou laboratoří to zvládne,“ uvedl Jun.

Upozornil ale, že vzhledem k tomu, že vzorec novičoku oficiálně nikdo nepotvrdil, může mít novičok vzorec naprosto jiný než ty, které jsou na internetu. Doplnil, že jen u typu A234 jsou na webu vzorce hned dva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video