S otázkami z literatury se setkáte hlavně na gymnáziích. Odborné školy prověřují většinou pouze pravopis.

S otázkami z literatury se setkáte hlavně na gymnáziích. Odborné školy prověřují většinou pouze pravopis. | foto: Profimedia.cz

Blíží se přijímačky na střední. Procvičte si gramatiku

Velká písmena, podmět, přísudek, interpunkce. Chcete-li uspět u přijímacích zkoušek z češtiny, měli byste tohle všechno umět. A ještě mnohem víc. Ve většině škol vás na začátku testů z češtiny čeká diktát. Větnému rozboru a určování druhů vět se také nevyhnete.

Dcera paní Jany z Horažďovic měla z češtiny vždycky jedničku. Čtrnáctiletá Anna se na zkoušky učí na základní škole a žádnou zvláštní přípravu zatím nezkoušela.

"Asi před týdnem si u kamarádky náhodně vyzkoušela loňský test z češtiny z gymnázia, na které se hlásí, a byla docela zaskočená. Otázky sice vycházely z běžného učiva deváťáků, ale někdy byly koncipovány trochu jinak, než jsou děti zvyklé, musela logicky uvažovat, to ji překvapilo," dodává matka školačky.

Prvním předpokladem úspěchu u zkoušek je, že víte, co vás čeká a jaké úkoly budete muset splnit. Proto se, pokud jste to ještě neudělali, obraťte buď prostřednictvím internetu, telefonu, nebo osobně přímo na školu, kde budete zkoušky dělat.

Na webových stránkách škol najdete typové testy z minulých let a podle nich můžete poznat, jak jste na tom. Zda vystačíte se znalostmi ze základní školy a otázky z testů zvládnete. Nebo se budete muset na poslední chvíli trochu více snažit a na učivo se podívat.

U diktátu napoví intonace učitele
Budoucí středoškoláky čeká test, kdy otázky vycházejí z jednoho zadaného textu a podle potřeby školy prověřují znalosti z gramatiky i literatury (hlavně na gymnáziích) a schopnost použít zadané informace.

"U páťáků nám ani tak nejde o to, zda umějí přesně doplnit tvrdé či měkké i, ale spíše o schopnost zpracovávat informace a orientovat se v textu. Pro deváťáky už do testů zapracováváme i složitější otázky z pravopisu nebo stavby vět," uvádí Vít Potužák, ředitel Gymnázia Sušice, kde podobný test, s jakým se Anna setkala, také používají.

Někde se objeví i slohová práce, ve které se hodnotí i gramatika. Ve většině škol vás však u testů z češtiny na začátku čeká diktát. Ten je oprávněně obávanou součástí přijímacích zkoušek. Prověří totiž nejen úroveň znalostí pravidel pravopisu, ale i znalosti z větné skladby. Musíte vědět, zda psát i nebo y, kam patří čárka, jakou předponu nebo předložku použít.

"Všímejte si intonace, poklesu hlasu diktujícího učitele. Dokážete podle toho určit, jaké správné interpunkční znaménko použít," radí profesorka češtiny Martina Weberová.

"Text si po sobě nejméně dvakrát pomalu přečtěte, nejlépe tak, jako byste jej přednášeli vy. Kontrolujte větné celky, rozvažte, zda mají být odděleny čárkou, zaměřte se na shodu podmětu s přísudkem," vypočítává pedagožka.

Umíte se zeptat?
V další části zkoušky budete řešit větný rozbor, určovat větné druhy, hlavní a vedlejší věty. "Abyste dobře určili větné členy a potažmo vedlejší věty, musíte se umět správným způsobem zeptat," doporučuje Weberová. Můžete si pomoci třeba tím, když si představíte, že jste přeslechli větný člen, na který se ptáte.

Podmět: Polekaný ...dník skočil zpátky do rybníka. Kdo skočil do rybníka? Vodník!

Přísudek: Polekaný vodník ...očil zpátky do rybníka. Co dělal vodník? Skočil!

Přívlastek: ...ekaný vodník skočil zpátky do rybníka. Jaký vodník? Polekaný!

Při určování počtu vět v souvětí vám zase pomůže, když si určíte a nejlépe podtrhnete všechny přísudky. Pozor na přísudek několikanásobný. Dožeňte, co se dá Za 18 dnů, které vám do zkoušek zbývají, máte ještě šanci leccos dohnat a pokud jste zjistili, že vaše znalosti na zvládnutí přijímacích testů nestačí, máte stále šanci.

Můžete se podívat na internetové doučování a vyzkoušet si některé cvičné testy, aniž byste vstali od stolu. V každém větším knihkupectví najdete publikace s přípravnými testy. V některých jsou i příklady z konkrétních škol.

Pokud například budete dělat zkoušky na jednu ze škol, které používají testy společnosti Scio, stačí si na jejich stránkách najít internetový Last Minute kurz češtiny za 475 korun.

"Kurz obsahuje 33 lekcí, z nichž každá zabere přibližně 30 minut. Žáci si mohou vybrat jen tu látku, které nerozumějí a dělá jim problémy," nabízejí na stránkách společnosti.

Další možností jsou Zkoušky nanečisto. Ty lze navštívit osobně v pražském Gymnáziu Na Zatlance nebo absolvovat e-mailem. Za vypracování testu i s vyhodnocením tu zaplatíte 140 korun.

. Potřebné informace

www.stredniskoly.cz  
seznam všech středních škol s kontakty, najdete tam typové testy z minulých let

www.zkousky-nanecisto.cz - testy, výuka

www.scio.cz - testy, výuka

www.didaktis.cz

www.sokrates.cz

www.fragment.cz - publikace k přípravě

www.doucovani.cz - individuální doučování


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video