„Šuman“ tvrdí, že Čapí hnízdo vždy vlastnil Babiš. Ten dá trestní oznámení

  • 1538
Na twitterovém účtu „Skupina Šuman“ se objevily dokumenty, které údajně dokazují, že Agrofert Andreje Babiše ovládal Čapí hnízdo při žádosti o padesátimilionovou evropskou dotaci. Exministr financí a šéf ANO jejich pravost nepotvrdil, stejně tak banka. Babiš řekl iDNES.cz, že kvůli údajným dokumentům banky podá na neznámé pachatele trestní oznámení.

„Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl Babiš k dokumentům, které zveřejnil uživatel vystupující pod pseudonymem Skupina Šuman. „Jednoznačně už ten Šuman překročil meze. Propojení Šumana s některými českými novináři je jednoznačné,“ řekl také Babiš.

Babiš na uvedl, že by pravost údajných dokumentů banky HSBC měla ověřit policie. Mezi dokumenty je i žádost o půjčku pro Farmu Čapí hnízdo. Hlavním zákazníkem a zdrojem příjmů budou jsou žádosti firmy ze skupiny Agrofert, která je uváděna jako mateřská skupina Farmy Čapí hnízdo.

„Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem,“ uvádí text zveřejněný anonymní skupinou Šuman.

08.října 2017 v 15:03, příspěvek archivován: 09.října 2017 v 10:51

V redakční poště přistál výpis z banky. @AndrejBabis - my za to nemůžeme. To se jen sypou kostlivci z tvejch skříní. #čapí - tweet 1/3 https://t.co/dEvwXve0xx

Sněmovna vydala Babiše a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání na žádost policie kvůli podezření na neoprávněné čerpání padesátimilionové dotace z Evropské unie na Čapí hnízdo na Olbramovicku. A politici více stran  řekli, že by nemohli jít do jedné vlády s člověkem, který by byl stíhán. Babišovo ANO je přitom podle průzkumů jasným favoritem voleb.

Dotace byla určena jen pro malé a střední podniky

Dotace byla určena pro malé a střední podniky a policie tvrdí, že Babiš chtěl v součinnosti s dalšími lidmi zastřít vlastníka farmy, aby získal dotaci, na niž by jinak jako velkopodnikatel, vlastník koncernu Agrofert a druhý nejbohatší občan České republiky, neměl nárok.

Babiš tvrdí, že farmu v době žádosti o dotaci nevlastnil ani on sám, ani Agrofert, ale jeho děti a bratr jeho tehdejší partnerky Moniky. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu.

Twitterový účet anonymní skupiny Šuman zveřejnil také už dříve několik nahrávek. Na jedné z nich Babiš mluvil vulgárně o ministrech a na další s ním bývalý zaměstnanec deníku MF DNES Marek Přibil konzultuje načasování zveřejnění materiálů o politických soupeřích.

Sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů. Na účtu se objevila také nahrávka, kde Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video