Při průzkumu stavení v Knínicích u Boskovic našli archeologové jámu, která mohla sloužit jako vesnická chladnička

Při průzkumu stavení v Knínicích u Boskovic našli archeologové jámu, která mohla sloužit jako vesnická chladnička | foto: Archaia Brno

Archeologové našli ve stavení díru, která mohla sloužit jako chladnička

  • 18
I naši předci měli zřejmě ledničky a dokonce mnohem energeticky úspornější než máme my. Jak taková chladnička ve venkovském stavení asi vypadala, na to nyní archeologové přišli při průzkumu selského stavení v Knínicích u Boskovic.

Domek zkoumají již třetí týden a pořádně ho prokopat mohou díky tomu, že se brzy bude stěhovat do zhruba čtyři kilometry vzdálené obce Světlá.

"Dům pochází ze 17. století, ale zachytili jsme i starší objekty, které na tomto místě stávaly. Dostali jsme se až na podlahu ze 13. století a našli jsme i jeden sklep z tohoto období," uvedl archeolog z brněnské Archaie Miroslav Dejmal.

Při průzkumu stavení v Knínicích u Boskovic našli archeologové jámu, která mohla sloužit jako vesnická chladnička
Při průzkumu stavení v Knínicích u Boskovic našli archeologové jámu, která mohla sloužit jako vesnická chladnička

Kdy si obyvatelé pořídili "chladničku", to archeologové přesně nevědí, jen odhadují, že to bylo až v novověku. Tedy někdy od konce patnáctého století.

Starodávná chladnička nebyl žádný luxus a technická vymoženost, v podstatě to byla jen pořádná díra v zemi.

"Má lahvovitý tvar a je hluboká necelé tři metry. Předpokládáme, že do ní lidé sestupovali po žebříku," vysvětlil archeolog a upozornil, že díra mohla sloužit i jako skrýš. Její vchod se dal totiž dobře zamaskovat. Stačilo nad ní postavit třeba truhlu.

V hliněné podlaze našli koňský třmen i staré mince

I podlahu měli předci velmi levnou, jen si v místnostech udusali hlínu. A díky tomu, že do ní i občas něco zašlapali, mohou nyní archeologové určit stáří jednotlivých vrstev. A zhruba odhadnout, že v průběhu staletí si obyvatelé domku našlapali podlahu do výše asi půl metru.

"Našli jsme v ní i pět mincí a nyní čekáme na posudek, ze kterého období pocházejí," uvedl Dejmal. Že se předci nezdržovali přepečlivým úklidem, naznačují střepy z kuchyňských nádob v podlaze. "A vykopali jsme z ní i třmen koňského postoje," podotkl archeolog.

Dům od 17. století neměnil svoji dispozici, jaká však byla stavení, která tady stála před ním, je podle archeologů už těžké zjistit. "Pravděpodobně vypadala trochu jinak," uvedl Miroslav Dejmal.

V domě se už bydlet nedá a zachová se díky nadšencům, kteří v něm po přestěhování chtějí pořádat řemeslné dílny. Rozebírat a převážet by se měl začít již v květnu. Tuto neděli ho ještě otevřou pro veřejnost, aby se i ona mohla seznámit s jeho historií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video