Byly jasné dohody, že ministr Staněk nebude odvolán, přiznal Babiš

  17:00aktualizováno  25. července 13:04
Premiér Andrej Babiš v pořadu Rozstřel přiznal, že v minulosti existovala dohoda prezidenta a sociální demokracie o tom, že ministr kultury Antonín Staněk nebude odvolán. „Informace se ale dozvídám postupně,“ dodal. Už na příští středu 31. července si svolal vedení ministerstva kultury a oznámí změny. Dočasným vedením resortu by mohla být pověřena náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová.

Po středeční schůzce s prezidentem Babiš oznámil, že Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra však rozhodne až v polovině srpna.

Fotogalerie

Premiér Babiš se v úvodu pořadu omluvil novinářům, že s nimi po schůzce s prezidentem Zemanem nemluvil. Zdůvodnil to tak, že na něj na bráně čekal člověk s transparentem a megafonem. „Poslouchat jeho lži se mi nechtělo,“ řekl Babiš. Jeho jméno však nezveřejnil.

Premiér Babiš v Rozstřelu dále uvedl, že dělá maximum pro to, aby vláda pokračovala. Nepřeje si předčasné volby, ale ani nechce řešit situaci podáním kompetenční žaloby na prezidenta. „Žaloba absolutně nic neřeší, Ústava nemá žádné lhůty,“ řekl a dodal, že Zeman podle něj Ústavu neporušuje. 

Babiš situaci označil za názorový střet mezi prezidentem a sociální demokracií. Sám tvrdí, že stále postupuje podle koaliční smlouvy. „Pan prezident řekl, že se vyjádří k nominaci ČSSD do poloviny srpna,“ oznámil. Podle Babiše také existovala dohoda prezidenta a sociální demokracie o tom, že ministr kultury nebude odvolán. „Byly tam jasné dohody o tom, že pan Staněk nebude odvolán,“ řekl doslova Babiš.

„Já neříkám, že to je dobrá situace, ale měli jsme v minulosti podobné situace,“ zdůraznil dále premiér. Zmínil, že Bohuslav Sobotka jako premiér po konzultaci s prezidentem Zemanem změnil nominaci Tomáš Prouzy na post ministra průmyslu. 

ČSSD kvůli současné vládní krizi již na konci června pohrozila odchodem z vlády, pokud se vleklá situace kolem výměny ministrů nevyřeší. Pokud by k výměně ministrů nebylo do prvního srpna jasno, je Hamáček připraven vyzvat ministry ČSSD k demisi.

Bezvládí na kultuře. Resort bude čtrnáct dní bez ministra, řekl Babiš

Premiér však stojí o to, aby koalice s ČSSD pokračovala. „Platí koaliční smlouva. Udělám maximum pro to, aby ta koalice pokračovala,“ řekl v minulosti premiér.

Protahovat spor do srpna se nechce ani Hamáčkovi, ani Babišovi. Pokud by se nepodařilo situaci v následujících dnech vyřešit, premiér by chtěl ve vyjednávání pokračovat po prázdninách. S tím však nesouhlasí předseda ČSSD. Ten si přeje, aby o srpnovém ministrovi bylo jasno co nejdříve a mohl se zapojit do srpnového vyjednávání o rozpočtu na příští rok. 

Kulturu dočasně povede Kalistová

Andrej Babiš v Rozstřelu potvrdil, že kandidátkou České republiky do Evropské komise je současná eurokomisařka Věra Jourová. Podle předsedy vlády má bohaté politické zkušenosti i odbornost. S novou šéfkou komise se Babiš potká 29. července. 

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová

Co se týče resortu kultury, dočasně by podle Babiše úřad mohla vést náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová (ČSSD).  Premiér předpokládá, že nejpozději 26. srpna, tedy po vládních prázdninách, bude o situaci na ministerstvu jasno. Pokud ne, udělá zásadní kroky, řekl. 

Premiér Andrej Babiš v Rozstřelu komentoval i zahraniční politiku. Nového britského premiéra Borise Johnsona označil jako charismatického politika. Británie je podle něj strategický partner pro Česko a je pro nás „extrémně důležitá“ mimo jiné i proto, že tam žije kolem 80 tisíc Čechů.

Babiš si myslí, že je stále naděje proto, že by mohlo dojít k nějaké dohodě s EU a nedojde na brexit bez dohody. Pokud by tzv. tvrdý brexit došlo, je podle něj Česká republika připravena na následná vyjednávání.

Celý záznam Rozstřelu s Andrejem Babišem:


Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

Lednici založené na důvěře hrozí konec kvůli EET. Stačí výjimka, říká resort

Lednice s výrobky, které si lidé mohou koupit. Nikdo nehlídá, kolik peněz...

Ve středočeské Chodouni funguje samoobslužná lednice, kde si lidé berou zboží, sečtou ceny a peníze vhodí do kasy....

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz