Záchranáři nesli na zádech Němky z rokle

  • 37
V Krkonoších se večer ztratily tři německé turistky. Na běžkách sešly z cesty. V hlubokém sněhu se však brzy vyčerpaly. Záchranáři je z rokle vynesli na zádech. Na skútrech je pak přepravili na Mísečky. Na horách platí čtvrtý lavinový stupeň.

Horská služba ve Špindlerově Mlýně se o ztracených běžkařkách dozvěděla krátce po 17. hodině. Záchranářům volal německý turista, že se tři ženy nemohou dostat z rokle.

Záchranáři tak začali pátrat v okolí cesty, která vede z Míseček dnem Kotelních jam na Dvoračky. Cesta se ale používá pouze v letním období a v zimě není prošlápnutá.

Protože se turistky měly pohybovat mimo vyznačené trasy, nechali členové horské služby své skútry na cestě a pátrali po lyžařkách pěšky.

Po hodině se šesti záchranářům podařilo trojici najít. Jedna dvacetiletá a dvě padesátileté Němky seděly vyčerpané na Hřebínku v Kotelní jámě.

"Turistky nebyly schopny dalšího pohybu s běžkami v těžkém terénu a ve velkém množství sněhu. Na některých místech ho bylo až přes dva metry, takže jsme na místo nemohli zajet skútrem ani rolbou," sdělil iDNES náčelník horské služby Jiří Brožek.

Záchranáři proto znavené běžkařky museli k rolbě a skútrům odnést na zádech. "Bylo to velmi fyzicky náročné. Při chůzi jsme se místy bořili vysoko nad pás," uvedl Brožek.

Rolba pak Němky převezla na Mísečky. "Všechny tři byly po vyšetření převezeny do Dolních Míseček, kde jsou ubytované. Turistky byly díky rychlému zásahu pouze prochladlé," uvedl záchranář.

Turistky nedbaly lavinového nebezpečí
Turistky se podle záchranářů i přes vyhlášený druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí pohybovaly v uzavřeném lavinovém katastru.

"Turistky při své cestě minuly několik varovných tabulí a prošly dva lavinové katastry ve svém úpatí. Svým nerespektováním těchto varování tak ohrozily nejen sebe, ale také záchranáře, kteří jim přišli na pomoc," podotkl náčelník horské služby.

Stupně lavinového nebezpečí

1. nízké - sníh je zpevněný, laviny hrozí jen výjimečně;
2. mírné - laviny hrozí na strmých svazích při mechanickém zatížení sněhové vrstvy;
3. značné - na strmých svazích může dojít ke středním a větším samovolným lavinám;
4. vysoké - stabilita sněhové vrstvy je ohrožena, hrozí střední a větší samovolné laviny;
5. velmi vysoké - sněhová pokrývka je slabě zpevněná a nestabilní, hrozí její sesuvy i mimo tradiční lavinové svahy.

Podle něj horská služba nemůže zakazovat přístup do lavinových míst. Může pouze nedoporučit vstup do nebezpečných částí hor, ke kterým Kotelní jámy patří.

Cizinky zásah zaplatí
Němky svou záchranu horské službě zaplatí, protože zahraniční turisté musejí za pomoc záchranářů, ošetření či transport platit ze svého.

"Zpětně jim to dáváme k úhradě podle našeho ceníku. Ve většině případů jsou turisté připojištěni, takže jejich pojišťovny to potom bez problémů hradí," upřesnil šéf horské služby Brožek.

Horská služba totiž není zdravotnické zařízení, takže její činnost české zdravotní pojišťovny nehradí. Na její zásahy ale přispívá stát, proto čeští turisté za svou záchranu platit nemusí.

Laviny stále hrozí
V Krkonoších stále hrozí velké nebezpečí lavin a platí čtvrtý lavinový stupeň. Kvůli velkému přívalu sněhu jsou na některých místech nafoukány vysoké závěje a podklad se nestihl zpevnit.

Druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí platí i v Jeseníkách. Podle odborníků bude zřejmě sněžit až do konce týdne, a tak se nedá očekávat, že by záchranáři akutní lavinové nebezpečí v nejbližší době odvolali. - více zde

Německé turistky šly po cestě dnem Kotelních jam z Horních Míseček na Dvoračky. V zimě je ale stezka zavřená, 25. ledna 2005.


Video