Žirovnický ve vězení podrobně studoval zákony a podává další žalobu na ochranu osobnosti

Žirovnický ve vězení podrobně studoval zákony a podává další žalobu na ochranu osobnosti | foto: Profimedia.cz

Vrah chce po státu miliony korun

  • 28
Neobvyklý případ řeší Krajský soud v Hradci Králové. Albert Žirovnický, který si teď odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda v roce 2000, se na soud obrátil se žalobou na ochranu osobnosti.

Tvrdí, že v době od dubna do července 2006, když byl ve valdické věznici, pracoval v nelidských podmínkách, za odvedenou práci nedostával řádně zaplaceno, a dokonce mu prý zakazovali pracovat pod hrozbou kázeňského trestu. Po Generálním ředitelství Vězeňské služby a dvou soukromých firmách požaduje odškodné přes 10 milionů korun.

Do jednací síně krajského soudu přivedla Žirovnického eskorta s pouty na rukou. Usedl na místo žalobce a pouta měl na rukou i během líčení.

"Obtěžovali mě, šikanovali a diskriminovali. Za obtěžování považuji to, že na pracovišti byly otřesné pracovní podmínky, byl jsem v každodenním ohrožení. Prostředí bylo prašné a ani jsme se neměli kde vykoupat. Neexistovala tam žádná kontrola, která by poměry na pracovišti vyhodnocovala. Bylo to tam jako v koncentráku. Jsem diskriminován v pracovních podmínkách, ve vězení nemám práva jako zaměstnanec podle zákoníku práce," hřímal u soudu Žirovnický, který je známý tím, že ve vězení podrobně studoval zákony a v právní problematice se orientuje.

Žirovnický ve Valdicích pracoval stejně jako dalších asi 150 vězňů pro firmu Apack pod dozorem vězeňské služby a firmy IMP. Kompletovali tam objímky.

Zástupci vězeňské služby i obou soukromých firem s obviněním nesouhlasí a navrhli soudu žalobu zamítnout. "Nevyznělo, v čem konkrétně obtěžování, šikana a diskriminace spočívá. Jsou tu všechny předpoklady pro zamítnutí žaloby," řekla právní zástupkyně firmy Apack Jaroslava Ježková.

"Moje firma tam řídí práci odsouzených. Tvrdí, že mu moji dva zaměstnanci bránili pracovat a vydělat si více peněz. Je to nesmysl. Naopak pro naší firmu by bylo výhodnější, kdyby odsouzení pracovali více. Nevidím důvod, proč bychom jim měli bránit ve vyšších výdělcích," uvedl jednatel jičínské firmy IMP Milan Plachý.

"Vězeňská služba neporušila žádné platné právní předpisy, proto navrhuji zamítnutí žaloby. Vězeňská služba je pod trvalou kontrolou jak státních institucí, tak i mezinárodních organizací na ochranu lidských práv. Žádné nedostatky nikdo z nich nezjistil," uvedl právník vězeňské služby Vladislav Sadil.

Soud odročil líčení na neurčito za účelem předvolání svědků.

Bývalý šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický je již osmým rokem za mřížemi, nyní v nejpřísněji střeženém kriminále Mírov. Jeho někdejší podnik proslul schůzkami šéfů podsvětí i tím, že v něm pracovali pozdější členové Berdychova gangu včetně samotného Davida Berdycha.

Poté, co byl Žirovnický odsouzen, inicioval několik soudních jednání. Například podal čtyři žaloby na vězeňskou službu ve valdické věznici kvůli údajnému okrádání vězňů na výplatách. Okresní soud v Jičíně všechny žaloby zamítl a Krajský soud v Hradci Králové jeho verdikt potvrdil.

Letos zase pražský soud řešil jeho žalobou na ochranu osobnosti, kterou viní ministerstvo vnitra z nezákonného zásahu policie. Ta Žirovnického i jeho manželku v roce 2001 zatýkala. Kromě toho Žirovnický působil i jako mluvčí vězňů z Vinařic, kteří v lednu 2000 drželi hladovku na protest proti podmínkám ve věznici.


Video