Z Dbalého jsem cítila alkohol, ale byl to šéf, řekla soudu exnáměstkyně

  17:13aktualizováno  17:13
Výslechem svědků pokračovalo v pondělí líčení v kauze exšéfa pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. U soudu vypovídali členové komise vybírající vítěze výběrového řízení na digitalizaci chorobopisů, včetně někdejší Dbalého náměstkyně Evy Holé. Ta připustila, že ze svého šéfa občas cítila alkohol.

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Státní zástupce Zdeněk Matula se Holé mimo jiné ptal, zda zpozorovala vliv alkoholu a drog na Dbalého. „Jisté změny chování jsem si všimla. Nedokážu posoudit, čím to bylo způsobené,“ odpověděla. Někdejší šéf nemocnice podle ní častěji rušil schůzky nebo na ně za sebe posílal buď ji, nebo dalšího náměstka Michala Toběrného, který je v kauze také obžalován.

Kauza Dbalý

Obžaloba viní Dbalého z korupce při zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Hrozí mu až 12 let vězení. Obžalováno je i dalších šest lidí (o obžalobě více zde).

Holá připustila, že z Dbalého byl někdy cítit alkohol. Státní zástupce následně chtěl vědět, zda existovala v Nemocnici Na Homolce směrnice, která zakazovala požívání alkoholu v práci. Když Holá přitakala, ptal se Matula, zda ji náměstkyně v případě Dbalého využila. „Nevyužila, byl můj nadřízený,“ hájila se bývalá členka vedení.

Sám Dbalý problémy s alkoholem a drogami dříve přiznal. „Podlehl jsem více pití a nepopírám, že jsem užíval i kokain,“ řekl mimo jiné u soudu. (více o jeho výslechu zde)

„Nevím, nejsem si jistý, nevzpomínám si“

Soud však zajímalo především to, jak komise vybrala vítěznou firmu pro digitalizaci chorobopisů. Jako první odpovídal bývalý technický náměstek nemocnice Stanislav Adam. Neustále opakoval, že neví, nebo že si nepamatuje.

Muž, který se sám zařadil na páté místo v hierarchii vedení nemocnice, nedokázal popsat, jak se v komisi ocitl a co tam dělal. Nevzpomněl si na otevírání obálek ani na to, jak vybrali vítěze, respektive proč vyřadili ze soutěže dvě ze tří přihlášených firem. „Administrátor předložil finální řešení, které jsme schválili,“ uvedl.

Adam přiznal, že práci v komisi nevěnoval moc času, protože se to netýkalo jeho hlavní činnosti, kterou byla především správa budov. „Když se na to podívám zpětně, byl jsem trochu pasivní,“ uvedl Adam.

Holá u soudu uvedla více podrobností než u výslechu na policii. Na dotaz státního zástupce vysvětlovala, že měla čas o věci přemýšlet a řada věcí se jí vybavila. Na drtivou většinu Matulových dotazů ale odpověděla, že neví.

Podle Holé komise především kontrolovala „úplnost nabídek.“ Ani ona nedokázala přesně říci, kdo stanovil kritéria zadávací dokumentace, a proč byly dvě ze tří společností vyřazeny. I ona se odvolávala na právní kancelář, kterou nemocnice kvůli výběrovému řízení najala.

Archiv chorobopisů byl černá můra, popsala svědkyně

Třetí svědkyně Anna Párová měla Na Homolce na starosti oddělení dokumentace, kam spadal archiv chorobopisů. „Ten archiv, to byla černá můra. Tuny a tuny papíru a nikdo nevěděl, co by se s tím mělo dělat,“ prohlásila u soudu. Později upřesnila, že se jednalo především o chorobopisy z let 1992 až 1996, kdy je ještě lékaři nepsali do počítačů.

Párová se na začátku omluvila, že je už v důchodu a s ohledem na věk už jí paměť neslouží úplně dobře. Z trojice svědků ale mluvila nejkonkrétněji. Podle ní bylo jedním z nejdůležitějších kritérií to, aby digitalizace začala co nejdříve. To podle ní jako jediná splňovala vítězná firma DISOL Group.

Hodnotila se i cena, personální zázemí uchazečů a to, zda mají potřebné vybavení. Nemocnice ale na digitalizaci půjčovala vítězné firmě vlastní scannery. „Byly jen čtyři a oni měli i vlastní,“ vysvětlovala Párová.

Výslechy svědků budou pokračovat celý týden. Plánovány jsou i na květen a podle soudkyně Sylvie Slepičkové budou zřejmě probíhat i na podzim.

Exšéf Homolky Vladimír Dbalý byl u soudu v první polovině ledna:

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Seniorka po hádce pobodala manžela, dostala sedm a půl let vězení

Mezi rytci si svými výtvory Jaroslav Čech rychle získal renomé.

Čtyři bodné rány dvacet tři a půl centimetru dlouhým kuchyňským nožem zasadila v březnu podle obžaloby seniorka z...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz