O Srbově trestu za osnování vraždy se zřejmě bude rozhodovat znovu.

O Srbově trestu za osnování vraždy se zřejmě bude rozhodovat znovu.

Srba se vrátil do vazby, soud zřejmě zrušil rozsudky

  • 15
Nejvyšší soud patrně vyhověl dovolání nejvyšší žalobkyně a zrušil pravomocné verdikty vynesené nad Karlem Srbou, jeho spolupracovnicí Evou Tomšovicovou a podnikatelem Michalem Novotným. Ti jsou stíháni za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Případ se tak nyní zřejmě vrací opět k pražskému vrchnímu soudu.

"Můj klient byl převeden z výkonu trestu zpět do vazby," řekl Srbův advokát Vít Široký. Srba byl za přípravu vraždy odsouzen k osmi, Tomšovicová a Novotný k šesti letům vězení. - více zde

Někdejší nejvyšší žalobkyně Marie Benešová ale podala dovolání. Soud podle ní udělal chybu, když při stanovování výšky trestu využil možnosti trestního zákona k mimořádnému snížení ukládaných trestů. Uvedla, že by si obžalovaní zasloužili vyšší sazby.

Mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová řekla, že soud už o dovolání rozhodl. "Rozhodnutí ale padlo v neveřejném zasedání, výsledek proto zatím nebudeme sdělovat," uvedla Komoňová.

Z trestního řádu vyplývá, že při neveřejném jednání může soud dovolání buď odmítnout, či z jeho podnětu verdikt zrušit a vrátit případ k novému projednání.

Skutečnost, že byl Srba přeložen z výkonu trestu do vazby, svědčí o druhé variantě. Nejvyšší soud už výhradám Benešové jednou vyhověl - a to loni v březnu. Vrchní soud v Praze ale koncem dubna své původní verdikty potvrdil. - více zde

Případ se táhne už několik let
Nejvyšší státní zástupkyni to přimělo k podání dalšího dovolání. Podle obecných soudů se prokázalo, že to byl Srba, kdo si u své přítelkyně Tomšovicové vraždu Slonkové objednal. Chtěl novinářce zabránit v odhalování podezřelého způsobu, jakým nabýval majetek, který zřejmě pocházel z úplatků.

Tomšovicová si najala na vraždu Slonkové Novotného a Petra Volfa. Volf od vrchního soudu před časem odešel se čtyřletým trestem, což se nejvyšší státní zástupkyni zdálo dostatečné. Jeho trest jako jediný nenapadla.

Jiřímu Slavíkovi, který sehnal semtex určený k vraždě, obecné soudy uložily podmíněný trest. Srba a jeho společníci byli odsouzeni za vraždu ve druhém odstavci, trest jim byl ale uložen pod hranicí zákonné sazby, která je od 12 do 15 let.

Obecné soudy to zdůvodnily tím, že od plánu na vraždu k jeho realizaci bylo ještě daleko. Benešová ale trvala na tom, že tresty jsou příliš nízké.

Obžalovaní Srba a Tomšovicová byli přesvědčeni, že vše běží podle plánu, a chvíli si dokonce mysleli, že už je Slonková po smrti. I Nejvyšší soud ve svém loňském rozhodnutí naznačil, že soudy nemohou při ukládání trestů těžit z toho, že se vražda kvůli amatérismu ostatních neuskutečnila.

Jsem nevinný, tvrdí bývalý sekretář
Srba tvrdí, že je nevinný. Jeho obhájce Široký považuje kauzu za justiční omyl a je připraven poslat stížnost k Ústavnímu soudu. Obhajobu postavil na zpochybnění věrohodnosti korunní svědkyně Tomšovicové.

Tomšovicová, Volf a Novotný se v podstatě doznali, ale tvrdili, že ve skutečnosti smrt Slonkové nechtěli. Na vraždu trojice najala vimperského recidivistu Karla Rziepela, který ale vše oznámil policii.

Srba a Tomšovicová nyní společně čelí u pražského městského soudu další obžalobě - tentokrát kvůli údajné korupci při přidělování státních zakázek na rekonstrukci velvyslanectví.

VŠE O KAUZE SRBA ČTĚTE ZDE

,

Video