Slovenští policisté objasnili vraždu šéfa jaderného výzkumu

Slovenské policii se podařilo objasnit vraždu generálního ředitele Výzkumného ústavu Jaderných elektráren Jána Korce. Ve vyšetřovací vazbě jsou už čtyři obvinění. Podle policie jeden z mužů přímo vraždil, dva jsou za mřížemi za spolupachatelství. Ve vazbě je také trnavský podnikatel, který si měl vraždu podle slovenské policie objednat. Korce zavraždil v pátek ráno dvěma dávkami ze samopalu Ivan G. a ještě v ten den dostala trojice od podnikatele půl milionu slovenských korun.

Ján Korec patřil mezi zakladatele VÚJE, kde pracoval 24 let. V ústavu pracoval v různých řídících funkcích, především na úseku informačních systémů a údržby jaderných elektráren. Předsedou představenstva a generálním ředitelem byl zvolen v roce 1993.

Tři pachatelé s k činu již přiznali, objednavatel využil svoje právo a nevypovídal.

Kromě podnikatele, který sa zabývá stavební činností, poskytuje restaurační a ubytovací služby, jsou všichni obvinení také z nedovoleného ozbrojování.

Podnikatel Július P údajně nabídl Miroslavovi Z. za likvidaci Jána Korce půl milionu korun. Miroslav Z. podle policie zajistil vražednou zbraň - samopal s amatérsky vyrobeným tlumičem.

Na vraždu si poté najal nezaměstnaného Eduarda D. a ten později Ivana G., kterému  nakonec zůstalo z odměny 100 tisíc.

Co za tím je, ptá se Slovensko
V souvislosti s vraždou šéfa jaderného výskumu se na Slovensku šíří různé fámy. Policie zatím nepotvrdila, zda jsou za případem neobvyklé financní transakce, či nezákonný obchod se zbraněmi.

Generální ředitel sekce vyšetřování Jaroslav Ivor uvedl, že z dosvadních informácí může konstatovat jen to, že šlo o určitý konflikt podnikatelských zájmů obchodních partnerů.

Policejní prezident Ján Pipta vyloučil jakékoli propojení na politické
špicky a policejní sbor.

VÚJE spolupracuje také s několika českými energetickými společnostmi, například s ČEZ. Ústav spolupracoval také na několika projektech souvisejících s jadernou elektrárnou Temelín.

Korec se podílel na zakázkách pro Mochovce a Jaslovské Bohunice
Výzkumný ústav jaderné energetiky, kterému Korec šéfoval, se podílel hlavně na obchodech s jadernou energetikou, šlo například o zakázky Slovenských elektráren.

Ty mimo jiné spolupracují na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce a rekonstrukci elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Korcova vražda je spojována se smrtí Jána Duckého
Ján Korec byl v minulosti členem Strany demokratické levice a měl úzké kontakty na Hnutí za demokratické Slovensko. Některá slovenská média poukazují na souvislost s vraždou bývalého ministra hospodářství a ředitele dalšího energetického podniku - Slovenského plynárenského průmyslu Jána Duckého.

Z jeho vraždy je obviněný Ukrajinec Oleg Tkhoryk, kterého ministr vnitra Ladislav Pittner označil za člověka z ukrajinského podsvětí. Bratislavský krajský soud však proti němu zastavil trestní stíhání a rozhodl o jeho propuštění z vazby. Policie v současnosti prověřuje i 25 směnek, které před několika lety Ján Ducký podepsal. Jejich přesná současná hodnota zatím není známa. Podle ředitele Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) Pavla Kinčeše mají hodnotu 2 - 3 miliardy českých korun.


Video