Zásah policie v pražské centrále společnosti Rohlík.cz (9. března 2017)

Zásah policie v pražské centrále společnosti Rohlík.cz (9. března 2017) | foto: Policie ČR – KŘP hlavního města Prahy

Běžný postup, brání se policie kritice Rohlík.cz. Vyhostila další lidi

  • 433
Cizinecká policie se v sobotu ohradila proti výtkám rozvážkové firmy Rohlík.cz, v níž ve čtvrtek zadržela pro podezření z nelegální práce 85 lidí. K sobotnímu odpoledni jich už 74 vyhostila. Policisté tvrdí, že jejich postup je standardní, a odmítají i výtku firmy k „dvojímu metru“. Zaměstnanci totiž měli polská víza, podle firmy to jinde problém není.

„Musíme se opětovně ohradit proti nařčení, že měla kontrola ze strany pražské cizinecké policie probíhat nestandardně a nekorektně. Navíc jí, podle tvrzení některých, měli provádět policisté v kuklách a s dlouhými střelnými zbraněmi. K tiskové zprávě proto připojujeme fotografie z této kontroly,“ uvedl v sobotu v podvečer mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Reagoval tím zejména na kritiku zakladatele společnosti, internetového podnikatele Tomáše Čupra. Ten na svém profilu na sociální síti Facebook uvedl, že do skladu vběhlo komando, které přirovnal ke komunistické Státní bezpečnosti. „Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi, a nechali všechny jak zločince postavit na rampu,“ napsal mimo jiné Čupr.

Hulan už ve čtvrtek krátce po zásahu ve skladu firmy na Praze 6 vysvětlil, že zadržení zaměstnanci disponovali vízy pro jinou zemi, než je Česká republika. „Tudíž na našem území nesmí být zaměstnáni. Už toto je zákonný důvod pro zajištění a předvedení takových osob,“ bránil postup policie mluvčí (více o zásahu v Rohlík.cz a kritice policie si můžete přečíst zde).

Problém je v polských vízech

Později firma ke stížnostem na samotný zákrok přidala kritiku „dvojího metru“, který má spočívat právě v odlišném posouzení zaměstnávání cizinců s polskými vízy. Od počátku společnost tvrdí, že se problém týká agenturních zaměstnanců. „Proč policie při některých zákrocích pracovníky s polskými vízy odveze na stanici a v jiných ne?“ ptal se rovněž na Facebooku Čupr.

Na nejednotnost v přístupu si pro iDNES.cz stěžovala i mluvčí firmy Michala Gregorová. Firma má dle jejího vyjádření dokumenty i svědectví lidí, kteří měli stejné dokumenty jako vyhoštění zaměstnanci, ale vyhoštěni nebyli. „Takže nerozumíme, proč je to u nás najednou špatně. Policie by tedy měla konkrétně říct, v čem jsme se provinili, jinak se nám velmi těžko brání,“ dodala mluvčí.

I údajný odlišný přístup policistů v sobotu Hulan rezolutně odmítl. „V rámci všech kontrol, které tito policisté provádí minimálně dvakrát až třikrát týdně, postupují stejně. Tedy, pokud policisté zjistí, že je občan jiného státu v ČR zaměstnáván v rozporu s platnými předpisy, je zajištěn a je s ním vedeno správní řízení,“ uvedl v aktualizované tiskové zprávě na webu policie.

Firmě nahrává vyjádření inspektorátu

V celé kauze, která se rozhořela ve čtvrtek, tak nejde pouze o otázku policejního zákroku, ale spíše obecně o problematiku zaměstnávání cizinců. Hlavní problém se pak vztahuje k zahraničním, v případě kauzy Rohlík.cz převážně ukrajinsky hovořícím, pracovníkům. Ti měli podle vyjádření firmy zejména polská víza. Jejich práce byla poté zprostředkována agenturou.

Není ovšem vůbec jasné, zda je tento způsob legální. Pro server Právní rádce to shrnul náměstek generálního inspektora práce ČR Jiří Macíček: „Cizinecká policie, pokud takovéto občany zjistí, je v některých krajích z České republiky vyhostí, v některých případech policisté konstatují, že je všechno v pořádku.“

Hulan přitom v sobotu uvedl, že policisté byli nyní k zadrženým benevolentní. V průměru jim nařídili, aby do třiceti dní opustili ČR a po jeden rok nesmí přijet do EU. „Neboť dobu zákazu cestování do Evropské unie mohou v rámci správního řízení stanovit až na pět let,“ dovysvětlil mluvčí s tím, že přihlédli mimo jiné k faktu, že vyhoštění se takového jednání dopustili poprvé.


Video