Příslušníci protikorupční policie opouštějí budovu Energetického regulačního...

Příslušníci protikorupční policie opouštějí budovu Energetického regulačního úřadu v Praze. (27. května 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Policii zajímá jmenování Vesecké, prohledala energetický úřad

  • 188
Na pobočkách Energetického regulačního úřadu zasahovala protikorupční policie.„Provádíme úkony trestního řízení. Více informací v tuto chvíli sdělovat nebudeme,“ uvedl k akci policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Zásah souvisel s místopředsedkyní ERÚ Renatou Veseckou.

Policisté začali se zásahem v osm hodin ráno ve všech pobočkách úřadu, končili kolem půl třetí odpoledne. „Sháněli jmenovací dekret paní místopředsedkyně Vesecké,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. 

Bývalá státní zástupkyně, dnes místopředsedkyně ERÚ Renata Vesecká

Vyšetřovatelé tuto informaci nechtěli komentovat. Dozorující státní zástupce Kamil Špelda pouze sdělil, že dosud ve věci nebyl nikdo obviněn.

„Vyvstalo podezření ze spáchání trestného činu. Je třeba opatřit podklady, aby mohl být učiněn závěr, zda byly naplněny zákonné znaky trestného činu, či nikoliv,“ uvedl k zásahu. 

„Státní zastupitelství vychází ze zcela absurdního předpokladu, že paní místopředsedkyně mohla být jmenována do své funkce v rozporu s energetickým zákonem, a tím, že ji paní předsedkyně (Alena Vitásková, pozn. red.) jmenovala, způsobila státu škodu ve výši jednoho platu vyplaceného paní místopředsedkyni,“ uvedl dále Chvojka a označil tento postup vyšetřovatelů za pochybení. 

ERÚ se podle Chvojky bude proti postupu policie bránit všemi prostředky. „Považujeme to za naprosté porušení nezávislosti úřadu, protože nikdo nemůže zasahovat do toho, koho paní předsedkyně jmenuje,“ řekl dále Chvojka. Úřad se kromě podání stížnosti na porušení zákona hodlá obrátit i na Evropskou unii. 

Razie probíhá v den, kdy se na úřadě sešli zástupci velkých energetických firem. „Dohadujeme ceny energií na další roky. Policie svým zákrokem paralyzovala činnost úřadu v době, kdy se to nejméně hodí. Domníváme se, že to není náhoda,“ nešetřil mluvčí ERÚ policii. 

Účelové načasování dozorující státní zástupce rozhodně odmítl. „Já neznám program činnosti Energetického regulačního úřadu. Podával jsem podnět soudu na povolení prohlídky jiných prostor a pozemků a soud tomuto návrhu vyhověl, takže policejní orgán koná zcela v souladu se zákonem,“ konstatoval Špelda.  

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková podle Chvojky od rána spolupracuje s policií. Renata Vesecká měla jednání, ale před jedenáctou hodinou již zamířila zpět do úřadu. „Můžu zprostředkovat její osobní názor, že je to fraška,“ řekl odpoledne Chvojka ČTK.

Vitásková svou náměstkyni jmenovala do funkce v listopadu 2014 (více zde). Vesecká v té době měla soukromou advokátní praxi. V letech 2005 až 2010 pracovala jako nejvyšší státní zástupkyně. Patří mezi lidi, které bývalá ministryně spravedlnosti a dnes poslankyně Marie Benešová (ČSSD) označila za justiční mafii (čtěte zde). 

Předsedkyně úřadu Vitásková v současné době čelí trestnímu stíhání za údajné pochybení při vydání dvou licencí na solární elektrárny (více zde). Podle obžaloby způsobila státu škodu ve výši dvou miliard korun. Vitásková vinu odmítá, žádné nezákonné rozhodnutí prý neučinila. Případem se zabývá Krajský soud v Brně. 


Video