Princ rozhádal soud, ministerstvo a policii

  17:03aktualizováno  17:03
Konec kauzy katarského prince Hámida bin Abdal Sáního stíhaného za sex s nezletilými dívkami se komplikuje. Soud zpochybnil oprávnění ministra spravedlnosti předat případ do Kataru bez jeho předchozího návrhu. Policie a ministerstvo se zase přou kvůli předání trestního spisu.
Vězení

Vězení - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Policejnímu prezidiu se nelíbí slova mluvčího ministerstva Petra Dimuna pronesená v pondělí v televizi Nova. "Jak v Divokém západu, prakticky jaksi přepadli ministerstvo spravedlnosti, my nemáme co skrývat," řekl tehdy o policistech Dimun.

To ale není podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové pravda. "Jak vyplývá ze zprávy ČTK z téhož dne, mluvčí argumentuje tím, že se policisté 'odmítli legitimovat, což je povinností každého při vstupu do budovy jakéhokoliv ministerstva a domáhali se spisu přesto, že nebyl přítomen odpovědný pracovník," cituje Kosinová.

Dimun tehdy dodal, že policisté získali spis až při druhé návštěvě úřadu, kdy se už podle něho chovali o řád slušněji. - více zde

Policisté ale podle Kosinové řádně prokázali svoji příslušnost k policii všem kompetentním lidem na ministerstvu při své první i druhé návštěvě. Pokud tak neučinili při vstupu do budovy, tak jen proto, že je k tomu nikdo nevyzval, dodala.

Po ministerstvu se pohybovali pouze za doprovodu jeho pracovníků. Pokud kontaktovali více úředníků, tak jen proto, že se zaměstnancům úřadu nedařilo spis najít, ujišťuje Kosinová.

"Musíme uvést, že za nestandardní naopak považujeme chování tiskového mluvčího, který slovně napadal policisty pro jejich požadavek o vydání spisu vůči nekompetentním pracovníkům ministerstva," podotkla mluvčí.

Připomněla, že podle platné právní úpravy je ale povinen vydat věc důležitou pro trestní řízení každý, kdo ji má u sebe a tato povinnost není omezena jen na vedoucí pracovníky.

Na závěr poznamenala, že to byl právě Dimun, který před několika dny vítal, že postup ministerstva ve vydání katarského prince se prošetří. "A byl to právě tiskový mluvčí, který atmosféru neochoty namísto spolupráce když ne způsobil, tak alespoň navodil," uzavřela Kosinová.

Dimun:Černá není bílá
"Já jsem u toho byl a nikdo mě nepřesvědčí, že bílá je černá a černá, že je bílá," reagoval na policejní výhrady Dimun.

"Pokud si někdo myslí, že nestandardní jednání je takové, kdy policisté se nelegitimují, dostaví se na ministerstvo, okamžitě se dožadují spisu, který ministerstvo potřebuje pro výkon své kompetence, aniž by řádně zdůvodnili svoji žádost a řádně dali ministerstvu čas, aby si opatřilo kopii, tak takové jednání budu stále považovat za nestandardní," trvá na svém ministerský mluvčí.

Policie podle něho kontaktovala příslušného náměstka ministra poprvé v pátek v noci. Podruhé přišli kriminalisté na ministerstvo bez předchozího upozornění v pondělí a dožadovali se spisu.

"My ten spis potřebujeme k probíhajícímu řízení. Jsme v postavení soudu, který je oprávněný jim odmítnout spis vydat, protože probíhá řízení a minimálně u ministerstva by měli dopředu poskytnout čas, abychom si udělali kopii a ten spis jim předali," vysvětlil Dimun.
 
Kriminalisté prý poskytli pracovníkům ministerstva na opakovanou žádost  pouze služební čísla. "V úředním zápisu od justiční stráže je uvedeno, že nesdělili od jakého jsou útvaru a my jsme v té chvíli nevěděli, zda to jsou, či nejsou policisté," podotkl.
 
U soudu se už několikrát stalo, že se spisu domáhali falešní policisté, dodal Dimun.

Soud: Ministr nemůže kauzu předat sám
Soud pro Prahu 2, od kterého se očekávalo, že přeruší trestní řízení a umožní vydat Sáního do Kataru, nyní zpochybnil oprávnění ministra spravedlnosti Pavla Němce.

"Jediným orgánem, který je oprávněn navrhnout předání případu do cizí země, je orgán, který vede řízení, v tomto případě soud. Ministerstvo zde funguje jen jako jakási servisní organizace, která zprostředkuje komunikaci," řekla ČTK soudkyně Monika Křikavová.

Uvedla, že se ještě nesetkala s tím, aby ministr předal případ do ciziny bez návrhu soudu a navíc z podnětu zahraničních orgánů.

S názorem ministerstva, podle kterého je tento postup možný, nesouhlasí. "Při takovém výkladu dochází k protiprávnímu odnětí zákonného soudce a soudní moc není nezávislá, ale závislá na moci výkonné a případně i na orgánech cizího státu," tvrdí Křikavová.

Křikavová očekává, že věc dojde až k Nejvyššímu soudu, který by mohl pro příště sjednotit dnes rozdílné právní názory.

Hámid bin Abdal Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Unionistický ministr Němec nedávno rozhodl, že bude případ předán do Sáního rodné země. Katar se zavázal, že bude ve stíhání prince pokračovat. - více zde

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Kvůli tragickému pádu sochy na dítě policie obvinila šéfku muzea i firmu

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Loni v září na řezbářském symposiu ve Svitavách usmrtila padající dřevěná socha dítě. Policie nyní kvůli neštěstí...

Na Příbramsku se pobodali dva mladíci, oba skončili v nemocnici

Ilustrační snímek

Středočeská policie řeší potyčku mezi dvěma mladíky v obci Bohutín u Příbrami. Odehrála se ve čtvrtek večer, pro...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz