Prezident papežovu prosbu odmítl

  20:57aktualizováno  20:57
Americký viceprezident Richard Cheney dnes odmítl prosbu papeže Jana Pavla II. o omilostnění oklahomského atentátníka Timothyho McVeigha odsouzeného k trestu smrti. "Myslím, že pokud si nějaký člověk zasloužil být popraven, pak je to pravděpodobně Timothy McVeigh," řekl Cheney v rozhovoru pro televizní společnost Fox. Papež požádal o omilostnění pachatele atentátu na budovu federálního úřadu v Oklahoma City z roku 1995, při němž zahynulo 168 lidí, minulý týden dopisem adresovaným americkému prezidentovi Georgi Bushovi.

Prezident však nemá podle své mluvčí Claire Buchananové právní možnost atentátníka omilostnit, protože McVeigh promeškal lhůtu k podání žádosti o milost.

Bush podle Buchananové kromě toho neměl vůbec v úmyslu McVeigha omilostnit. Bývalý texaský guvernér je totiž znám jako rozhodný obhájce trestu smrti.

Papež se už v minulosti několikrát zasazoval o milost pro odsouzence k trestu smrti v USA i dalších státech a důrazně se stavěl proti hrdelnímu trestu. McVeigh bude popraven smrtící injekcí 16. května ve federální věznici Terre Haute ve státě Indiana.

Poprava v přímém přenosu

Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft povolil rodinám obětí pumového  atentátu na budovu federálních úřadů v Oklahoma City v roce 1995 sledovat v přímém přenosu  popravu útočníka stanovenou na 16. května. Timothy McVeigh se k atentátu, při němž zemřelo 168 lidí a na 600 bylo zraněno, u soudu přiznal. Byl v roce 1997 odsouzen k trestu smrti.

Oběti atentátu připomíná na místě výbuchu v Oklahoma City památník. Ten je složen ze 168 prázdných bronzových a žulových židlí.

McVeigh svůj čin vysvětlil tím, že se chtěl pomstít za útok agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na farmu davidiánské sekty v roce 1993 v Texasu, při kterém zahynulo 90 lidí včetně 17 dětí. Odmítl možnosti odvolání a požádal o co nejrychlejší popravu.

Poprava zavedením smrtelné látky injekcí se uskuteční stovky kilometrů od Oklahoma City ve federální věznici Terre Haute ve státě Indiana. Účastnit se jí podle zákona smí jen osm osob. O shlédnutí popravy v rámci uzavřeného televizního okruhu požádalo 250 příbuzných obětí.

Ministr se rozhodl omezit přímý přenos na okamžiky přípravy a vpichu smrtící látky, aby pozůstalí nemohli uslyšet případná poslední slova odsouzence, který je hrdý na svůj čin.

Poprava mohla být i na internetu
Floridská zábavní skupina Entertainment Network Inc. (ENI) nabídla americkým úřadům uskutečnění přímého přenosu McVeighovy popravy  na své internetové stránce.

Jak ENI oznámila, nabídla písemně vězeňské správě přímý přenos McVeighovy popravy na internetu, aby tak americká veřejnost mohla být "přítomna" konečnému dějství této děsivé tragédie.

Za přístup na internetovou stránku ENI by se mělo v den popravy platit 1,95 dolaru, aby se omezil počet nezletilých diváků. Takto získané finance chce ENI věnovat na fond určený pro pomoc pozůstalým po obětech atentátu.

Ředitel ENI David Marshlack zároveň poukázal na McVeighovu žádost, aby jeho popravu vysílala v přímém přenosu televize.

"Umožněte skutečně veřejnou popravu - povolte veřejné vysílání," napsal odsouzenec v dopise, který 11. února zveřejnil list The Sunday Oklahoman.

McVeigh v něm dále zpochybnil nařízení, podle něhož exekuci může přihlížet pouze omezený počet pozůstalých obětí. Podle ředitelství indianské věznice se zájem o exekuci McVeigha naprosto vymyká běžné praxi, dosud ho projevilo přes 250 osob.

Výkonu trestu smrti v Terre Haute se obvykle účastní maximálně osm příbuzných obětí a omezený počet novinářů, prokurátorů, advokátů, duchovních a příbuzných či přátel odsouzence. Správa věznice už proto s McVeighovým souhlasem povolila vysílání jeho popravy na vnitřním vězeňském televizním okruhu.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásá, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Lžíce bagru podrazila dělníkům žebříky, jeden spadl ze čtyřmetrové výšky

Traktorbagr (ilustrační snímek).

Velkou smůlu měl dělník, který s kolegou v Přerově zavěšoval kabel na několikametrový sloup. Lžíce bagru, s jejíž...

VIDEO: Odpojený přívěs ujížděl po okruhu, majitele dohnal a naboural

Odpojený karavan ujížděl po Pražském okruhu

Hlídkující policisty na Pražském okruhu překvapil o víkendu karavan, který nebyl připojený k žádnému autu. Než stihli...

Najdete na iDNES.cz