Před padesáti lety u Stéblové zahynulo přes 100 lidí při vlakovém neštěstí

  6:52aktualizováno  6:52
Bylo typické nevýrazné podzimní odpoledne. Mnoha lidem z vlaků mezi Stéblovou a Pardubicemi a jejich příbuzným však 14. listopad 1960 změnil život. Právě tady se před padesáti lety stala největší železniční katastrofa země v dějinách. Při neštěstí zahynulo 118 lidí, dalších 106 bylo zraněno.

Jak se to mohlo stát? Ze zastávky ve Stéblové vyjel osobní vlak od Hradce Králové tažený parní lokomotivou, aniž by počkal, až bude moci na jednokolejné trati směrem na Pardubice vystřídat motorový osobní vlak.

Parní vlak měl totiž ve tři čtvrtě na šest večer čekat ve Stéblové na vlakový spoj od Pardubic a najet na jeho kolej. Náhle však dal průvodčí znamení a těžká lokomotiva se dala do pohybu dřív, než do stanice přijel motorák od Pardubic. Z domku vyběhl polekaný výpravčí, který se marně snažil soupravu doběhnout a zastavit. Vlak už nabíral rychlost, a tak ho nedokázal dohnat ani výhybkář na kole.

Přečtěte si vzpomínky muže, který přežil

Poslední šancí alespoň zmírnit důsledky blížící se katastrofy bylo zastavit plně obsazený vlak od Pardubic na stanovišti kousek za Stéblovou. Telefonát ale přišel pozdě. Katastrofa byla neodvratná. Patnáct set metrů za Stéblovou se oba vlaky srazily. Vlak s parní lokomotivou jel rychlostí 55 kilometrů v hodině, motorák od Pardubic šedesátikilometrovou.

Zranění leželi v nemocnici i na chodbách

Těžká parní lokomotiva rozdrtila pět ze šesti vozů motorového vlaku. Náraz zdemoloval také dva vozy z druhého vlaku, ostatní vagony přečkaly srážku s lehčími následky. Přední motorový vůz byl zdvižen vzhůru na čelo parní lokomotivy, strojvedoucí okamžitě zahynul.

Trosky vlaků z neštěstí u StéblovéTrosky vlaků z neštěstí u Stéblové

Kromě obětí, které zahynuly při srážce vlaků, také mnoho lidí uhořelo. Žhavé uhlí z lokomotivy totiž spadalo na naftu unikající z motorového vlaku. "Kdyby se to podařilo uhasit, řada lidí by se zachránila. Všichni jsme však byli rádi, že hoří, že je alespoň nějaké světlo a určitý přehled na místě tragédie," říká Jaroslav Peterka, který seděl ve vlaku od Hradce a pomáhal vyprošťovat raněné.

Spousta lidí se pak vydala po kolejích směrem do Pardubic. Na místo přijeli hasiči, lidé z vlaku chtěli domů. "Nám se nic nestalo, vydaly jsme se s kamarádkou po kolejích domů jako další lidé. Pamatuju si, že jsme na místě nechaly šátky, aby bylo čím obvazovat raněné," vzpomíná další pamětnice, Milada Dalecká.

Protože pracovala v nemocniční lékárně, viděla, jak těžce nemocnice odolává náporu zraněných. Ti leželi na chodbách na spartakiádních lůžkách, protože v pokojích už nebylo místo.

Tryzna za zemřelé nakonec z politických důvodů nebyla

Soudní vyšetřování nehody se táhlo dlouho, mezi lidmi se hned povídalo, že za odjezd vlaku může průvodčí, od něhož vzešel signál k odjezdu. "Průvodčí dříve nosili na prsou zelené armádní baterky, u kterých se posouváním knoflíků dala měnit barva světla. Průvodčí nevědomky zavadil o knoflík a změnil bílé světlo na zelené a…strojvůdce se rozjel," popisuje Peterka.

Vyšetřovatelé nedokázali určit konkrétního viníka nehody. Prakticky každý z železničářů ve vlaku s lokomotivou nějak porušil předpisy. Soud, který se případem v únoru 1961 zabýval, udělil strojvedoucímu, vlakvedoucímu a staršímu průvodčímu tresty odnětí svobody v rozmezí od čtyř do pěti a půl roku.

Za velký počet obětí se plánovala smuteční tryzna, ale nakonec z ní sešlo. Medializace potíží na dráze nehrála do karet vládnoucí komunistické straně. Přesto poslal projev soustrasti i sovětský vůdce N. S. Chruščov. Zprávu o neštěstí vysílala i Svobodná Evropa.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Silvestrovský požár budov na Prostějovsku zažehly jiskry z komína

Velký požár, se kterým bojovalo deset jednotek hasičů, zničil v Šubířově na...

Rozsáhlý požár, který poslední den loňského roku zničil v Šubířově na Prostějovsku rodinný dům a několik hospodářských...

Za ubití psa smetákem dostal muž podmínku, majitel se rozsudku nedožil

Soused zabil seniorovi psa

Trest dvaceti měsíců vězení s odkladem na tři roky si u okresního soudu ve Zlíně vyslechl v úterý jednačtyřicetiletý...

Cizinec dostal osm let za prodej drog, po půl roce jej zprostili obžaloby

Vazební věznice Hradec Králové

Loni v létě uložil senát českobudějovického krajského soudu pětačtyřicetiletému Vietnamci osm let vězení za výrobu a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz