Policie vyšetřuje korupci na radnici

  • 7
Brno - Policie obvinila zaměstnance bytového odboru úřadu městské části Brno-střed, že vzal úplatek kvůli pronájmu nebytových prostor. "Obvinění mu bylo sděleno už asi před dvěma měsíci," uvedla Ivana Zelenáková, mluvčí pražského policejního prezidia. Podrobnější informace však od odpovědného pracovníka brněnské expozitury útvaru pro odhalování korupce nezjistila, protože policista je právě na dovolené.

Lidé z vedení úřadu Brno-střed však v úterý tvrdili, že o žádném podobném obvinění neví. "Nikdo mě nekontaktoval, nevím o tom nic," řekl starosta Josef Kameníček (ODS). Stejně odpověděl i místostarosta Marek Roháček (US-DEU) a tajemník úřadu Radovan Novotný.

Budou další obvinění?
Obviněný úředník je však možná pouze špičkou ledovce. Člověk velmi dobře obeznámený s poměry na radnici, který se v obavách o rodinu bojí zveřejnit své jméno, tvrdí, že policie zkoumá, zda úplatky nevyžadují také další úředníci. Do korupce jsou podle tohoto zdroje zapleteni vysocí úředníci a také vedení radnice.

"Je to úplný nesmysl, nedovedu si představit, že by to byla pravda," reagoval na tuto informaci tajemník Novotný. "Ať člověk, který to tvrdí, přijde a půjdeme spolu na policii," dodal. Podle Novotného prodejní místa nepřidělují úředníci, ale komise tvořená několika zastupiteli.

Také mluvčí policistů Dagmar Bartoníková a Jana Kozárová řekly, že kriminální služba se ničím podobným nezabývá.

Stánkař popsal obvyklý postup
Zdroj však tvrdí, že je o vyšetřování informován. "Ne všichni policisté musí o vyšetřování vědět," dodal. Podle něj jde hlavně o úplatky kvůli stánkovému prodeji na území největší brněnské čtvrti.

Jeho popis mechanismu předávání tohoto "všimného" se téměř shoduje s přiznáním jednoho ze stánkářů, který prozradil, že dává peníze navíc, aby na jednom z brněnských náměstí mohl podnikat.

Podle obou městská část vybere od prodejců oficiální sumu, kterou si nechá poslat na účet. Zároveň ale mezi úředníky a stánkaři funguje prostředník, který je pověřen výběrem dalších peněz v hotovosti, jež jdou přímo do kapes úředníků.

"Měsíčně platím úřadu dvanáct tisíc za stánek, dalších šest tisíc odevzdám na ruku prostředníkovi," uvedla žena, která provozuje několik stánků s oblečením. Jenom ze stánků například na Římském náměstí by si tak úředníci přilepšili měsíčně nejméně o sto tisíc korun navíc.

Podle zdroje MF DNES jsou nejlukrativnější Velikonoce a Vánoce, kdy o prodejní místo v centru města mají zájem desítky lidí.

Vedení radnice: O ničem nevíme
Také další lidé z vedení radnice však stejně jako tajemník Novotný říkají, že o žádné korupci nic neví.

"Stánkaři si mi občas stěžují, hovoří se mnou ale o jiných problémech, tohle mi nikdo neříkal a trochu mě to zlobí," uvedl starosta Kameníček. Jak by korupci řešil, ale neví. "Kdybych o tom věděl, ty, kdo by mi o tom řekli, bych neprozradil," uvedl starosta.

"Řekněte mi, jací úředníci berou úplatky, a já je vyhodím," prohlásil místostarosta Roháček. "Ať ten člověk, který o úplatcích ví, přijde a řekne nám to," dodal.

Že je korupce na radnici do jisté míry možná, připustil pouze místostarosta Josef Pelikán (KDU-ČSL). "Mohu k tomu říct, že pravděpodobně existují v mechanismech povolování stánkového prodeje systémové nedostatky, které by mohly umožňovat takovýto parazitismus. Tím netvrdím, že to tak je. Jestliže nemají občané v sobě dost odvahy, aby se vzepřeli takovým praktikám, tak toto jejich slabošství bude pomáhat i nadále tomu, že se věci k lepšímu hýbat nebudou," uvedl Pelikán. "Já v úplatcích nejedu v žádném případě."

Podle brněnského advokáta Tomáše Rašovského postihuje zákon korupci přísně. "Pokud se korupce prokáže, může za ni úředník nebo veřejný činitel dostat trest dva až pět let odnětí svobody," uvedl Rašovský.

,

Video