Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Kriminalisté kvůli vraždám odebírají DNA všem obyvatelům vesnice

  13:41
V Koněšíně na Třebíčsku, vsi s pěti stovkami obyvatel, se stala v červnu dvojnásobná vražda. Pachatel, který ubodal partnerský pár seniorů, stále uniká. Kriminalisté proto přistoupili k metodě plošného screeningu DNA, kterou využívají jen výjimečně. Zkoumají geny všem obyvatelům.

V Koněšíně na Třebíčsku zavraždili starší pár. Na snímku uprostřed dům, v němž těla našla vnučka zavražděného muže. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Koněšínská dvojnásobná vražda z letošního června dosud nemá rozluštění a ve vsi je čím dál větší napětí. I proto, že kriminalisté přistoupili k poměrně netradičnímu kroku.

Použití plošného screeningu DNA

Pomohl při odhalení vraždy Barbory Němečkové v Kmětiněvsi na Kladensku. Kriminalisté odebrali 700 vzorků.

Naopak zatím bez úspěchu je vyšetřování vraždy Soni Illeové z Jindřichova Hradce, kterou někdo zabil v roce 2009. Odebráno bylo přes 100 vzorků.

Berou lidem s trvalým pobytem v obci vzorky DNA podobně, jako to udělali před osmi lety v Kmetiněvsi na Kladensku. Tam plošný sběr sedmi set stěrů nakonec vedl k usvědčení čtrnáctiletého hocha z vraždy o rok mladší spolužačky.

Plošný screening DNA používají vyšetřovatelé podle mluvčí Kriminalistického ústavu Policie ČR v Praze Petry Srnkové jen naprosto výjimečně.

Bližší komentáře zatím od kriminalistů čekat nelze. "Striktně odmítáme sdělit jakékoli detaily z vyšetřování, abychom nenahráli informace vrahovi. Nebudeme tedy potvrzovat ani vyvracet, že odebíráme vzorky DNA, nebudeme ani uvádět číslo, kolik jich případně máme," vysvětlila mluvčí krajské policie na Vysočině Dana Čírtková.

Nechtěla ani naznačit, zda kriminalisté mají podezřelé a blíží se k uzavření případu. Obecně lze říct pouze to, že po pachateli pátrají v nejbližším okolí, mezi příbuznými, zkoumají, zda to byl nahodilý čin, nebo promyšlená akce.

Sebrali i chlapy, kteří se poškrábali cestou z hospody

Dvojnásobná vražda se stala v noci na 17. června. Někdo ubodal partnerský pár seniorů v jejich domku v jedné z ulic na okraji vsi.

"Odebrali DNA desetileté vnučce i dědovi, kterému je 90 let," prozradil jeden z místních. Další žena vylíčila, že pro stěr si za jejím manželem policisté zajeli do jeho zaměstnání v Budišově. "Stěr brali i mně," potvrdila starostka Koněšína Hana Žáková.

Boční vstup k domu v Koněšíně, v němž někdo zavraždil dva seniory.

Ve vsi panuje čím dál horší atmosféra. "Mluví se o tom, že policajti našli nějaký biologický materiál za nehty zavražděných. Taky se tu hodně vyptávali, jestli jsme neviděli někoho poškrábaného," popsal další ze sousedů.

"Kamarád se synem šli z hospody té noci, kdy se to stalo, proletěli šípkovým keřem, jak měli upito, byli celí dodření a hned šli na paškál," prohodil soused mrtvého páru a dodal, že jestli je to nějaký místní chlap, chodí mezi lidmi a cynicky sleduje, jak se odebírá DNA, tak to musí být blázen.

"Policajti to berou na přeskáčku, připadá mi, že už něco mají a jen vyčkávají, až ten paskřivec udělá chybu," dodal soused, který oba zavražděné znal. Podle něj partnerský pár nedlouho před vraždou přepsal své majetky na mladší příbuzné, přičemž zavražděný muž byl díky vysokému důchodu při penězích a netajil se tím.

Stopy znehodnotilo množství lidí na místě činu

Brutální vražda, jakou kriminalisté na Vysočině dlouho nepamatují, se stala v noci, kdy se hrálo mistrovství Evropy ve fotbale, zápas České republiky s Polskem. Za vsí to "tepalo" až do brzkých ranních hodin ve dvou hospodách. Ulicí, kde žily oběti vraha, chodily celou noc hloučky lidí jak na fotbal, tak do nedaleké chatové oblasti.

V Koněšíně na Třebíčsku někdo zavraždil dva seniory.

Policisté odmítají upřesnit odhad patologa, kdy ke dvěma vraždám v Koněšíně došlo. Těla objevila vnučka zavražděného muže druhý den v neděli 17. června po poledni.

Patrně došlo ke značnému znehodnocení stop, protože ještě před příjezdem policistů se uvnitř domu objevila spousta lidí: další dvě příbuzné, jejich partneři a další množství lidí.

Vyděšení příbuzní je zavolali na pomoc, doufali, že se dá ještě něco zachránit. Policisté pak dlouho prohledávali okolí včetně vodních ploch a hledali vražednou zbraň.

Dcera zavražděné ženy sousedům bezprostředně po hrůzném nálezu řekla, že v domě není s ničím hnuté, že se údajně nic neztratilo. Podle jejích slov musel vrah dobře znát zadní přístup do domu i jeho interiér, podle sousedů v noci nebylo slyšet ani štěkání psa.

"Oni měli doma všechno ‚pünktlich‘. Mrtvá paní nosila hodně zlatých přívěsků, všechno prý ale zůstalo, jak bylo, nikdo jí nic nesebral. To nám hned řekla její dcera, když vyšla úplně vyřízená z baráku," popsal soused. Podle jeho slov se kriminálka do domku vrací nejméně jednou týdně. Například minulý týden policisté vynášeli zkažené věci z mrazáků.

Analýza stěru je rychlá, trvá jen pár hodin

Genetici Kriminalistického ústavu Praha v případu vraždy dívky z Kmetiněvsi v roce 2004 nakonec analyzovali 700 vzorků, které kriminalisté odebírali nejprve od dobrovolných dárců, přičemž okruh osob postupně rozšířili i na chlapce mladší patnácti let.

V této skupině nakonec našli vraha. "Shoda profilu DNA ze stopy zajištěné na místě činu se shodovala s profilem analyzovaným až ze vzorku číslo 632. Ten patřil nezletilému spolužákovi oběti," upřesnila mluvčí ústavu Petra Srnková.

Naopak ani plošný screening DNA nepřispěl k objasnění vraždy Soni Illeové, která se stala v roce 2009 v Jindřichově Hradci. Kriminalisté odebrali více než stovku vzorků, ale žádný se neshodoval se stopami zajištěnými na místě. Vraždu vedou jako nedořešenou.

DNA má každý jedinec naprosto jedinečnou. Neshodují se ani geny jednovaječných dvojčat. K odběru srovnávacího biologického vzorku se využívá speciální odběrový tampon, kterým se vytře vnitřní strana tváře.

Analýza stěru v laboratoři trvá asi čtyři až osm hodin - tedy je relativně rychlá, protože jde o neporušený, standardní biologický materiál.

"Jiné je to u stop zajištěných na místě činu, zejména u plošných stěrů z míst, kterých se pachatel mohl pravděpodobně dotknout. Zde nikdy nevíme, jaké množství biologického materiálu na místě zanechal a jak je kvalitní," doplnila Srnková.

Koněšín na Třebíčsku, kde v červnu došlo k dvojnásobné vraždě.

Koněšín na Třebíčsku, kde v červnu došlo k dvojnásobné vraždě.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Čím se vozí ministři. Jedno až dvě služební auta, Bartoš má až čtyři

Premium Většina ministrů bez ochranky má dvě služební auta. Jedno resortní a jedno zapůjčené. Ti chránění pak mají zajištěnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drony zasáhly obytné domy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, tvrdí Rusové

Sledujeme online Bezpilotní letouny v úterý ráno zasáhly tři obytné budovy v Moskvě. Dva lidé se zranili, domy byly jen lehce poškozeny....

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Neprokázalo se, že rypadlo obsadili tihle lidé, zamítl soud žalobu těžařů

Okresní soud v Mostě zamítl žalobu společnosti Vršanská uhelná na osm lidí žalovaných za obsazení rypadla lomu Vršany u...

Nandu pampový tři týdny běhá po polích u Olomouce, chystá se jeho odchyt

Policie pátrá po majiteli pštrosovitého ptáka, který už několik dnů pobíhá po louce v okolí Chomoutova u Olomouce a...

Auto s migranty celníkům ujíždělo 20 kilometrů, řidič pak utekl do lesa

Policisté a celníci na Vysočině v uplynulých dnech zadrželi desítky nelegálních migrantů. Nejvíce práce měli v úterý...

Řidič se kolem policistů prohnal rychlostí 226 km/h, neměl ani dálniční známku

Policisté z dálničního oddělení Městec se minulou sobotu na dálnici D35 zaměřili na dodržování nejvyšší dovolené...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....