Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Kriminalisté kvůli vraždám odebírají DNA všem obyvatelům vesnice

  13:41aktualizováno  13:41
V Koněšíně na Třebíčsku, vsi s pěti stovkami obyvatel, se stala v červnu dvojnásobná vražda. Pachatel, který ubodal partnerský pár seniorů, stále uniká. Kriminalisté proto přistoupili k metodě plošného screeningu DNA, kterou využívají jen výjimečně. Zkoumají geny všem obyvatelům.

V Koněšíně na Třebíčsku zavraždili starší pár. Na snímku uprostřed dům, v němž těla našla vnučka zavražděného muže. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Koněšínská dvojnásobná vražda z letošního června dosud nemá rozluštění a ve vsi je čím dál větší napětí. I proto, že kriminalisté přistoupili k poměrně netradičnímu kroku.

Použití plošného screeningu DNA

Pomohl při odhalení vraždy Barbory Němečkové v Kmětiněvsi na Kladensku. Kriminalisté odebrali 700 vzorků.

Naopak zatím bez úspěchu je vyšetřování vraždy Soni Illeové z Jindřichova Hradce, kterou někdo zabil v roce 2009. Odebráno bylo přes 100 vzorků.

Berou lidem s trvalým pobytem v obci vzorky DNA podobně, jako to udělali před osmi lety v Kmetiněvsi na Kladensku. Tam plošný sběr sedmi set stěrů nakonec vedl k usvědčení čtrnáctiletého hocha z vraždy o rok mladší spolužačky.

Plošný screening DNA používají vyšetřovatelé podle mluvčí Kriminalistického ústavu Policie ČR v Praze Petry Srnkové jen naprosto výjimečně.

Bližší komentáře zatím od kriminalistů čekat nelze. "Striktně odmítáme sdělit jakékoli detaily z vyšetřování, abychom nenahráli informace vrahovi. Nebudeme tedy potvrzovat ani vyvracet, že odebíráme vzorky DNA, nebudeme ani uvádět číslo, kolik jich případně máme," vysvětlila mluvčí krajské policie na Vysočině Dana Čírtková.

Nechtěla ani naznačit, zda kriminalisté mají podezřelé a blíží se k uzavření případu. Obecně lze říct pouze to, že po pachateli pátrají v nejbližším okolí, mezi příbuznými, zkoumají, zda to byl nahodilý čin, nebo promyšlená akce.

Sebrali i chlapy, kteří se poškrábali cestou z hospody

Dvojnásobná vražda se stala v noci na 17. června. Někdo ubodal partnerský pár seniorů v jejich domku v jedné z ulic na okraji vsi.

"Odebrali DNA desetileté vnučce i dědovi, kterému je 90 let," prozradil jeden z místních. Další žena vylíčila, že pro stěr si za jejím manželem policisté zajeli do jeho zaměstnání v Budišově. "Stěr brali i mně," potvrdila starostka Koněšína Hana Žáková.

Boční vstup k domu v Koněšíně, v němž někdo zavraždil dva seniory.

Boční vstup k domu v Koněšíně, v němž někdo zavraždil dva seniory.

Ve vsi panuje čím dál horší atmosféra. "Mluví se o tom, že policajti našli nějaký biologický materiál za nehty zavražděných. Taky se tu hodně vyptávali, jestli jsme neviděli někoho poškrábaného," popsal další ze sousedů.

"Kamarád se synem šli z hospody té noci, kdy se to stalo, proletěli šípkovým keřem, jak měli upito, byli celí dodření a hned šli na paškál," prohodil soused mrtvého páru a dodal, že jestli je to nějaký místní chlap, chodí mezi lidmi a cynicky sleduje, jak se odebírá DNA, tak to musí být blázen.

"Policajti to berou na přeskáčku, připadá mi, že už něco mají a jen vyčkávají, až ten paskřivec udělá chybu," dodal soused, který oba zavražděné znal. Podle něj partnerský pár nedlouho před vraždou přepsal své majetky na mladší příbuzné, přičemž zavražděný muž byl díky vysokému důchodu při penězích a netajil se tím.

Stopy znehodnotilo množství lidí na místě činu

Brutální vražda, jakou kriminalisté na Vysočině dlouho nepamatují, se stala v noci, kdy se hrálo mistrovství Evropy ve fotbale, zápas České republiky s Polskem. Za vsí to "tepalo" až do brzkých ranních hodin ve dvou hospodách. Ulicí, kde žily oběti vraha, chodily celou noc hloučky lidí jak na fotbal, tak do nedaleké chatové oblasti.

V Koněšíně Třebíčsku někdo o víkendu zavraždil dva seniory.

V Koněšíně na Třebíčsku někdo zavraždil dva seniory.

Policisté odmítají upřesnit odhad patologa, kdy ke dvěma vraždám v Koněšíně došlo. Těla objevila vnučka zavražděného muže druhý den v neděli 17. června po poledni.

Patrně došlo ke značnému znehodnocení stop, protože ještě před příjezdem policistů se uvnitř domu objevila spousta lidí: další dvě příbuzné, jejich partneři a další množství lidí.

Vyděšení příbuzní je zavolali na pomoc, doufali, že se dá ještě něco zachránit. Policisté pak dlouho prohledávali okolí včetně vodních ploch a hledali vražednou zbraň.

Dcera zavražděné ženy sousedům bezprostředně po hrůzném nálezu řekla, že v domě není s ničím hnuté, že se údajně nic neztratilo. Podle jejích slov musel vrah dobře znát zadní přístup do domu i jeho interiér, podle sousedů v noci nebylo slyšet ani štěkání psa.

"Oni měli doma všechno ‚pünktlich‘. Mrtvá paní nosila hodně zlatých přívěsků, všechno prý ale zůstalo, jak bylo, nikdo jí nic nesebral. To nám hned řekla její dcera, když vyšla úplně vyřízená z baráku," popsal soused. Podle jeho slov se kriminálka do domku vrací nejméně jednou týdně. Například minulý týden policisté vynášeli zkažené věci z mrazáků.

Analýza stěru je rychlá, trvá jen pár hodin

Genetici Kriminalistického ústavu Praha v případu vraždy dívky z Kmetiněvsi v roce 2004 nakonec analyzovali 700 vzorků, které kriminalisté odebírali nejprve od dobrovolných dárců, přičemž okruh osob postupně rozšířili i na chlapce mladší patnácti let.

V této skupině nakonec našli vraha. "Shoda profilu DNA ze stopy zajištěné na místě činu se shodovala s profilem analyzovaným až ze vzorku číslo 632. Ten patřil nezletilému spolužákovi oběti," upřesnila mluvčí ústavu Petra Srnková.

Naopak ani plošný screening DNA nepřispěl k objasnění vraždy Soni Illeové, která se stala v roce 2009 v Jindřichově Hradci. Kriminalisté odebrali více než stovku vzorků, ale žádný se neshodoval se stopami zajištěnými na místě. Vraždu vedou jako nedořešenou.

DNA má každý jedinec naprosto jedinečnou. Neshodují se ani geny jednovaječných dvojčat. K odběru srovnávacího biologického vzorku se využívá speciální odběrový tampon, kterým se vytře vnitřní strana tváře.

Analýza stěru v laboratoři trvá asi čtyři až osm hodin - tedy je relativně rychlá, protože jde o neporušený, standardní biologický materiál.

"Jiné je to u stop zajištěných na místě činu, zejména u plošných stěrů z míst, kterých se pachatel mohl pravděpodobně dotknout. Zde nikdy nevíme, jaké množství biologického materiálu na místě zanechal a jak je kvalitní," doplnila Srnková.

Koněšín na Třebíčsku, kde v červnu došlo k dvojnásobné vraždě.

Koněšín na Třebíčsku, kde v červnu došlo k dvojnásobné vraždě.

Mohlo by vás zajímat

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil.

Demonstrace Milion chvilek

V Praze proběhla 10. prosince demonstrace proti premiérovi z důvodu obnovení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš potvrdil, že rezignovat nehodlá.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Halu s veterány za miliony někdo zapálil, policie žháře nevypátrala

Halu se dvěma desítkami historických vozidel v Hrdibořicích na Prostějovsku někdo letos v červnu zapálil úmyslně. K...

Manželka do mě strčila, přijel si postěžovat policistům opilý řidič

Policistům v Domažlicích si přijel na služebnu postěžovat muž, že ho fyzicky napadla jeho manželka. Oznámil, že do něj...

Muž se vloupal do zamčeného stánku na vánočních trzích, ukradl notebook

Jeden z prodejních stánků v centru Brna si o víkendu vyhlédl devatenáctiletý muž. Poté, co se do něho silou vloupal,...

Kvůli divočákovi bouralo na D11 několik aut, škoda se odhaduje na sto tisíc

Řidiče na dálnici D11 zaskočilo v neděli večer zbloudilé divoké prase. Na silnici vběhlo jedním z exitů na Nymbursku a...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz