Marek Radimský

Marek Radimský - Ředitel psychiatrické léčebny v Brně Marek Radimský o problémech s drogami ví. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Pod okny léčebny v Brně dealeři nabízejí pervitin

  • 1
Chtěl se zbavit závislosti na alkoholu a drogách. Jenže v parku léčebny v brněnských Černovicích potkal dealera a koupil si pervitin. Pětadvacetiletý mladík z Vyškovska to své rodině přiznal před několika dny. Těsně před tím, než se do léčebny znovu dobrovolně vrátil.

"Než se začal vloni v létě léčit, bral pervitin asi rok, navíc hodně pil. Byli jsme rádi, když se rozhodl se závislostí skoncovat. Asi dva týdny poté, co opustil detoxikační oddělení s přísným režimem, nás požádal, abychom mu donesli peníze, které má doma schované," popsala sestra narkomana, která si přála zůstat v anonymitě.

Pervitin z parku
Příbuzným se sice zdála vysoká částka podezřelá, přesto mu peníze přinesli. Netušili, že mladík potkal na procházce v parku člověka, který mu nabídl pravidelný přísun drogy.

"Když se z léčebny vrátil, zdál se být v pohodě. Čtyři měsíce jsme nic netušili, pak to s ním začalo jít z kopce. Všechno nám řekl a přiznal se, že za tím člověkem jezdil do Brna dál a nakupoval u něj," dodala sestra závislého muže.

Rodina teď podle ní doufá, že mladík začne brát léčbu vážně. "Samozřejmě jsme mu zastavili přísun peněz. Ale šokovalo nás, že je něco takového na místě, kde se závislost léčí, možné," dodala mladá žena.

Vedení o všem ví
O tom, že se k pacientům mohou dostat drogy, vedení černovické psychiatrické léčebny ví. V boji proti tomu jsou však lékaři bezmocní.

"Park je neustále otevřený, chodí sem mnoho lidí i mimo návštěvní hodiny. Máme sice ochranku a kamerový systém, ale všechno se uhlídat nedá. Někteří pacienti se nám dokonce přiznali, že si o drogy zatelefonovali a nechali si je přinést," přiznal ředitel léčebny Marek Radimský.

V minulosti se radil i se zástupci ombudsmana o tom, zda odvykajícím nezakázat mobil. "Ale je to součást demokratického přístupu, psychiatrie je dnes otevřená. Ti lidé se u nás léčí z vlastní vůle. Pokud při kontrole moči zjistíme přítomnost drog v jejich těle, není to důvod, abychom je poslali domů. Stále se jim snažíme pomoci," dodal Radimský.

Pokud rodina zjistí, že pacient bere drogy i v léčebně, je podle něho nejlepší ohlásit to vedení nemocnice či policii. "Loni jsme několik takových podnětů řešili, bohužel nic konkrétního. Areálem proudí mnoho lidí, nikdy se nám nepodařilo někoho chytit při činu," poznamenala mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková.

Právě návštěvy léčených narkomanů a alkoholiků jsou hlavním zdrojem zakázaných látek za branami léčebny. "Může jít o bývalé pacienty, kteří vědí, jak to tady chodí, a přijdou známým nabídnout dávku. Pacienti si drogy vyměňují i mezi sebou. Pamatuji si dokonce případ, kdy alkohol pacientce nosila rodina a po špagátku jí ho posílala do okna," podotkl Radimský.

Kšefty podomních prodejců
Pozemek léčebny má rozlohu víc než osmnáct hektarů a závislí se v areálu volně pohybují. "Když k nám narkoman nastoupí na léčení, stráví první týden nebo dva na detoxikačním oddělení. To je uzavřené. Když telefonují, je u toho vždy někdo z personálu. Ale pak se přesunou na oddělení s volnějším režimem a pak už záleží na nich," líčí primář oddělení pro léčbu návykových poruch Jiří Pokora.

Při nástupu do léčebny pacienti podepisují prohlášení, že "odvykací kúru" nastupují dobrovolně a drogy už brát nebudou. Jejich vůle je však vystavena těžké zkoušce. Park okolo budov psychiatrické léčebny je volně přístupný i mimo návštěvní hodiny. Ostraha si sice na podezřelé existence dává pozor, ale každého odhalit nedokáže.

"Nemohou se všech ptát, zda jde na návštěvu a za kým. Dennodenně například bojujeme s podomními prodejci, kteří se v parku snaží kšeftovat s kdečím," konstatoval ředitel léčebny.


Video