Na dražbách bytů řádili pleticháři

Dáte mi deset tisíc a já se nezúčastním dražby. Byt bude váš za vyvolávací cenu. Jinak ho koupím a vystěhuji vás. S takovou nabídkou přišel v září na dražbě libereckých bytů za jednou z účastnic 37letý muž. Policisté ho na místě zatkli. Čeká ho soud, hrozí mu až dva roky vězení.

Podobně vypadají stovky jiných dražeb. "Máme podezření, že to není ojedinělý případ, podezření ale zatím prokázána nebyla," řekla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Liberec začal nemovitosti prodávat v dražbách loni na podzim. Jsou totiž podle odborníků podstatně průhlednější než třeba obálková metoda. Ne vždy to však platí.

"Pořád si myslím, že dražby jsou nejprůhlednější. Zneužít se ale jistě dá každý způsob," podotkla náměstkyně primátora Eva Kočárková. Město nehodlá podmínky pro privatizaci měnit.

"Na řadu dražeb chodili stále stejní lidé. Složili jistinu, vůbec nezasahovali do licitování a pak si jistinu zase vyzvedli a svůj nezákonný postup zopakovali v další dražbě," popisuje zkušenosti z podzimních dražeb Vlastislav Vlček ze společnosti 1. dražební.

Policie chytila muže přímo při činu
Dražby už od loňska monitorovali liberečtí policisté. Zatčení je výsledkem mnohaměsíční práce. Zásahová jednotka pak chytla muže přímo při předávání úplatku před budovou, kde se dražby konaly. Druhý den se objevil na aukcích znovu. "Hrozí mu až dva roky vězení nebo peněžitý trest," podotkla Suchánková.

Žena, kterou vydíral, nakonec byt získala za vyvolávací cenu. Po několika měsících nechce o případu mluvit. "Slíbila jsem policii, že budu o celém případu mlčet. Klidné spaní ale od té doby nemám. Nevím, jestli jsem udělala dobře, že jsem věc oznámila," podotkla.

Jak pleticháři na dražbách postupují? Podle Suchánkové se během jednoho dne zapojují obvykle do všech vyhlášených dražeb. Při první složí dražební jistinu, osloví ostatní účastníky a chtějí od nich peníze. Pokud je nedostanou, přihazují k vyvolávací ceně.

Účastník jim raději zaplatí, protože při dražbě s příhozem by přišel o více peněz, než když pletichářům předá vynucený úplatek. Po skončení dražby už jen vyzvedne jistinu a obratem ji vkládá do další dražby. Prokázat nezákonnost bývá pro policii velmi obtížné, objasněné případy se v celé republice dají spočítat na prstu jedné ruky.

Nejvíc pletichářů je na severu
I podle dražebníků je případ odhaleného vyděrače v Liberci jen špičkou ledovce. "Jsou to organizované skupiny, které systematicky objíždí dražby," upozornil ředitel 1. dražební. Zaměřují se hlavně na dražby, kde je jediný zájemce.

"Je to problém hlavně Severních Čech a Severní Moravy. Osobně jsem takové aukce zažil. Přijde jediný skutečný zájemce a spousta dalších, kteří jen spekulují," podotkl.

Pořadatelé aukcí mají proto strach, že podobné způsoby odradí od dražeb skutečné zájemce. Podle prezidenta České asociace dražebníků Miloslava Olivy navíc případů podobného vydírání přibývá. "Podle našeho etického kodexu by to měl každý dražebník co nejdříve nahlásit policii," poznamenal.

Pletichář si vydělá až 100 tisíc naráz
Policejní mluvčí vysvětlila, že velikost vynuceného úplatku závisí na ceně prodávané nemovitosti a na výši minimálního přihození. Výdělky pletichářů při jedné dražbě se pohybují od 10 tisíc do 100 tisíc korun.

Suchánková uvedla příklad - při dražbě nemovitosti s vyvolávací cenou 800 tisíc je nejmenší přihození 50 tisíc.

Na aukci přijdou pouze skuteční zájemci o nemovitost a pletichář. Pletichář chce od zájemce 50 tisíc - jinak při aukci přihodí stejnou částku k vyvolávací ceně. Zájemce by musel se svou nabídkou o jeden stupínek nahoru a cena by vzrostla o 100 tisíc.

Zájemce raději předá pleticháři vynucený úplatek. Nemovitost pak získá za oficiálních 800 tisíc a dalších 50 tisíc pro pleticháře.

,

Video