Vyvážet tkáně do zahraničí je v Česku možné, jen pokud ji u nás nikdo nepotřebuje. Ilustrační foto

Vyvážet tkáně do zahraničí je v Česku možné, jen pokud ji u nás nikdo nepotřebuje. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékařům hrozí za pašování kůže pět let vězení

  • 3
Lékaři z brněnské tkáňové banky, které policie viní z obchodování s lidskou kůží, by mohli strávit ve vězení až 5 let. Takový trest jim totiž hrozí v případě, pokud by policie prokázala, že se pašováním kůže mrtvých lidí do Holandska obohatili a peníze si nechali posílat na soukromé účty.

"Zatím to vypadá, že získali necelý milion, ale je možné, že se tato suma vyšplhá na mnohonásobně vyšší cifru," tvrdí mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Podle ní se konečná částka může vyšplhat až na osm milionů korun.

Pět obviněných zaměstnanců tkáňové banky zatím přišlo o mobilní telefony. Ty jim policie zabavila už v pátek. "Zkoumáme je pomocí počítače. Zjišťujeme stav paměti a paměť simkarty," řekla Kosinová. To vše bude sloužit ke sbírání důkazů.

Policisté shromažďují důkazy proti zdravotníkům již od loňského října, kdy zajistili zásilku kůže putující do Nizozemska. - více zde

Vedení Fakultní nemocnice Brno, pod které tkáňová banka spadá, včera dlouho rokovalo, jak zajistí chod banky. Jde totiž o malé pracoviště, které by se těžko bez tolika odborníků naráz obešlo. I proto lékaři v práci zatím zůstávají.

Lékařka: Jsem nevinná
Lékaři se zatím nařčení brání. "Neudělala jsem nic nezákonného a věřím, že svou nevinu prokážu," řekla Dagmar Havranová, která až dosud stála v čele banky.

"Diskutuje se o dvou třech lidech, kteří by ve vedení měli nahradit obviněnou lékařku, a to do té doby, než vzejde nový šéf z výběrového řízení," uvedla k tomu mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Vyvážet tkáně do zahraničí je v Česku možné, jen pokud kůži u nás nikdo nepotřebuje. Jestli to tak je, musí tkáňové banky nejdřív ověřit. To znamená, že ji musí nejdřív nabídnout všem zdravotnickým zařízením, která transplantace provádějí, a získat potvrzení, že tkáň nechtějí.

V Česku se však lidská kůže moc často nepoužívá. Podle přednosty Kliniky popáleninové medicíny v pražské nemocnici Na Vinohradech Lea Kleina lékaři využívají spíše tkáň z vepřů.

"Je to dáno historicky," říká. "V roce 1973 jsme tuto metodu v pražském popáleninovém centru vyvinuli a ona se pak rozšířila do dalších zemí střední Evropy. Jinde jsou však zvyky jiné. Třeba v Brazílii používají tkáň z obřích žab, jinde zase z ovcí," popisuje Klein.

Každá z těchto kůží má podle něho výhody i nevýhody. Neplatí, že by lidská byla nejlepší. Pro tělo pacienta, který přišel o svou vlastní kůži, je totiž jakákoliv jiná tkáň cizí.

"Přesto je kůže zvířat nebo lidská lepší materiál než umělá," říká lékař. Kůže slouží pacientům jako obvaz rány, který lékaři mění tak dlouho, dokud nedoroste kůže vlastní.


Video